Sağlık

Adet Döngüsü (Regl) Hakkında Önemli Bilgiler

İlk olarak Regl nedir sorusuna cevap bulmaya çalışalım. Ülkemizde bu kavram maalesef tabu olmak ile birlikte, adet kanaması (Aybaşı) kavramını en kibar biçimde ifade eden kavramdır.

İlk olarak bu kavramın etimolojisine inelim, bu kavram dilimize Fransızcadan girmiştir. Fransızcadan dilimize giren bir çok kelime gibi bu kelimenin anlamı da aslında bize Regl nedir sorusunu cevap olacak niteliktedir. Fransızca da bu kelime kural, düzen, kadınların ay hali anlamlarına gelmektedir. Bu konu hakkında yazımızın diğer bölümlerinde regl hesaplamaregl ağrısıregl geciktirici konularında daha detaylı bilgi vereceğiz.

İlk olarak regl nedir sorusuna gelin beraber cevap arayalım. Regl konusunun ana mantığı üremedir. Erkeklerde sperm nasıl üretiliyorsa kadınlarda ise buna tekabül her ay yeni yumurta üretimi gerçekleşir. Sperm’in içine girerek döllediği bu yumurta gelecekte embriyoyu oluşturacaktır.

Kadınlar bu yumurta hücresini 28 günde tamamlar ve 28 günün sonunda döllenmeyen yumurta hücresi vücut tarafından dışarı atılır. Fakat bu konunun altını çizelim ki vücudunuzu iyi tanıyın. Bu 28 gün adet regl döngüsü tam oturmuş kadınlarda olabilir, herkesin adet döngüsü farklıdır. Yani 28 günü hesaba katarak sizde bir sorun olduğu düşünmeyin, geçte gelebilir, erkende gelebilir, düzensiz de olabilir. Bunların hepsi mümkün olmak ile beraber çok geç gelirse ki çok geçten kastım 1.5, 2, 3 aydır. Bu süreler anormal sayılabilir ve mutlaka doktora görünmenizde fayda vardır.

Bu süreleri belirleyip sağlık olup olmadığınızı görmek istiyorsanız bu süreleri not almanızda fayda vardır. Günümüzde bu not olayı telefon uygulamalarına kadar indiğinden size külfet olmayacaktır.

Unutulmamalıdır ki üreme sağlığınız regl olmak ile alakalıdır. Bir de toplumda yanıltıcı bir olgu adet kanaması süresidir. Bu süre 3-7 gün arası değişmektedir, bu süre yine sizin vücudunuz ile alakalı olduğu için bunun bir standardı yoktur. O yüzden filancanın adeti 7 gün sürüyormuş benim ki neden 4 gün sürdü gibi hurafelere kapılmanıza gerek yoktur. Ancak kendi vücudunuzu siz kendiniz bilirsiniz yine bununla ilgili bir anormallik olursa, örneğin 7 gün süren regl döngüsü, 3 gün sürüyorsa yine doktora danışmanızda fayda olacaktır.

Ülkemizde gerek sağlık derslerinde gerek ise biyoloji derslerinde regl döngüsü anlatılmaktadır. Bununla beraber kesin cevaplara varılamamaktadır. Bu derslerde teori olarak verilen regl döngüsü ile alakalı bir çok konu havada kalmaktadır.

Bu konular regl ağrısı, regl hesaplama, regl geciktirme, regl nedir gibi mühim konulardır. Bu konulara bu makale içerisinde kısa başlıklarla değineceğim. Ayrıca regl hesaplama ile ilgilide sizlere bir program sunacağım bununla birlikte standart bir regl döngüsünde regl hesaplaması yapabileceksiniz. Regl nedir konusuna geri dönecek olursak yeteri kadar bilgi verdiğimize inanıyorum, en azından teorik olarak regl nedir sorusuna cevap verdiğimize inanıyorum, şimdi de reglin diğer etkilerine değineceğim. Regl nedir ve ne gibi sonuçlara yol açar konusu ile başlayalım.

 

Regl Olmak Ne gibi Sonuçlara Yol Açar

 

Regl Olmak Ne gibi Sonuçlara Yol Açar
Regl Olmak Ne gibi Sonuçlara Yol Açar

 

Regl olmak beraberinde bir çok soruna yol açacaktır, başta regl ağrısı olmak üzere, psikolojik etkileri de olabilir. PMS sendromu denen regl öncesi yaşanan ruhsal hadise vardır. Bu günlerde ve regl arifesinde çok çabuk sinirlenebilirsiniz ve normal halinizden daha fazla duygusal olma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Bu günlerinizde ruh halinizde çalkantılı olabilir, kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz, çok çabuk yorulabilirsiniz ve yorgunluk hissi çökebilir. Bunlara aldırış etmeyin reglin sebebiyet verdiği şeylerin başında ise regl ağrısı gelmektedir, bunu farklı konu başlığında açıklayacağım fakat kısaca burada da değinelim.

Regl olduğunuz ilk gün ve sonraki günlerde kasıklarınızda ağrı hissedebilirsiniz fakat bu ilk günlerde daha çok yoğun olacaktır. Bununla alakalı olarak başta majezik olmak üzere birkaç tane ilaç vardır. Fakat bu ilaçları doktorunuza danışarak almanız sizin yararınıza olacaktır. Regl nedir ile ilgili nette bulduğumuz bir şematik.

