CinsellikGenelSağlık

Cinsel Faydaları Olan 6 Yardımcı Yiyecek

Sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmak, fiziksel durumunuza, duygusal olarak da sağlıklı olmanıza bağlıdır. Bu sebeple yediğiniz yiyeceklerin cinsel sağlığınız ve dürtülerini açısından büyük bir rol oynaması hiç de şaşırtıcı değildir. Yediğimiz şeyler cinsel hayatımızı, vücuttaki hormon seviyesini ve sağlıklı bir cinsel hayat için kaçınılmaz olan kan dolaşımı ve kan basıncımızı elbet etkiliyor.

Yazımızda işinize çok yarayacak ve cinsel hayatınızı destekleyecek yiyeceklerden bahsettik, bu yiyecekleri yiyemeyenler içinse alternatiflerini verdik.

 

İçindekiler

Cinsel Güç Arttıran Yiyecekler

 

Yazımda sizlere cinsel güç arttıran istiridye, bazı etler, somon balığı, kuru yemişler, elma ve kırmızı pancar gibi yiyeceklere ve bunları yiyemeyenler için alternatiflerine yer verdim. Aşağıda ki başlıklar altından hangilerinin ne konuda işe yaradıklarını inceleyebilirsiniz.

Yediğiniz yiyecekler, cinsel yaşamınıza aşağıda ki şekilde fayda sağlar.

 • Libidonuzu arttırabilir.
 • Kalp sağlığınıza katkı sağlar, kan akışınızı iyileştirir.
 • Dayanıklılığınızı güçlendirir.

 

Yağsız proteinler ve sebzeler protein açısından zengindir, protein bu konuda çok önem taşır ayrıca şeker, doymuş yağ içeren yiyeceklerden arındırılmış bir yemek düzeni edinmeniz cinsel arzunuz için çok önemlidir. Ayrıca bu tarz bir beslenme düzeni hormonal koşullar gibi libidonuzu etkileyen bozuklukları engellemeye yardımcı olur.

 

İstiridye Tüketiminin Cinsel Faydaları

 

İstiridye Tüketiminin Cinsel Faydaları
İstiridye Tüketiminin Cinsel Faydaları

 

Daha önce istiridyenin afrodizyak etkilerini duymamış olabilirsiniz. Bunun sebebi istiridyelerin yüksek miktarda çinko içermesidir. Çinko kan akışını hızlandırarak cinsel organlara kan akışının hızlı bir şekilde olmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca çinko testosteron hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olduğu için erkek cinsel sağlığı bakımından da önemlidir. Erkek doğurganlığı için öneme sahip olabilir.

Ulusal Sağlık Enstitüsünün yayınladığı makaleye göre çinko eksikliği erkeklerde testosteron düzeyini olumsuz etkilemektedir.

İstiridye, diğer yiyeceklere göre çok fazla çinko içerir, sadece bir porsiyonu günlük çinko ihtiyacınızın %673’ünü karşılamaktadır.

Eğer kabuklu yumuşakçalardan hoşlanmıyorsanız, bunun yerine ıstakoz yada yengeç deneyebilirsiniz. Bu iki deniz ürünü de çinko deposudur.

Deniz ürünü olmayan diğer Çinko kaynağı listesi de aşağıda verilmiştir.

 • Dana eti
 • Pişmiş fasulye
 • Kabak çekirdeği

 

Özet

İstiridye çinko bakımından zengindir, yüksek çinko içeren yiyecekler kan akışını hızlandırır ve hormon seviyesini iyileştirmeye yardımcı olur.

 

Et Tüketiminin Cinsel Faydaları

 

Et Tüketiminin Cinsel Faydaları
Et Tüketiminin Cinsel Faydaları

 

Bazı etler ve amino asitler içeren gıdalar, cinsel hayatınızı iyileştirmeye yardımcı olabilirler.

Sığır eti, dana eti ve koyun eti de dahil olmak üzere çeşitli yüksek proteinler, kan akışını iyileştirmeye yarayan bileşikler barındırır, bunlar aşağıda ki gibidir;

 • karnitin
 • l-arginin
 • çinko

 

Düzgün kan akışı kadında ve erkekte, cinsel tepki için büyük önem taşımaktadır. Fakat yine de gereğinden fazla kırmızı et yemenin, kalbinize kötü etkileri bulunduğunu unutmayınız.

Karnitin ve l-arginin çeşitli besinlerde bulunan yüksek proteinli aminoasitlerdir. Tam tahıllı gıdalar ve süt iyi bir çinko kaynağıdır.

 

Somon Tüketiminin Cinsel Faydaları

 

Somon Tüketiminin Cinsel Faydaları
Somon Tüketiminin Cinsel Faydaları

 

Somon balığı kalp sağlığına yararlı omega 3 yağ asitleri ile bilinmektedir. Pembe etli balıkların yanı sıra, ton balığı, sardalya balığı vücudunuzu sağlıklı tutmaya ve cinsel yaşamınız için aktif rol oynayabilir.

