Bitkisel ÇözümSağlık

Ayak Kabuklanmasına Ne İyi Gelir?

Yanlış ayakkabı giymek veya uzun süre ayakta durmak, kuru, kaşıntılı ayaklara ve tahriş olmuş veya pullu cilt bölgelerine neden olabilir. Tedavi edilmediğinde kuru cilt kalınlaşıp çatlayarak ayakları enfeksiyona karşı savunmasız bırakabilir. Peki, Ayak Kabuklanmasına Ne İyi Gelir?

 

İçindekiler

Ayak Kabuklanması Neden Olur?

Ayak Kabuklanması Neden Olur
Ayak Kabuklanması Neden Olur

 

 • Nem eksikliği: Kuru, çatlamış ve pul pul dökülen cilt özellikle topuk ve tabanda yaygındır çünkü bu bölgelerde vücudun diğer bölgelerine göre daha az yağ bezi bulunur.
 • Tahriş: Çok uzun süre ayakta durmak veya ayağına tam oturmayan ayakkabılar giymek, ayakların belirli bölgelerine sürekli baskı uygulayabilir veya cildin sürtünmesine neden olabilir. Sonuç olarak, ayakların bu bölgeleri kuru, nasırlı veya çatlayabilir.
 • Isı ve nem: Spor ayakkabı ve bot gibi kapalı ayakkabılar ayaklar için son derece sıcak ve nemli bir ortam yaratır. Isı ve nem, deriden nemi çeker ve bu da ayaklarda kuru, kalın veya çatlak alanlara neden olabilir.
 • Sabun kullanımı: Sert kimyasallar veya tahriş edici maddeler içeren sabunlar ve vücut losyonları ciltteki nemi yok edebilir. Ayaklardaki fazla sabunu temizlememek de bu sorunlara neden olabilir.
 • Yaşlanma: Zamanla, cilt su tutma yeteneğini kaybeder, incelir ve daha az dolgun hale gelir. Yaşlı insanların doğal yaşlanma sürecinin bir sonucu olarak kuru cilt yaşama olasılığı daha yüksek olabilir.
 • İlaç kullanımı: Diüretikler de dahil olmak üzere bazı ilaçlar ayaklarda kuru cilde neden olabilir.

Ayaklarda kabuklanma, aşağıdakiler gibi tıbbi bir durumun bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir:

 • Sporcu ayağı: Sporcu ayağı, ayak parmakları arasında ve ayağın altında pullu bir döküntüye neden olan bir mantar enfeksiyonudur.
 • Egzama: Egzama, cilt iltihabına neden olan bir durumdur. İnsanlar vücutlarının herhangi bir yerinde egzama gelişebilir. Egzamanın yaygın semptomları arasında kuru veya kaşıntılı cilt lekeleri bulunur.
 • Sedef hastalığı: Sedef hastalığı, kalın, pullu cilt lekelerine neden olan kronik bir otoimmün durumdur. İnsanlar ayakları da dahil olmak üzere vücutlarının hemen hemen her yerinde psoriatik yamalar geliştirebilirler.
 • Hipotiroidizm: Hipotiroidizmi olan kişilerde aşırı kuru ayaklar görülebilir çünkü tiroid bezleri ayaklardaki ter bezlerini düzenleyemez ve bu da ayakların kurumasına neden olabilir.
 • Şeker hastalığı: Kontrolsüz diyabetle yaşamak, nöropati adı verilen periferik sinirlerde hasara neden olabilir. Nöropati, ayaklardaki yağ ve nemi düzenleyen sinirleri etkileyerek ayakların kurumasına veya çatlamasına yol açabilir.

 

Ayaktaki Kabuklanma Nasıl Geçer?

Ayaktaki Kabuklanma Nasıl Geçer
Ayaktaki Kabuklanma Nasıl Geçer

 

Cildin yüzeyindeki ölü hücreler temizlenir ve yerlerini yeni hücreler alır. Ayaktaki ölü deri hücreleri temizlenmediğinde, ayaklarda kalın, pul pul lekeler oluşturabilir.

Zamanla, özellikle topuklarda kuru alanlar kalınlaşabilir veya çatlayabilir. Çatlak topuklar ayakları enfeksiyona karşı savunmasız hale getirirken, kalın nasırlar yürümeyi zorlaştırabilir veya rahatsız edebilir.

