DiyetGenelSağlık

Yağ Yaktıran, Tok Tutan: Zayıflamaya Yardımcı Ürünler

Bu yazımda sizlere zayıflamak için alternatif birkaç şeyden bahsedeceğim. Gündemde olan zayıflamak için chia tohumu, goji berry (kurt üzümü), yeşil çay, aspir yağı, hibiskus çayı, yoğurt kürü bahsedeceğim.

En yeni zayıflama önerileri olan bu yöntemlerden kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Yazının sonunda zaten hangisi size daha uygun anlayacaksınız. İnternet de bulunan bilgi kirliliğine son vermek için hepsini aynı başlık altında topluyorum, eğer ihtiyaç halinde her birini tek tek de ele alacağım.

 

İçindekiler

Zayıflamaya Direk Etki Eden En Etkili 6 Ürün

 

Zayıflamaya Direk Etki Eden En Etkili 6 Ürün
Zayıflamaya Direk Etki Eden En Etkili 6 Ürün

 

İnsanların kilo almasında en büyük sebep iştah kontrolünde sıkıntı çekmeleridir. Bir diğer büyük sebep ise şekerli ve nişastalı gıdaları çok tüketmeleridir.

Toplum olarak koşu, spor yapma gibi egzersize dayalı adetlerimiz olmadığından da kilo vermekte zorlanıyoruz. Zayıflamak için sizlere sunduğum ürünleri diyete ya da günlük yediğimiz öğünlere ekleyebiliriz.

Verdiğim bu 6 ürün zayıflamak için size çok fayda sağlayacaktır.

 

İştah Kesen Goji Berry

 

İştah Kesen Goji Berry
İştah Kesen Goji Berry

 

Kilo vermek için goji berry kullanacaksanız, bunun en kötü yani yüksek maliyetli olmasıdır. Goji berry’nin en iyi ürününü bulmak çok zordur, en kaliteli ürünü Himalaya goji berry meyvesidir.

Goji meyvesi içerinde ki kilo vermeyi teşvik edici mineral ve vitaminleri sayesinde çok yararlı bir yiyecektir.

Düşük glisemik indekse sahip olmasından dolayı iştahı keser. İçerisinde bulunan zengin lifler sayesinde de geç acıkmanıza neden olur.

Sonuç olarak zayıflamak için goji berry çok etkili bir araçtır. Kilo vermek için yapılan diyetlerde programın bir parçası olarak kullanılabilir.

Goji berry meyvesi düşük glisemik indeks içermektedir, glisemik indeksi düşük gıdaların tok tuttuğu bilinmektedir.

Gıda değerlendirme tablosunda glisemik indeksi 70 ve üzeri gıdalar, yüksek glisemik indeksli gıdalar olarak sınıflandırılmaktadır. Glisemik indeksi 50 ve altı olan gıdalar da düşük glisemik indeksli gıdalar olarak sınıflandırılır.

Goji berry meyvesinin glisemik indeksi 29’dur. Goji berry meyvesi elma, portakal, muz, karpuz, kuru üzüme göre daha düşük glisemik indekse sahiptir.

Goji berry meyvesinin içinde %27 oranında lif bulunmaktadır.

Yüksek lifli gıdalar bilindiği üzere iştahı bastırır ve kan şekerini kontrol altında tutar. Bu yüzden goji berry meyvesi uzun süre tok tutarak gün içerisinde az yememizi sağlar.

Goji çileği aynı zamanda yağsız kas kütlesini korur ve vücudun daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olmaktadır.

Goji çileği yediğimiz yemekleri enerjiye dönüştüren besinlerle zengindir. Yediğimiz yiyeceklerin vücutta mutlak suretle enerjiye dönüştürülmeleri lazımdır, aksi takdirde yağa dönüşeceklerdir ve kilo alımına katkıda bulunacaklardır.

Eğer diyetteyseniz diğer meyvelere göre goji berry yemek en mantıklısıdır. Fakat goji berry bulmak biraz zordur, bildiğiniz üzere pazarda satılmamaktadır. Bu sebeple kurutulmuş olarak bulabilirsiniz ya da goji berry çayı içebilirsiniz.

