Tesettür GiyimGenelTesettür

Yüz Şekline Göre Şal Seçimi Nasıl Yapılmalı

Tesettür giyimi tercih eden kadınlar kıyafet kombinlerini yaparlarken, en çok yüz şekillerine uygun olan şal modelini seçerlerken zorlanırlar. Çünkü: Şal seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken husus yüz şekillerine uygun olup olmamasıdır. Bu yüzden tesettür giyimi tercih eden kadınların şık ve göz alıcı bir kombin oluşturabilmeleri için şal seçimlerini doğru yapmaları oldukça önemlidir. Peki yüz şekline uygun olan şal modelini nasıl bulabiliriz?

Yüz şeklinize uygun olan şal modeli elbette kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Yüz şekline uygun şal seçimi yapılmaması takdirde yüzün daha kilolu veya zayıf görünmesi karşılaşılabilecek durumlardandır.

Şal seçimlerinde sadece  yüz tipi değil ten rengi de  büyük bir öneme sahiptir. Yüz şekline uygun model ve renk seçimi yapmanın yanı sıra bağlama şekli de şık görünümü etkileyen diğer faktörler arasındadır.

İçindekiler

Şal Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Şal Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir
Şal Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir

Tesettür giyimi tercih etmiş olan her yaştaki kadınlar, yaşlarına ve giyim tarzlarına en uygun olan şal modelini tercih etmelidirler. Şal seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer noktalar şunlardır: fiziksel yapınız, yüz şekliniz, ten renginiz ve son olarak giymeyi tercih ettiğiniz kıyafetinizin rengidir.

Kadınlar yüz şekline göre şal seçimi yapma konusunda oldukça seçicidirler. Ayrıca seçilen şal modellerinin desenleri, renkleri ve bağlama şekilleri de yüz şeklinin farklı görünmesini sağlamaktadırlar. Şal modelleri uzun, yuvarlak, oval, üçgen gibi farklı yüz şekilleri için desenli ya da düz şallar olarak farklı kumaş ürünlerinden üretilir.

Kadın Yüz Şekilleri Nasıl Olmaktadır?

Kadın Yüz Şekilleri Nasıl Olmaktadır
Kadın Yüz Şekilleri Nasıl Olmaktadır

Yüz tipine göre doğru şal seçimi yapan kadınlar, kombinleri ile oldukça hoş bir görünüm yakalarlar. Kadınların sahip olabilecekleri yüz şekilleri ise şunlardır:

  • Oval yüz,
  • Yuvarlak yüz,
  • Kare yüz,
  • Kalp yüz,
  • Uzun yüz,
  • Üçgen yüz

Yüz Şekline Göre Şal Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yüz Şekline Göre Şal Seçimi Nasıl Olmalıdır
Yüz Şekline Göre Şal Seçimi Nasıl Olmalıdır

Şal seçimi yapmak kadar yüz şekline uygun olan şal bağlama şekli de önemlidir. Yüz şekillerine göre şal modelleri, oldukça geniş bir model çeşitliliğini de içerisinde barındırır.

1. Uzun Yüz İçin Şal Seçimi

Uzun yüz şekline sahip olanlar yüz şekline göre şal seçimi yaparken, şalın altına takacakları bonenin rengini de şalın rengine yakın olan tonlarda seçmelidirler. Bunun amacı, uzun yüzün daha kısa ve yuvarlak gözükmesini sağlamaktır. Bunun için boneyi alın kısmında gözükecek şekilde takılması gerekir. Böylece alın genişliğinin kapatılması sağlanmış olur.

Bone, uzun yüzün daha oval şekilde görünmesini sağlayan en önemli bir aksesuardır. Uzun yüz tipleri için şalın bağlanma şekli de oldukça önemli faktördür. Uzun yüzlerde, şal bol tutularak bağlanması gerekmektedir.

2. Üçgen Yüz İçin Şal Seçimi

Üçgen yüz şekline sahip olan tesettürlü kadınlar, yüz şekline göre şal seçimi yaparken yüz şeklini ovalleştirebilecek şal modellerini sıklıkla tercih etmelidirler. Üçgen yüz tipinde, yüzün daha oval görünebilmesi için tepe bölümüne üçgen şekil verilerek şalın takılması gerekmektedir. Bunun için üçgen şeklin kolaylıkla verilebileceği kumaştaki şalların kullanılması gerekir.

3. Yuvarlak Yüz için Şal Seçimi

Kadınların sahip olduğu yüz şekillerinden bir diğer model de yuvarlak yüz tipidir. Yüz tipi yuvarlak olan kadınlar, şal seçiminden sonra bağlama yaparken bonenin görünmemesini engellemeleri gerekir. Çünkü yuvarlak yüzlerde bone görünmesi, yüzlerini daha kilolu gösterebilirler. Ayrıca şalınızı oval bir şekilde bağlarsanız da yüzünüz olduğundan daha uzun gözükecektir.

4. Kare Yüz Şekli için Şal Seçimi

Yüz tipi kare şeklinde olan kadınlar yüz şekline göre şal seçimi yaparken, keskin yüz hatlarını daha yumuşatacak ve kapatabilecek modelleri kullanmaları oldukça önemlidir. Çene bölgelerini sıkı şekilde toplayıp orayı iğnelerlerse, yüz hatları çok daha keskin görüneceği için çene bölümünün bol kalacağı şekilde şallarını bağlamaları gerekir.

Kare yüz tipi için bağlama teknikleri uygulanırken, fazla sıkı bir bağlama yapılmaması oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status