CinsellikSağlık

Cinsel İlişki Adet Düzenini Bozar Mı

Cinsel ilişki adet düzenini bozar mı? Kısa cevap hayır, açık ve kanıta dayalı bir şekilde değil. Cinsel ilişkinin adetinizi değiştirebileceği tek durum hamile kalmanızdır, bu durumda adetiniz (ve adet döngünüz) tamamen durur.

Bununla birlikte, seks ve cinsel uyarılma, oksitosin salınımına ve bazı hormonlarda artışa neden olabilir. Bildiğimiz gibi, hormonlar adet döngüsü evrelerinizde önemli bir rol oynar, bu nedenle herhangi bir hormonal değişikliğin döngünüz üzerinde bir etkisi olması mümkündür.

Bunu söyledikten sonra, diğer bazı faktörler döneminizi değiştirebilir, bazıları fiziksel, bazıları değil. Öyleyse hemen detaylara geçelim.

 

İçindekiler

İlişkiye Girdikten Sonra Regl Değişir Mi?

İlişkiye Girdikten Sonra Regl Değişir Mi
İlişkiye Girdikten Sonra Regl Değişir Mi

 

Cinsel ilişkiye ilk kez girildikten sonra yani bekaret bozulmasının ardından, genç kızların adet kanamalarında değişiklik olabilir. Özellikle ilişki sonrasında regl döneminin uzaması normal kabul edilir. Çünkü kızlık zarları kişiden kişiye farklılaştığı için kimisinde adet dönemi uzun, kısa, yoğun, ağrılı geçebilir.

 

Cinsel İlişkiden Sonra Adet Gecikmesi Neden Olur?

Cinsel İlişkiden Sonra Adet Gecikmesi Neden Olur
Cinsel İlişkiden Sonra Adet Gecikmesi Neden Olur

 

Cinsel olarak aktif olduktan sonra, bazı insanlar aylık döngülerinde bir değişiklik fark eder. Gerçekten de, cinsel ilişki kadın vücudunda bazı değişiklikleri tetikleyebilir. Orgazm büyük miktarlarda oksitosin salgılar. Ve hamile kalmak için orgazm olmanız gerekmese de, hormonal dalgalanmalar üretir ve stresi azaltır.

Rutin cinsel aktivite aynı zamanda adet döngünüzün hormona dayalı bazı özelliklerini değiştirme eğilimindedir. Adet dönemleriniz giderek daha öngörülebilir hale gelebilir ve adet öncesi sendromun belirtileri daha az fark edilebilir hale gelebilir.

Korunmasız seks yapılırsa, (kadının doğum kontrol hapı almadığı ve erkeğin prezervatif takmayıp cinsel ilişki gerçekleşirse) ve bu ilişki yumurtlama dönemine yakın bir zamanda olmuşsa, gebeliğe bağlı bir gecikme olabilir. Emin olmak için gebelik testi yaptırılması gerekir.

 

İlişkiye Girince Adet Erken Gelir Mi?

İlişkiye Girince Adet Erken Gelir Mi
İlişkiye Girince Adet Erken Gelir Mi

Kadınların erken adet görme nedenleri arasında miyom, polip kaynaklıdır. Bununla birlikte, menopoz döneminde cinsel ilişki sonrasında gelen kanamalar ise, vajina duvarının incelmesi ve kurumasından kaynaklıdır. Ancak cinsel ilişkiden sonra erken adet görmenin ne gebelikle alakası var ne ilişkiden kaynaklıdır.

 

Hamile Değilsem Neden Adet Olmadım?

Hamile Değilsem Neden Adet Olmadım
Hamile Değilsem Neden Adet Olmadım

Gebe olmakla ilgisi olmayan, adetinizin gecikmesine neden olabilecek 11 neden;

1.Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Polikistik over sendromu yumurtalıkları doğrudan etkileyen hormon dengesizliklerine neden olur. Sonuç olarak, doğum ve yumurtlama ertelenebilir.

