Diyet

Yoyo Diyeti Nasıl Yapılır?

Yoyo diyeti nedir, yoyo diyeti nasıl yapılır, sağlığa zararlı mıdır, yo-yo kısır döngüsünden nasıl kurtulabilirim?

Hızla kilo verip aynı hızla daha fazlasını geri alıyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise, o halde geçmiş olsun. Siz de yoyo döngüsüne girmiş bulunuyorsunuz.

Yo-yo diyeti hakkında merak ettikleriniz için işte detaylar…

Yoyo Diyeti Nedir?

 

Yo-Yo diyet, ismini yo-yo oyuncağından almıştır. Yo-yo oyuncağı bir aşağı bir yukarı şeklinde oynanıyor. Diyette yo-yo etkisi ise, hızla verilen kiloları çok çabuk ve daha fazlasını geri almanıza denir.

Yoyo Diyeti
Yoyo diyeti nedir

Bu tarz şok diyetlerde vücudunuz açlığa alışır fakat normal beslenmeye devam ettiğinizde, bu sefer vücutta yağ birikmeye başlar.

Yapılan araştırmalara göre erkeklerden çok kadınların daha fazla bu tarz diyetleri uyguladıkları görülmüştür.

Yo-Yo Etkisi Nasıl Oluşur?

 

Vücutta yeteri kadar karbonhidrat bulunmadığında kas hücreleri yağ yakar fakat beyin, yağ yakabilmesi için karbonhidrata ihtiyaç duyar.

Az karbonhidrat ve düşük kalorili bir diyet uygularsak, beyin ihtiyacı olduğu glikozu kendi proteinlerini biyokimyasal işlemden geçirip glikoza çevirir ve böylelikle vücutta açlık hissi oluşur.

Yo-Yo Etkisine Takılmamak İçin Ne Yapılmalı?

 

Tek yönlü diyetler vücuttaki yağ oranını azaltmaz ve çoğunlukla kas kaybına neden olur.

Diyet sırasında protein içeriğini yüksek tutarsanız, normal beslenme düzenine geçtiğinizde daha az kilo alacaksanız.

Yoyo Diyeti
Yoyo kısır döngüsü

Yo-yo etkisi veya yoyo sendromuna takılmamak için yapılması gerekenler;

  • Her şeyden önce yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo verme düşüncesini benimsemelisiniz.
  • Tek besin ağırlıklı beslenmek yerine çok çeşitli beslenmeye önem vermeliyiz. Örneğin, sabahları yumurta, zeytin ve peynir yemeliyiz. Öğlen ve akşam için de tavuk, kırmızı et ve sebze ağırlıklı gıdalar tüketmeliyiz.
  • Ara öğünlerde muz, elma veya kuruyemiş gibi yiyecekler tüketebilirsiniz.
  • Vücudun ihtiyacı olan gerekli besinleri yeterli ve doğru miktarda almaya dikkat etmelisiniz. Aşırı tüketmek yerine porsiyonlarınızı küçültün ama gerekli besini de almaya çalışın.
  • Ve son olarak günde en az 2-2,5 litre su içmeyi ve düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmeyelim.

Yoyo Diyeti Nasıl Yapılır?

 

Diyete başlamadan önce günlük olarak aldığınız kalori miktarı 1800 ise 1200’e düşürülür. Sonrasında vücudunuz 1200 kalori almaya başladığında bu miktar 1800 ‘e çıkarılır. Bir nevi vücudunuzu şaşırtarak yapmış olduğunuz hızla kilo verdiren bir diyet türüdür.

Yo-Yo Diyeti Sağlığa Zararlı Mıdır?

 

Yo-yo diyeti sağlığa zararlı mıdır sorusu oldukça merak ediliyor. Bu diyette çok kısa sürede kilo verebilirsiniz ancak bu tür diyetlerde verdiğiniz kiloları geri almanız muhtemeldir.

Yoyo Diyeti
Yoyo diyeti sağlığa zararlı mı

Ayrıca yo-yo diyette iştahınız daha da açılır ve verdiğiniz kiloları çok hızlı geri alabilirsiniz.

Bu şekilde vücudun dengesini şaşırtarak bir nevi yo-yo döngüsü denilen kısır döngüye girmiş oluyorsunuz ve bu insanlarda diyabet, karaciğer yağlanması, kalp hastalığı, kan basıncı artımı, karın bölgesinde aşırı yağlanma ve en önemlisi de hayal kırıklığına sebep olur.

Kısacası, bu tür diyetler kısa vadede işe yararken uzun vadede değişik hastalıklara sebebiyet verir. Bundan dolayı kilo vermek adına bu tür şok diyetlerden kaçınmalı ve doğru ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye dikkat etmeliyiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status