Genel

Zentangle Nedir

Elimizde kalem, önümüzde ise herhangi bir kağıt varken ve bir şeyler düşünürken farkında olmadan bir şeyler karalarız. Dikkatli baktığımız zaman benzer çizgileri tekrarladığımızı görürürüz. Zentangle, işte bu karaladığımız çizgilerin düzgün bir versiyonudur diyebiliriz. Tekrarlanan şekillerin ortaya çıkardığı sanat eserleridir.

Zentangle, birbirlerini tekrarlayan desenlerin kullanılmasıyla oluşturulan soyut çizimlerdir. Çoğunlukla belirli şekiller çizilir. Zentangle çizmeye bir çerçeve çizilerek başlanır. Ardından çerçevenin içi doldurulur. Zihni dinlendiren bir özelliği olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra eğlenceli bir aktivitedir. Odaklanmak, yaratıcılığı geliştirmek ve artistik yetenekleri ortaya çıkarmak için basit ve etkili bir yöntemdir.

 

zentangle sergisi
zentangle sergisi

 

Psikolojik hastalıklara sahip insanlarda hastalığı tespit ya da tedavi amacıyla da kullanılabiliyor. Bu metot Maria Thomas ve Rick Roberts tarafından geliştirilmiştir. Noktalar, çizgiler, yuvarlaklar, eğriler… hayal gücünüzle birleşen bu çizimler ortaya harika görüntüler çıkarabiliyor. Bilinçaltınızda yatan adını koyamadığımız şeyler kalem ve kağıtla buluşunca harika sonuçlar verebiliyor.

 

farklı zentangle örnekleri
farklı zentangle örnekleri

 

İsterseniz bunları renkli kalemler ya da boyalarla da yapmak mümkün ancak ince uçlu kalemlerle çizmek hem size boyama imkanı sunar hem de şekilleri daha kolay tekrarlayabilirsiniz. Kurşun ya da dolma kalemle yapmanız mümkün. Eğer çizdikten sonra renklendirmek istiyorsanız tükenmez ya da dolma kalem kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

Zentangle Nasıl Yapılır

 

zentangle koç
zentangle koç

 

Dünya çapında çok çabuk üne kavuşan zentangle artık online dersler ile evinize geliyor. Sertifikalı öğretmenlere orjinal sitelerinden erişebilirsiniz. Ayrıca birde alışveriş bölümleri bulunuyor. Bu bölümden işinize yarayacak tüm ekipmanları elde edebilirsiniz. Kalemlerden tutun, hazır proje paketlerine bir çok öge mevcut.

 

zentangle örnekleri
zentangle örnekleri

 

Aslında bu çizim yöntemi bir meditasyon olarak karşımıza çıkıyor. Sizlere yazımızda bir çok görsel vereceğim, bu görsellerden az çok nasıl bir çizim yöntemi olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu konu başlığı altında verdiğimiz görselde nasıl çizim yapıldığına dair ufak da olsa bir fikir bize veriyor.

 

zentangle profesyonel
zentangle profesyonel

 

Günlük hayatta bu tarz zentangle desenlerini bir kartpostal hazırlarken yada bir düğün, sünnet davetiyesi hazırlarken kullanabilirsiniz. Moda’da olduğu üzere el yapımı davetiyeler çok sık kullanılmaktadır. Konuklarınıza ne kadar özel olduklarını bu şekilde el yapımı davetiye yaparak gösterebilirsiniz.

 

zentangle başlangıç öerneği
zentangle başlangıç öerneği

 

Tüm örnekleri aşağıda ki galerimizde sizler için sunduk, umarım beğenirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status