 

Regl Hesaplama Nasıl Yapılır

 

Regl Hesaplama Nasıl Yapılır
Regl Hesaplama Nasıl Yapılır

 

Başta bahsettiğimiz üzere yakın zaman içerisinde sitemize regl hesaplama programı yükleyeceğiz ve bu şekilde regl hesaplamanız daha kolay olacaktır. Fakat bunun dışında normal regl süresini göze aldığımız zaman, regl bitiş tarihinden itibaren 28 gün sonra regl olmanız olasıdır. Bu yüzden her regl bitiminde ki tarihi kayıt etmenizde yarar var. Bahsettiğimiz üzere artık bu tür kayıt tutan programlar akıllı telefonlarda da bulunmaktadır. Bunlardan biri de iphone da bulunan sağlık uygulamasıdır.

Bu uygulamada reglinizin ne zaman geleceğini hesaplayıp size reglinizin gerçekleşeceği yakın tarihlerde hatırlatmalarda bulunmaktadır. Bu tür programlar her türlü platformda bulunabilir ve oldukça faydalıdır. Bu hatırlatmalar sayesinde plan programınızı daha net biçimde yapabilirsiniz. Regl hesaplama 28 gün üzerinden yapıldığı için bu süre içerisinde fizyolojinizden kaynaklı sapmalar olacaktır fakat bu sapmalar düzenli bir regl süresinde birkaç gün ileri ve geri olabilir. Fakat çok fazla uzarsa doktorunuza danışmanız yerinde olacaktır.

Bazı kadınlar 28 güne kendilerini endekslemektedir ama genel kanı 28 gündür, her kadının vücut fizyolojisi birbirinden farklıdır ve döngü tarihi kişiden kişiye değişebildiği unutulmamalıdır. Regl nedir ve regl hesaplama nasıl yapılır ile ilgili bilgileri verdikten sonra geçelim regl ağrısı nasıl giderilir konusuna.

 

Regl Ağrısı Nasıl Giderilir

 

Regl Ağrısı Nasıl Giderilir
Regl Ağrısı Nasıl Giderilir

 

Regl ağrısı giderilmesi için en çok kullanılan ağrı kesici ilaçlardan birisi majezikdir. Regl nedir konusu için regl ağrı kesicileri çok önemlidir. Ayrıca regl ağrısını gideren advil adında bir ilaç daha bulunmaktadır. Fakat bu ilaçlar ağrı kesici olsalar dahi doktor kontrolü dahilinde alınmalıdır.

Regl ağrısı gidermek için kullanılan bir diğer yöntemde kasıklara sıcak su torbası koymaktır, bu şekilde bir uygulamanın ağrıyı azalttığına inanılmaktadır. Bunun haricinde doktorun şiddetli ağrılar için daha farklı ağrı kesicilerde yazdığı olmuştur.

Regl ağrısı bazı kadınlarda görülmeyebilir, bende ağrı olmuyor bende sorun mu var diyen okurlarımız vardı. Bu bir anormallik değildir, kimi kadınlarda bu ağrı çok şiddetli kendisini belli ederken, bazı kadınlarda çok hafif bir ağrı görülebilir ya da hiç ağrı görülmeye de bilir. Bu tamamen fizyolojik bir şeydir ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

 

Regl Geciktirici İlaçlar Zararlı Mıdır

 

Regl Geciktirici İlaçlar Zararlı Mıdır
Regl Geciktirici İlaçlar Zararlı Mıdır

 

Bildiğiniz üzere regl geciktirici ilaçlar son yıllarda eczanelerde yerlerini almışlardır. Bu ilaçların temel mantığı hormonları sekteye uğratarak reglin gecikmesini sağlamaktır. Çok gerekmediği takdirde alınmaması önerilmektedir. Hormon düzenleyici ilaçlar reçete ile verilmektedir fakat bu ilaçlara tam olarak ağır hormon düzenleyici ilaç grubu içerisine dahil edemeyiz, bu ilaçlar biraz daha hafiftir.

Regl geciktirici ilaçlar buna rağmen doktor kontrolünde alınmalıdır, bu ilaçlar regli 3-4 gün ileri bir tarihe sarkıtabilmektedirler. Fakat düzenli olarak kullanmak vücudunuza zarar verebilir. Gerekli görüldüğü takdirde çok doz almamak süratiyle kullanılabilir.

Kadınlar genelde gebe kalamamakta korktukları için bu ilaçları alamamaya özen göstermektedirler. Bunu konuyu daha detaylı olarak irdeleyeceğim. Regl nedir konusunu inceledim, aşağıda regl nedir konusu ile ilgili fotoğraf galerisi ve videoyu bulabilirsiniz.

 

Regl Nedir Fotoğraf Galerisi ve Video

 

Regl Nedir konusunu yeterince incelediğimizi düşünüyorum. Regl nedir konusu ile ilgili esprili bir yaklaşımla sizler için bir galeri hazırladık umarım beğenirsiniz. Regl nedir konusu ile ilgili düşünceleriniz için lütfen yorum yazın.

Regl Nedir konusu ile ilgili ayrıca düşünce ve fikirlerinizi yorumlara yazmanız bizleri ve okuyucularımızı aydınlatacaktır. Regl Nedir konusu ile ilgili fotoğraf galerisini herhangi bir fotoya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Ayrıca regl nedir konusu ile ilgili videoyu en altta bulabilirsiniz. Sizlerden gelen görüşler dahilinde Regl nedir konusunu güncelleyeceğim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status