Dekorasyon

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Bir yatak odası, en sevdiğiniz renkleri, hisleri ve koleksiyonları ifade eden kişisel bir kaçamak, bir sığınak olmalıdır. Yatak odası dekorasyonu konusunda bilmeniz gerekenleri içeriğimizden öğrenin.

Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Cep telefonunuzu, bilgisayarınızı, televizyonunuzu, egzersiz makinenizi yatak odasından uzak tutmak için kendinizi disipline etmeye çalışın. Rahatlamak ve yenilemek için aziz bir yer yaratın. Okumaya, uyumaya ve romantizme adanmış bir odaya sahip olmayı seveceksiniz.

Yatak odası dekorasyonu
bedroom decorating ideas

Doğru Rengi Seçin

Cesur ana renkler yerine, yatıştırıcı tonları ve dinlendirici bir monokrom ton paleti seçin. Renk teorisini hatırlayın: mavi, lavanta veya yeşilin yumuşak tonları sakin ve dingin olarak kabul edilir. Zengin mücevher tonlu tonlar, rahatlık ve rahatlık havasını belirlemeye yardımcı olur. Yatak odasında en sevdiğiniz renklerin tonlanmış versiyonlarını kullanın.” Bu, patlıcan moru yerine leylak rengi seçmek anlamına gelebilir.

Tavanı Gözden Geçirin

Tavan, bir odadaki beşinci duvardır. Yatakta yattığınızda, yumuşak, boş bir yüzey görüyor musunuz? İnce bir desen veya yumuşak bir renk ekleyin. Tavanı duvar renginin biraz daha açık bir versiyonunu boyayın. Bu, tavanı görsel olarak indirmeye ve alana rahatlık ve samimiyet hissi vermeye yardımcı olacaktır.

Diğer çözümler ise, tavanı duvar kağıdı ile kaplamak, kirişler veya pervazlar şeklinde mimari elemanlar eklemek veya dekoratif bir boya işlemi kullanmak olabilir. Nihai lüks için, gümüş yaprak oyma yatak odası tavanları ve ona uygun avize ekleyin .

Yatak Odasını Basit Tutun

Hangi dekorasyon stilini seçerseniz seçin , bir yatak odası rahat ve sade, sofistike ve zarif görünmelidir . Hareket kolaylığı için, yatak ile yan duvarlar veya büyük mobilya parçaları arasında en az üç fit ve yatak ile masa ve şifonyer gibi alçak mobilyalar arasında en az iki fit bırakın. Dolaptan banyoya gitmek için yatağın etrafında dolaşmak zorunda kalırsanız, yatağı nasıl hareket ettirebileceğinizi düşünün.

Yatak odanızı sadece ihtiyacınız olan şeylerle donatın. Bir yatak, bir başucu masa ya da iki, şifonyer ve sandalye ihtiyaçtır. Fakat bunların dışındakiler dağınıklıktır.

Aksesuarlar minimumda tutulmalıdır. Güzel bir sanat eseri seçin, bazı aile fotoğrafları düzenleyin, çiçekler ve mumlar ekleyin ve onu kendi haline bırakın.

Doğru Boyutta Mobilya Seçin

Yatak odası mobilyası almaya hazır olduğunuzda, bir kat planı ve alanın ölçülü bir çizimi ile başlayın. Mobilya odaya uygun olmalıdır ve bu özellikle yatak odası mobilyaları için geçerlidir. Küçük yatak odası için ağır, geniş bir yatak ve şifonyer seçmeyin. Tavan yüksekse, uzun bir başlık, onu gözle görülür şekilde küçültmeye yardımcı olacaktır.

Yatak odanız büyükse, ona uygun mobilyalar da seçin. Yatağın ucuna bir sandalye ve sedir ekleyin veya bir mobilya parçası yerleştirin. Çok küçük olan mobilya ve aksesuarlar büyük bir odada kaybolmuş gibi görünecektir.

Bol Depolama Alanı Yaratın

Yatak odasında dingin ve sessiz bir ortam için eşyalarınızı gözden uzak tutun. Oda daha sakin ve ferah görünecektir.

  • Çalışma masanız için kolayca ulaşılabilecek ancak gözden uzak tutabileceğiniz çekmeceli veya kapaklı geniş bir komodin seçin. Daha fazla depolama için bir masa veya çekmeceli küçük bir şifoniyer seçin.
  • Ekstra çarşaf, battaniye ve yastıkları saklamak için yatağın dibinde bir sandık veya saklama kutuları kullanın.
  • Kitaplar ve aksesuarlar için yerleşik raflı veya sürgülü panelli bir başlık kullanın.
  • Kullanılmayan ürünleri sığ kutuların içine koyup yatağın altına yerleştirin.

Özel Köşe Ekleyin

Oturup kitap okumak için kendinize özel bir alan oluşturun. Yatağınızın ucunda veya bir köşede rahat bir sandalye ve tabure ile samimi bir okuma veya dinlenme alanı oluşturun.

Yeriniz varsa , yatak odası penceresinin altına bir köşe yaratın. Manzaranın ve doğal ışığın tadını çıkarın.

Lüks Nevresimlerle Kendinizi Şımartın

Yatak odanızı güzel ve lüks kumaşlarla donatın. Güzel nevresimler gibi bir yatak odasına konfor katan hiçbir şey yoktur. %100 pamuklu çarşaflar olmasına dikkat edin.