Aşağıdaki bölümde, kuru cildi tedavi etmenin ve ayaklardaki ölü deriyi temizlemenin en iyi beş yolunu anlatacağız.

 

1. Pul Pul Dökün

Eksfoliasyon, fiziksel veya kimyasal bir eksfoliyatör kullanarak ölü yüzey tabakasının çıkarılmasını içerir. Nasır sökmeye yardımcı araçlar kullanılabilir.

Ayrıca bal, ılık su ve şekeri karıştırarak ayak peelingi yapabilirsiniz ya da satın alabilirsiniz. Bazı ayak peelingleri, hassas cildi tahriş edebilecek yapay kokular ve alkoller içerir, bu nedenle ayak peelingi satın almadan önce olası alerjenler veya tahriş edici maddeler için içerik listesini kontrol etmek önemlidir.

 

2. Ayak Banyosu

Ayakları ılık suda bekletmek, kuru cildi yatıştırmaya ve gevşetmeye yardımcı olurken, ayaklardaki kan dolaşımını iyileştirir, bu da gelecekte cildin kurumasını önlemeye yardımcı olabilir.

Ayak banyosuna ekleyebileceğiniz faydalı bileşenler şunlardır:

 • Epsom tuzu
 • Bal
 • Yulaf ezmesi
 • Limon suyu
 • Nane esansiyel yağı

3. Ponza Taşı veya Ayak Törpüsü

Kuru cilt ve nasırlardan kurtulmak için bir ponza taşı veya ayak törpüsü kullanılabilir. Bunu aşağıdaki adımlar izlenerek yapılabilir:

 1. Ölü deriyi yumuşatmak için ayaklarınızı ılık suda bekletin.
 2. Ponza taşı veya ayak törpüsü ılık su ile ıslatıp ölü deri veya nasır üzerine nazikçe sürün.
 3. Ponza taşı ile dairesel hareketler ve ayak törpüsü ile hafif ileri geri hareketler kullanın.
 4. Ayakları durulayın. Gerektiğinde üçüncü adımı tekrarlayın.
 5. Daha sonra, temiz bir havluyla ayakları kurulayın.
 6. Son olarak krem, losyon veya yağ ile ayakları nemlendirin.

4. Nemlendirin

Ayakları düzenli olarak nemlendirmek, mevcut kuru cildin azalmasına ve yeni kuru cildin birikmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Bir peeling veya ponza taşı kullandıktan sonra ayakları nemlendirmek cildin nemi hapsetmesine yardımcı olur.

Alkol, ilave kokular ve yapay renkler içeren losyonlar, kremler ve nemlendiricilerden kaçınmak en iyisidir, çünkü bu bileşenler kuru cildi kötüleştirebilir. Bunun yerine, aşağıdakileri içeren ürünler tercih edilmelidir:

 • üre, aloe ve hyaluronik asit gibi nemlendiriciler
 • vegan
 • petrolatum, lanolin ve hindistancevizi yağı

5. Yatarken Nemlendirici Çorap Giyin

Ekstra hidrasyon için nemlendirici çoraplar uyumadan önce giyilebilir. Nemlendirici çoraplar, ayaklardaki kuru cildi nemlendirmeye ve onarmaya yardımcı olan doğal yağlar ve vitaminler içerir.

Nemlendirici sürüp üzerine bir çift pamuklu çorap kullanarak benzer sonuçlar elde edilebilir. Uyumadan önce, bir çift nefes alabilen pamuklu çorap giymeden önce ayaklara bol miktarda nemlendirici uygulanabilir. Sabahları çorapları çıkarmalı ve ayaklar yıkanmalıdır.

Ayak Kabuklanmasına Ne İyi Gelir?

 • Ayakları iyice temizlemeyi, ölü deriyi çıkarmayı ve cildi iyi bir nemlendirici ile nemli tutmayı içeren uygun ayak hijyeni uygulayın.
 • Alkol, ilave kokular ve renkler ve diğer olası tahriş edici maddeler içeren losyonlar, sabunlar ve vücut yıkamalarından kaçının.
 • Duş, banyo ve ayak banyosu için sıcak yerine ılık su kullanın.
 • Ayağa uygun ayakkabılar tercih edin.
 • Duştan sonra ayakları kuvvetlice ovmak yerine, temiz bir havluyla nazikçe kurulayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status