Adet düzensizliğin yanı sıra, PCOS’un diğer sık görülen göstergeleri arasında akne, saç seyrelmesi ve kilo kaybı yer alır. Bu hastalığın tedavisi yoktur, ancak doğum kontrol hapına devam etmek, döneminizi düzenlemeye yardımcı olabilir.

 

2.Pelvik İnflamatuar Hastalığı (PID)

Menstrüel döngünüzü ciddi şekilde etkileyebilecek başka bir durum da bir pelvik inflamatuar hastalıktır. PID, bakteriler vajinaya doğru ilerlediğinde oluşur. Tipik olarak, klamidya veya bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan farklı bir hastalık olarak başlar ve dış semptomlar ortaya çıkar. Enfeksiyon rahim dokularına yayıldığı için adet görmede zorluklara neden olabilir.

 

3.Ağır Antrenmanlar

Aşırı yorucu bir antrenman yapmasanız bile, uygulama alışkanlıklarındaki bazı değişiklikler adet döneminizde değişikliklere neden olabilir.

Yorucu egzersiz vücudun östrojen seviyelerini azaltır ve östrojen yumurtlamayı çok az tetikleyen ana hormon olduğundan, tüm adet döngüsünü yavaşlatabilir. Bazen bu, aylarca süren gecikmelere yol açabilir.

 

4.Kiloda Değişiklik

Tüm vücuttaki hem yağ hem de kıkırdak hücreleri östrojen yaratır. Bu genellikle kiloda ani bir artış veya azalmanın adetinizi değiştirebileceği anlamına gelir. Özellikle aniden kilo alan veya veren kişilerde adet düzensizliğinin daha yaygındır.

 

5.Keto Diyeti

Sıkı düşük karbonhidratlı keto diyeti, döngünüzün ne sıklıkta gerçekleştiğini değiştirebilir. Vücuttaki karbonhidratların tükenmesinin vücudun enerji seviyelerini azaltabileceği ve bu da vücudun adet görme yeteneğini etkileyebilir.

 

6.Uyku Düzensizliği

Vücudumuz, organlarımızın düzenli çalışmasını sağlamak ve daha birçok nedenden dolayı uykuya ihtiyaç duyar. Uterusun kendisinin bir organ olduğu düşünüldüğünde, çok az uykunun görevini yerine getirme yeteneğini olumsuz yönde etkilemesi şaşırtıcı olmamalıdır.

Özellikle uyku bozuklukları olan kişilerin düzensiz adet döngüsüne eğilimli olduğu ortadadır.

 

7.Erken Menopoz

Menopozun belirleyici göstergeleri arasında 12 ay boyunca adet döngüsünün tamamen ortadan kalkması yer alır. Adet döngüsü olan çoğu insan, bunu 40’lı yaşlarının sonlarında veya 50’li yaşların başında bir süre yaşamayı bekler. Ancak, birkaçı için daha erken olabilir.

Perimenopoz, tam gelişmiş menopoz gerçekleşmeden önceki geçici aşamayı ifade eder. Bu dönemde yumurtalıklar normalden daha az östrojen üretmeye başlar ve bu da adetinizin daha az görülmesine neden olur.

 

8.Stres

Stresli olmak adet döngüsünü erteleyebilir. Araştırmalara göre, kaygı, adet döneminizi geciktirmede büyük bir unsur olabilir.

 

9.Emzirme Dönemi

Emzirmenin genellikle adet düzensizlikleri ile bağlantılı olduğu bilinmektedir. Genellikle başka belirtiler yaşamıyorsanız veya yakın zamanda doğum yaptıysanız ve korunmasız cinsel ilişkiye girmediyseniz, emzirme ile ilişkili adet düzensizliği endişe nedeni değildir. 

 

10.Tiroid Problemi

Tiroid bezi çok az veya çok fazla hormon ürettiğinde adet döngüsünü etkileyebilir. Hipotiroidizm sıklıkla adet görmeme ve adet gecikmesi gibi adet rahatsızlıklarına neden olur. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status