Yatak odası duvar dekorasyonu için duvarları ipek veya dokulu duvar kaplamaları ile kaplayın, ipek perdeler veya ipek bir yatak gölgeliği asın veya peluş zemin kaplamaları ekleyin.

Odaya Uygun Perde Kullanın

Işığı filtreleyen yumuşak şeffaf perdeleri seviyorsanız, geceleri mahremiyeti korumak ve sabah ışığını engellemek için aşağı çekilebilen opak storları birleştirin.

Birkaç Aydınlatma Seçeneği Dahil Edin

Duvar led ışıkları, başucu lambası, kitap okuma lambası gibi detaylarla bir yatak odası daha aydınlanabilir hale getirilebilir. Özellikle bu ışıkların açma/kapama düğmesi olması sayesinde, yalnızca istediğiniz alanı aydınlatmanıza yardımcı olacaktır.

Küçük Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilmeli?

Küçük bir yatak odasında depolama söz konusu olduğunda, raflar ve dolaplar her zaman eşyalarınız için ekstra alanlar sağlayacaktır. Daha küçük bir yatak odasına sahip olmak, daha az giysiye sahip olmak anlamına gelmez.  Akıllı saklama bölmeleriyle, odayı düzenli tutarken giysiler sıralanabilir ve saklanabilir. Giysileri verimli ve akıllı bir şekilde düzenlemek için saklama bölmelerini kullanarak gardırop alanından en iyi şekilde yararlanın.

Yatak odası dekorasyonu
small bedroom decoration

Her Köşeyi Kullanın

Yatak odası küçük olabilir, ancak karakter, renk ve kişisel yaşanmış bir dokunuşla doludur. Yatağın üzerine okuma lambaları asarak veya kendin yap tarzı kitap rafları oluşturarak her köşeden yararlanın.

Raflar Ekleyin

Daha küçük bir alana ek raflar, fazladan kitap, dergi, bitki ve fotoğraf çerçevelerini saklamanın en iyi yoludur.

Aksesuarlarla Renk Katın

Doğal olarak, beyaz bir oda alanı ve parlaklığı artıracaktır. Güzel aksesuarlar ve mobilyalarla koyu vurguları tanıtın.

Doğru Renk Seçimi İle Daha Geniş Alan Yaratın

Küçük bir odada daha fazla alan hissi yaratmak için tek bir renge bağlı kalın, bu, referans noktası ve kontrast olmadan daha fazla alan yaratmanıza yardımcı olacaktır. Işık yönüne bağlı olarak daha koyu renklerin tanıtılmasıyla daha küçük alanlar daha başarılıdır çünkü bu, gözü boyuttan uzaklaştırır.

Ayrıca tavanı daha alçakta tutmamak için duvar renginden birkaç ton daha açık tamamlayıcı beyazlar kullanın.

Ranza Yataklar Tercih Edin

Tipik olarak çocuk yatak odalarına yerleştirilen ranzalar, küçük bir oda için yerden tasarruf sağlayan harika bir mobilya parçasıdır. Ve sadece çocuklar için değiller – bir misafir odası için iyi çalışırlar ve ayrıca başka türlü sahip olamayacağınız fazladan yerden yer açabilirler.

Işığın İçeri Girmesine İzin Verin

Daha büyük pencerelerden ekstra ışık girmesi, odanın tamamen daha büyük görünmesine yardımcı olacaktır. Ve sabahları fazladan güneş ışığı getirmenin harika bir yolu.

Havadar, Açık Tonlar Kullanın

Küçük yatak odalarını dekore ederken, alanı en üst düzeye çıkarmanın en iyi yollarından biri açık ve canlı renkler kullanmaktır. Yumuşak pembeler, griler veya beyazlar gibi tonlar, odanın daha büyük görünmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Halı Rengi Seçiminde Açık Tonlara Gidin

Açık, nötr renkler bir boşluk ve parlaklık hissini vurgular, bu nedenle bir odayı daha küçük gösterebilecek koyu, derin gölgelerden kaçının. Doğal ışıktan en iyi şekilde yararlanmak için aynalar ve yansıtıcı yüzeylere sahip mobilyalar kullanın. Konu halı olduğunda kremler ve bejler zamansız ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı nötr var.

Akıllı Çok Amaçlı Yataklar Tercih Edin

Küçük bir yatak odasını kullanmanın bir yolu, birden fazla amacı olan bir yatağı odanıza yerleştirmektir. Rahatlığı iyi bir gece uykusu için hayati önem taşırken, ekstra saklama seçeneği olan bir karyola/yatak bulmak mükemmel bir seçimdir.

Aynalar Yerleştirin

Aynalar ve aynalı mobilyalar, ışığı yansıtmanın akıllıca bir yoludur. Herhangi bir küçük yatak odasını çok daha büyük hissettirecek ve daha parlak bir his verecektir. Kaç tane ayna seçtiğinizle oynamaktan korkmayın. İster yere kadar uzanan stiller, ister makyaj masalarının üzerinde küçük yuvarlak olanlar olsun, ne kadar çok tercih ederseniz (gerekçe dahilinde) oda o kadar parlak hissedecektir.

Minimum Düzeyde Tutun

Parlak ışık renkleri, küçük alanınızı yaymanıza ve odanın daha büyük görünmesine yardımcı olacaktır. Herhangi bir dağınıklığı ortadan kaldırın ve mobilya seçerken meşe ağacı veya beyaz parlak gibi açık tonları tercih ettiğinizden emin olun.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status