Ayrıca Omega 3’ün bir faydası da atardamarda plak oluşumunu engellemektir. 2017 yılında yayınlanan uluslararası sağlık enstitüsünün makalesine göre Omega 3’ler vücutta sağlıklı bir kan akışının olması için çok faydalı yağ asitleridir.

Ayrıca balık harika bir protein kaynağıdır, ayrıca B12 vitamini, D vitamini ve demir bakımından da zengindir. Çinko içermesi sebebi ile de cinsel hayatınızı destekler.

Kalbinizi ve vücudunuzu sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi(FDA) haftada en az iki porsiyon balık yemenizi tavsiye etmektedir.

 

Özet

Somon balığı gibi yağlı balıklar kalp sağlığınızı destekler, vücuttaki sağlıklı kan akışını düzenlemeye yardımcı olur.

 

Kuru Yemişlerin Cinsel Faydaları

 

Kuru Yemişlerin Cinsel Faydaları
Kuru Yemişlerin Cinsel Faydaları

 

Şeker tüketimi yerine bir avuç dolusu fındık yada kuru yemiş tüketmeyi deneyin. Kaju fıstığında ve bademlerde önemli miktarda Çinko bulunur. Bu tarz sağlıklı atıştırmalıklar, kanınızın düzgün akmasını sağlar ve l-arginin içerir.

Aşağıda cinsel anlamda faydaları olan bir kaç kuruyemiş verilmiştir:

 • Ceviz
 • Kabak çekirdeği
 • Ay çekirdeği
 • Fındık
 • Yer fıstığı

 

Ayrıca ceviz Omega 3 bakımından da zengin olduğu için, iki kat daha faydalıdır.

 

Özet

Kuru yemişler cinsel işlevinizi arttırmaya yardımcı olabileceği gibi çinko, L-arginin ve Omega 3 gibi bileşiklerde içerir.

 

Elma Yemenin Cinsel Faydaları

 

Elma Yemenin Cinsel Faydaları
Elma Yemenin Cinsel Faydaları

 

Elma, kuersetin(Quersetin) adı verilen bileşik bakımından zengin bir meyvedir. Bu madde aşağıda ki konularda aktif rol oynar, bu madde bir tür flavonoiddir;

 • Kan dolaşımını teşvik etmek,
 • Prostatit semptomları yönetmek

 

2016 yılında yapılan bir çalışmada, quercetin maddesinin günde 500 mg ve daha yüksek dozlarda alınması kan basıncını başarılı bir şekilde düşürdüğü tespit edilmiştir.

Yüksek tansiyon cinselliği olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Yüksek tansiyon cinsel işlev bozukluğuna yol açabilir, cinsel organlara kan akışını bozabilir.

Kadınlar da yüksek tansiyon, libido düşüklüğü ve yorgunluğa sebep olduğundan dolayı sekse ilginin azalmasına yol açacaktır. Çünkü vajinaya kan akışının az olması, cinsel aktiviteye verilecek tepkiyi etkileyebilir.

Flavonoidler açısından en zengin meyveler aşağıda verilmiştir;

 • Çilek
 • Yaban mersini
 • Koyu renkli üzümler
 • Kiraz
 • Turunçgiller
 • Elma

 

Kırmızı Pancarın Cinsel Faydaları

 

Kırmızı Pancarın Cinsel Faydaları
Kırmızı Pancarın Cinsel Faydaları

 

Pancar, antioksidan ve vitamin açısından çok zengindir, ayrıca içeriğinde bulunan diyet nitratlar cinsel hayatınızı iyileştirmeye yardımcı olur.

Diyet nitratlar kan damarlarını genişletirler, özellikle kas kasılması yaşayan sporcular performanslarını arttırmak için nitrat kullanırlar. Araştırmalara göre, diyet nitratların kan basıncını yönetmeye yardımcı olabileceği öne sürülüyor. Tansiyon ve hipertansiyon hastalara fayda sağlayabileceğini belirtiyor.

Yani bu teorik olarak, kalp sağlığınıza katkı sunarken aynı zamanda seks sırasında kan akışının ve performansınızı iyileştirmeye yardımcı olabiliyor.

Nitrat oranı yüksek gıdalar aşağıda verilmiştir;

 • Ispanak
 • Roka
 • Marul
 • Kereviz
 • Turp

Özet

Pancar ve Pancar suyu gibi nitrat açısından zengin besinler kan basıncını iyileştirmeye ve dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olurlar.

 

Sizlere yazımızda bazı yiyeceklerin kanınızın pompalanmasına etki ettiğini ve hormon seviyelerini arttırdığı ile ilgili genel bilgiler sunduk. Fakat tabi ki sadece bu yiyecekleri yemek tek başına cinsel yaşamınızı iyileştirmek için iyi değildir.

Cinsel ilişki sırasında ağrı, iktidarsızlık, arzu eksikliği gibi problemler varsa ve bu problemler sizi partneriniz ile iyi bir cinsel birliktelik yaşamaktan alıkoyuyorsa, doktora görünebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status