GenelSağlık

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur

Bebeklerde saç rengi ne zaman belli olur adlı yazımızdan sonra bu serimize bebeklerde göz rengi ne zaman belli olur sorusuyla devam ediyoruz.

İnsanlarda göz rengi melanin pigmentine bağlı olarak değişir, bu pigment rengi orjinal olarak kahverengidir. Az melanin pigmenti olanlarda gözler açık renk, daha çok melanin pigmenti olan gözler kahverengi olur.

Bebeğinizin göz rengi tahmin etmede anne baba ve büyükanne, büyükdede çok baz alınır.

 

İçindekiler

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belirginleşir

 

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belirginleşir
Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belirginleşir

 

Bebeklerde genel olarak göz rengi doğumdan sonra ilk 6 ay ve 9 ay içerisinde değişir ve 9 ila 12. aylar arasındada belirgin olur.

Gebelikte ise göz rengi 4. hafta itibari ile oluşmaya başlamaktadır. Yeni doğan bir bebekte genel olarak mavi ve lacivert renklere sahip olur. Yeni doğan bebeklerde bu durumun oluşmasının ana sebebi, yeni doğan bebeğin gözlerinde renk hücresi bulunmadığı için, göze gelen ışığı direk yansıtmaktadır.

 

Gözler Kesin Renklerine Ne Zaman Ulaşır

 

Gözler kesin rengine bebek 1 yaşına geldiğinde ulaşmaktadır, tabiki bu konuyla alakalı olarak istisnalar da olabilir. Ancak 9. ay ve 1 yaş arasında göz rengi belirginleşmektedir.

 

Yeşil-Kahverengi Göz Rengi

 

Eğer annenin ve babanın gözleri yeşil ve kahverengiye sahipse %50 kahverengi, %37,5 yeşil ve %12,5 mavi olabilir.

 

Mavi-Mavi

 

Eğer annenin ve babanın gözleri mavi ve mavi ise, bebeklerin göz rengi %99 mavi, %1 yeşil olu, bu tür durumlarda bebeğin gözlerinin kahverengi olma ihtimali yoktur.

 

Kahverengi-Mavi

 

Eğer annenin ve babanın gözleri kahverengi ve mavi ise bebeklerinin göz rengi %50 kahverengi, %50 oranında mavi olabilir, bu tür durumlarda yeşil olma ihtimali yoktur.

 

Kahverengi-Kahverengi

 

Eğer annenin ve babanın gözleri kahverengi ve kahverengi ise bebeklerde göz rengi % 75 kahverengi,%6,25 mavi ve % 18,75 oranında yeşil olabilir.

 

Mavi-Yeşil Renge Sahip Anne ve Babalar

 

Eğer annenin ve babanın gözleri yeşil ve mavi ise bebeklerin göz rengi % 50 ihtimalle mavi, %50 ihtimalle ise yeşil olur. Kahverengi olma ihtimali yoktur.

 

Yeşil-Yeşil Renge Sahip Anne ve Babalar

 

Eğer annenin ve babanın gözleri yeşil ve yeşil ise %75 oranında yeşil, %25 mavi olur. Kahverengi olma olasılığı ise sadece %1 olur.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status