Cilt BakımıGenelSağlık

Ayak Topuğu Neden Çatlar

Ayak topuğunda oluşan çatlakların birçok farklı sebebi olabilir. Bunların en başında topuklarda bulunan nem azlığı gelmektedir. Yazın terlik giyilmemesi sebebiyle, az su içmek sebebiyle veya vücutta B vitamini eksikliği nedeniyle topuk çatlakları daha sık oluşur. Ayak topuk ve tabanımızdaki deri daha sert ve kurudur. Mevsim değişikliklerinde veya diğer sebeplerden ötürü çatlaklar oluşur.

Çatlak oluşumu ayakta ağrı ve sızıya sebep olur. Bazı durumlarda ise bu çatlaklar uzun süre bakılmadığında kanayarak yaralar meydana gelir. Ayaklarımız bütün vücudumuzun ağırlığını taşıdıkları için özel bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu bakımı sağlamak için evde uygulanabilecek yöntemler olduğu gibi çeşitli yağ ve kremler de mevcuttur.

Topuk çatlakları ayak mantarı, egzema ve mantar gibi hastalıklar sebebiyle de oluşan bir durumdur. Bu durumda tedavisi için bir uzmana görünmenizde fayda bulunur.

Ayak topuğunda oluşan çatlakların tedavisi fark edilir edilmez yapıldığında artmasının önüne geçilir. Kadınlar bakımsız görünmek istemedikleri için ayaklarına pedikür yaptırırlar ve pedikür sırasında ayak topuklarındaki çatlakların giderilmesi için özel işlem yapılır.

Bakım sonrası ayakların mümkünse çorap giyilerek nemini koruması sağlanmalıdır. Bu sayede daha uzun süre bakımlı topuklara kavuşabilirsiniz. Topuk çatlaklarına engel olmak için bol su tüketmelisiniz. Su vücudun en çok ihtiyacı olan besindir. Su sayesinde bütün organlar temizlenir ve cildimiz, derimiz kaybettiği nemi geri kazanır.

 

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir

 

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir
Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir

 

Topuk çatlaklarına iyi gelen şeyler arasında özel bakım yapılması gelir. Ölü derinin temizlenmesi sayesinde topuk çatlaklarınız gider. Ayrıca evde terliksiz dolaşmamak da topuk çatlaklarının önlenmesine yardımcı olur.

Seçilen ayakkabı ve terliğin dokusu da ayak tabanını ve topuğu yıpratmayacak sertlikte olmalıdır. Ayaklardaki nem dengesinin korunması için bol su tüketilmelidir. Ayrıca gece yatmadan önce birkaç damla bitkisel içerikli yağ sürerek masaj yapmak topuklarınızın ve ayaklarınızın rahatlamasını sağlar.

Topuklarınıza törpü yapmanızın da çatlak oluşumunu önlediği bilinmektedir. Vücudunuzda eksik olan vitaminler de çatlakların oluşmasına sebep olur. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız doktorunuza danışarak vitamin kullanımına başlamak faydalı olabilir.

 

Vazelin Topuk Çatlaklarına İyi Gelir Mi

 

Vazelin Topuk Çatlaklarına İyi Gelir Mi
Vazelin Topuk Çatlaklarına İyi Gelir Mi

 

Vazelin kokusuz ve dokulu bir üründür. İçeriğinde parafin de bulunmaktadır. Vazelin yoğun yapısı ve kaplayıcı özelliği sayesinde topuk çatlaklarına fayda eden içeriğe sahiptir.

Vazelin kullanmak için en uygun zaman gece yatmadan öncedir. Ayaklarınızı ılık suyla yıkadıktan sonra kalın bir tabaka halinde topuklarınıza vazelin sürmeniz yeterlidir. Vazelin sürdükten sonra ayaklarına çorap giymeniz önerilir. Gece boyunca çorap içinde vazelinli olarak kalan ayaklarınız sabah yumuşacık bebek cildi gibi olur.

 

Ayak Topuk Çatlağı İçin Hangi Doktora Gidilmeli

Ayak Topuk Çatlağı İçin Hangi Doktora Gidilmeli
Ayak Topuk Çatlağı İçin Hangi Doktora Gidilmeli

 

Ayak topuk çatlağı için gidilmesi gereken bölüm Dermotoloji yani cildiyedir. Bu bölümde çalışan doktorlara Dermotolog denilir. Dermotologlar ayak topuk çatlaklarının tedavisi için gereken yöntemleri ve ilaçları önerir. Uygun şekilde kullanım sonucu ayak topuk çatlaklarınızın kısa sürede geçtiğini fark edersiniz.

 

En İyi Topuk Çatlak Kremi Hangisi

En İyi Topuk Çatlak Kremi Hangisi
En İyi Topuk Çatlak Kremi Hangisi

 

En iyi topuk çatlak kremleri piyasada birçok farklı isimle bulunur. Bunlar arasından size uygun gelenini veya tavsiye edilenini alarak deneyebilirsiniz.

Topuk kremleri arasında; Lapitak, Herbaderm ve Scholl başlıcalarıdır. Bu kremleri düzenli olarak kullandığınızda topuk çatlak oluşmunun altında yatan başka bir sebep yoksa kısa sürede iyileşme gerçekleşmektedir.

Evde kendinizin bitkisel yağlarla da krem hazırlayarak bakım yapmanız mümkün olabilir. En basit uygulama ılık ve limonlu bir su hazırlamak ve ayaklarınızı içinde bekletmektir. Sonrasında ponza taşıyla topuklarınızı temizleyebilirsiniz. Bu pratik uygulamayı istediğiniz zaman deneyerek sonuçları gözleyebilirsiniz.

 

Lazerle Topuk Çatlağı Tedavisi

 

Lazerle topuk çatlağı tedavisi son yıllarda tercih edilen bir uygulamadır. Nasırlaşmış topuk çatlaklarında uygulanan bu tedavi sonrasında sonuç hemen gözlenebilir.

Lazer tedavisi sırasında yoğun ısı verilerek topuk çatlaklarının onarılması sağlanır. Uzun süreli sonuç alınabilen bu tedavi yöntemi için herkes başvurabilir. Özel kliniklerde yapılan lazer tedavisi için hijyenik koşullar tamamen sağlanarak işlem gerçekleştirilir.

Lazerle topuk tedavisi sonrasında ayak bakımınıza dikkat etmeniz sayesinde topuk çatlaklarınızdan kurtulmuş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status