 

Mide de Şişerek Tokluk Hisse Veren Chia Tohumu

 

Midede Şişerek Tokluk Hisse Veren Chia Tohumu
Midede Şişerek Tokluk Hisse Veren Chia Tohumu

 

Zayıflamak için chia tohumu kullanacaklar dikkat, klinik deneylerde chia tohumunu zayıflamaya etkisi kanıtlanmadı fakat chia tohumu midede şişerek tokluk hissi verir ve bu da sizin az yemenize sebep olacaktır.

Ayrıca chia tohumun müthiş bir antioksidan olduğu bilinmektedir.

Zayıflamak için chia tohumunun en büyük etkisi midede şişerek, sizin tok hissetmenizi sağlamaktır. Teorik olarak mideniz dolduğu için tok hissedeceksiniz ve bu da daha az yemenize sebep olacaktır.

Araştırmacı Prof. Dr. David Nieman, North Carolina’da ki Appalachian State Üniversitesi’nde ki yaptığı bir araştırmaya göre günde 50 gram chia tohumu ile beslenen deneklerde vücut ağırlığı ve vücut yağ kitlesinde hiçbir değişiklik görülmediğini tespit etmiştir. Bu çalışma 12 hafta boyunca yapılmıştır. Diğer bir araştırmada buna benzer bir sonuçla karşılaşılmıştır.

Catherine Ulbricht klinik deneylerde zayıflamak için chia tohumunu incelemiştir. Bu araştırma sonucunda chia tohumun kalp sağlığına yararlı olduğu fakat zayıflamak için bir etkisi bulunmadığı gözlenmiştir. Natural Standard Research Collaboration’ın baş editörü Catherine Ulbricht’e göre chia tohumunun kilo vermeye etkisinin olup olmadığını kesinleştirmek için daha fazla klinik deneye ihtiyaç duyulmaktadır.

Chia tohumun zayıflamaya katkısı tam olarak bilinmese de diyetlere besleyici bir katkısı bulunmaktadır.

ABD’de ki ünlü Türk Doktor Mehmet Öz’e göre her gün, günde 2 defa 2 yemek kaşığından biraz az (20 gr) chia tohumu yemeliyiz.

Chia tohumu ayrıca muhteşem bir antioksidandır, hatta yaban mersininden daha iyi bir antioksidan olduğu bilinmektedir.

 

Yağ Yakmaya Yardımcı Yeşil Çay

 

Yağ Yakmaya Yardımcı Yeşil Çay
Yağ Yakmaya Yardımcı Yeşil Çay

 

Yeşil çay, içerisinde bulunan kafein ve EGCG maddeleri sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur.

Yeşil çay çok sağlıklı bir içecektir. İçerisinde antioksidan ve yağ yakmaya yardımcı maddeler bulunmaktadır.

Yeşil çay yapraklarında ki biyo aktif maddelerin suda çözünerek, suya dönüşmesi ile oluşmaktadır. Bir fincan gerçek yeşil çayda güçlü biyolojik etkilere sahip biyo aktif maddeler, antioksidanlar ve yağ yakmaya yardımcı maddeler bulunmaktadır.

Yeşil fincan kahveye göre içerisinde daha az kafein içerir. Bir fincan kahvede 100-200 mg kafein bulunurken bu yeşil çayda 24-50 mg olmaktadır ancak bu yağ yakmaya hafif bir etki edecek miktardadır.

Faydalı ve açlık hissi bastıran çaylar hakkında bilgi almak isterseniz  aşağıda ki linke tıklayın.

 

Faydalı ve Açlık Hissini Bastıran Bitki Çayları

 

Kafeinin insanı dinç tuttuğu ve yağ yakmaya yardımcı olduğu birçok çalışmada gözlenmiştir.

Yeşil çayın antioksidan olduğunu söylemiştik, zayıflamak için yeşil çay içecekler buraya dikkat. Yeşil çay içerisinde EGCG (Epigallocatechin gallate) barındırır ki bu madde metabolizmayı hızlandırarak, kilo vermenize yardımcı olur.

