CinsellikSağlık

Ağrılı Cinsel İlişkinin Nedenleri ve Tedavisi

Ağrılı cinsel ilişki çok yaygın olduğu için, bu onu “normal” olarak kabul etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ara sıra küçük ağrılar endişelenecek bir şey değildir, ancak yoğun veya sık ağrılar doktorunuzla konuşmaya değer.

Unutmayın ki, cinsel birliktelik zevkli bir deneyim olmalıdır, eğer değilse, eşiniz ve doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin.

 

İçindekiler

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı ve Yanma Nedenleri

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı ve Yanma Nedenleri
Cinsel İlişki Sırasında Ağrı ve Yanma Nedenleri

Seks sırasında veya sonrasında ağrı (disparoni), aşağıdakiler gibi birçok şeyden kaynaklanabilir:

 • Hastalık
 • Enfeksiyon
 • Fiziksel bir problem
 • Psikolojik bir sorun

Seks sırasında veya sonrasında ağrı hissederseniz, vücudunuz size bir şeylerin yanlış olduğunu söylemeye çalışıyor olabilir, bu yüzden bunu görmezden gelmeyin. Aile hekiminize görünün veya cinsel sağlık kliniğine gidin.

Seks hakkında konuşmayı utanç verici bulabilirsiniz, ancak doktorların bu tür sorunlarla uğraşmaya alışık olduğunu unutmayın. Ayrıca ağrılı cinsel ilişki hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir.

Kadınlarda Ağrılı Cinsel İlişki

Kadınlarda Ağrılı Cinsel İlişki
Kadınlarda Ağrılı Cinsel İlişki

Kadınlar cinsel ilişki sırasında veya sonrasında vajinada veya pelvisin daha derinlerinde ağrı yaşayabilirler. Vajinadaki ağrıya şunlar neden olabilir:

 • Enfeksiyon: Pamukçuk veya klamidya , bel soğukluğu veya genital herpes gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (CYBE).
 • Menopoz: Değişen hormon seviyeleri vajinanızı kurutabilir
 • Herhangi bir yaşta cinsel uyarılma eksikliği
 • Vajinismus: Vajina içindeki veya çevresindeki kasların sıkıca kapanarak seksi ağrılı veya imkansız hale getirmesi durumu.
 • Spermisitler: Lateks prezervatifler veya sabun ve şampuan gibi ürünlerin neden olduğu genital tahriş veya alerji.

Pelvis içinde hissedilen ağrı, aşağıdaki gibi durumlardan kaynaklanabilir:

 • Pelvik inflamatuar hastalık (PID)
 • Endometriozis
 • Vajina veya serviks yakınında büyüyen miyomlar
 • İrritabl bağırsak sendromu (IBS)
 • Kabızlık

Erkeklerde Ağrılı Cinsel Birleşme

Erkeklerde Ağrılı Cinsel Birleşme
Erkeklerde Ağrılı Cinsel Birleşme

Erkeklerde ağrılı cinsel ilişki bazı nedenleri şunlardır:

 • Ağrı ve kaşıntıya neden olabilen pamukçuk gibi enfeksiyonlar ve uçuk gibi bazı CYBE’ler.
 • Sünnet derisi geri itildiğinden penetrasyonu ağrılı hale getirebilen sıkı bir sünnet derisi.
 • Sünnet derisinde görülemeyen ancak ağrıya ve gözyaşı çevresinde keskin, acı veren bir acıya neden olan küçük yırtıklar.
 • Prostat bezi iltihabı ( prostatit )
 • Bazen cinsel olarak uyarılmaktan, ancak boşalmamaktan (gelmekten) kaynaklanabilen testis ağrısı ve şişmesi ; klamidya gibi bir enfeksiyon belirtisi de olabilir.

 

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı
Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı

Seks sırasında veya sonrasında ağrınız varsa, doktorunuzdan veya bir cinsel sağlık kliniğindeki bir sağlık uzmanından tavsiye alın. Sorunun nedenini bulmaya çalışacaklar ve herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını size söyleyeceklerdir.

Örneğin;

 • Cinsel organlarınızın çevresinde ağrı, olağandışı akıntı, kaşıntı veya ağrı varsa, pamukçuk tedavisi veya CYBE testi önerebilirler.
 • Vajinanız kuruysa, bir kayganlaştırıcı kullanmayı denemeniz tavsiye edilebilir. Prezervatif kullanıyorsanız su bazlı bir ürün kullanmayı unutmayın, çünkü yağ bazlı kayganlaştırıcılar prezervatiflere zarar verebilir ve onları etkisiz hale getirebilir
 • Cinsel organlarınızın çevresinde alerjiniz veya tahrişiniz varsa, buna neden olabilecek ürünleri kullanmaktan kaçınmanız önerilebilir.
 • Sorunlara neden olan duygusal bir neden veya endişe varsa, bir danışman veya seks terapisti yardımcı olabilir. Doktorunuz veya cinsel sağlık uzmanınız sizi bir başkasına yönlendirebilir.

 

Cinsel İlişki Sırasında Alt Karın Ağrısı Neden Olur?

Orgazm sırasında pelvik kaslarınız kasılır. Bazı insanlar için bu kasılmalar alt karın ve pelviste ağrılı kas spazmlarına neden olur. Orgazm sırasında veya sonrasında ağrı, disorgazmi olarak da bilinir.

 

Cinsel İlişkide Acı Ne Zaman Geçer?

Cinsel İlişkide Acı Ne Zaman Geçer
Cinsel İlişkide Acı Ne Zaman Geçer

Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında ağrı, acı görülebilir. Genellikle 1-2 güne veya en geç 1 hafta içerisinde kaybolur. Ancak ağrınız rahatsız edici ve sık olduğunda tıbbi yardım almalısınız. Birkaç günden uzun süredir ağrı hissediyorsanız veya ağrının nedenini kendiniz bulamıyorsanız, bir jinekolog size yardımcı olabilir.

 

İlk Cinsel İlişkide Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

İlk Cinsel İlişkide Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı
İlk Cinsel İlişkide Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı

Herkesin “ilk seferi” farklıdır. Ancak seks için hazırlanmanın en önemli kısımlarından biri, hamileliği ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeye yardımcı olması için doğum kontrolü ve prezervatif kullandığınızdan emin olmaktır.

İlk kez vajinal seks yaptığınızda , acıtabilir, iyi hissedebilir veya her ikisi birden olabilir. Penis veya parmaklar vajinanıza ilk girdiğinde ağrı ve kanama olabilir, ancak bu herkesin başına gelmez. Bazı insanlar doğal olarak diğerlerinden daha fazla kızlık zarı dokusuna sahiptir. Bu ağrı ve kanama, kızlık zarı gerildiğinde ortaya çıkabilir.

İlk cinsel ilişkide ağrı ve acıyı önlemek için vajinada yeterli ıslaklık olmasına dikkat edin. Bunu kayganlaştırıcılar yardımı ile sağlayabilirsiniz. Eğer vajinusmus probleminiz varsa, eşinizle veya bir seks terapisti ile konuşarak üstesinden gelebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status