Yeşil çay genelde içecek olarak alınsa da yeşil çay özü de alınabilir, çalışmaların çoğunda özler kullanılmıştır.

 

Tok Tutan Aspir Yağı

 

Tok Tutan Aspir Yağı
Tok Tutan Aspir Yağı

Aspir yağı kilo vermeye destek bir üründür. İçerdiği fazla kalori miktarı sayesinde sizi tok tutar, daha az yemenizi sağlar.

Aspir yağı tek başına kilo vermek için önerilmese de diyet serüveninizde, kilo verme yolculuğunuzda işinize yarayacaktır. Aspir yağı, aspir denen bir bitkiden yapılır. Aspir yağının içerisinde ekstra yağ yakmanıza yarayacak organik bir madde olan lineloik asit bulunur.

American Journal of Clinical Nutrition‘da 2009 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre aspir yağı kullanan deneklerin kilo vermediği ancak vücut kütlesinde ki yağ endeksini azalttığı tespit edilmiştir.

Bir diğer araştırmada Lin oleik asittin kilo vermede yararı gözlendi. 16 haftalık bir deney sonucu araştırmacılar aspir yağı kullananların kullanmayanlara göre karın yağlarında gözle görülür oranda kilo kaybı yaşadığı görüldü.

Bu yağın en büyük özelliği sizi tok tutar. Zayıflamak için aspir yağı içerdiği fazla kalori miktarı sebebiyle kullanılabilir. 1 çorba kaşığı aspir yağı 120 kalori içerir, bunu şöyle kıyaslayabilirsiniz. 1 fincan kereviz 16 kalori içerir, bir fincan çiğ ıspanak ise 7 kalori içerir. Çok büyük bir kalori kaynağı olduğu için sizi tok tutar ve bir şey yemenizi engeller.

Diyetlerinizde alacağınız kalori miktarı değişmektedir zayıflamak için aspir yağı kullananlara bu oranları bu yüzden veriyorum. Diyelim ki kilo vermek için günde 1200 kalori alıyorsunuz günde 4 çay kaşığı aspir yağını diyetinize dahil edebilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki aspir yağı yardımcı bir üründür, diğer vitamin ve mineralleri kendi diyetinize göre alabilirsiniz. Sadece aspir yağı ile beslenmek sağlıksızdır.

 

İdrar Söktürü ve Zayıflatıcı Hibiskus Çayı

 

İdrar Söktürü ve Zayıflatıcı Hibiskus Çayı
İdrar Söktürü ve Zayıflatıcı Hibiskus Çayı

 

Hibiskus çayı kilo vermeye yardımcı bir üründür. İçerisinde ki fazolamin amilaz üretimini azaltarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Hibiskus bitkisinin kökeni Mısır’dır. Bu bitki neredeyse dünyanın tüm sıcak yerlerinde yetişmektedir. Hibiskus çayı doğal bir idrar söktürücüdür. Mideyi rahatlatan bir yapısı vardır, şişkinliği önler.

Hibiskus çayının içinde fazolamin adında bir inhibitör içerir. Araştırmalara göre fazolamin kilo kaybına yardımcıdır. Fazolamin inhibitörü vücutta amilaz üretiminin azaltılmasını sağlayarak vücut kitlesinde ki yağ endeksini azaltır.

Zayıflamak için hibiskus çayı da çok iyi bir yardımcıdır. Bu çayın yanında sağlıklı bir diyet programınızın olması, bolca dinlenmeniz, stres seviyenizi aşağıya çekmeniz kilo vermenizi hızlandıracaktır.

 

Bonus: Zayıflamak için Yoğurt Kürü

 

Açıkça söylemek gerekirse yoğurt lezzetli olmasının yanı sıra zayıflamak için de çok önem taşımaktadır. Zayıflamak için yoğurt kürü kullanabilirsiniz, hiçbir zararı yoktur. Yoğurt vücutta yağ yakma yeteneğini arttırarak kilo vermeye yardımcı olur. Yoğurt zengin proteinlerin yanı sıra çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Yoğurt besleyici olmakla beraber, kalorisi çok düşüktür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status