CinsellikGenel

Cinsel İlişki Sırasında Erkekte Sertliğin Kaybolması Sorunu | Tedavisi

Bu konu çoğu zaman güncel olan bir konudur, ilişki sırasında sertleşmenin azalması yada tamamen kaybolması durumunda, huzursuz edici bir durum yaşayabilirsiniz.

Örnek verecek olursak ön sevişme sonrası birleşme durumuna geçilmek istendiğinde, tam vajenin ağzına geldiğinizde sertleşmenin kaybolduğu, sertleşme kaybı yaşanan duruma cinsel ilişki sırasında sertliğin kaybolması durumu diyoruz.

Genelde erkekler bu durumu mastürbasyonda yaşamazlar fakat, bir ilişki esnasında tam birleşme olacağı sırada bu tarz sorunlar yaşanabiliyor.

 

Cinsel İlişki Sırasında Erkeğin Sertliğin Kaybolması Nedenleri

 

Cinsel İlişki Sırasında Erkeğin Sertliğin Kaybolması Nedenleri
Cinsel İlişki Sırasında Erkeğin Sertliğin Kaybolması Nedenleri

 

Bunun sebebine gelecek olursak bu bir fizyolojik sorun değil aslında mental bir sorundur. Peniste ki sertleşme kaybı tamamen zihin ile alakalıdır, aslında penis yerine inen zihninizin performansıdır.

Çünkü bazı durumlarda tam bu sırada yoğun bir kaygı ile mücadele edebilirsiniz. Kafanızda bazı kuruntular kurabilirsiniz, peki nedir bu kuruntular, sertleşme kaybı yaşatacak kadar kafamızı meşgul eden düşünceler nelerdir.

  • Her an bir şey olacak ve ben yapamayacağım kaygısı
  • Özgüven kaygısı ve başaramama korkusu ve muhasebesi

Tam birleşme olacağı esnadayken tüm durumun bu noktada sona ermesi tabi ki çok can sıkıcı ve yıpratıcı bir durumdur.

Erkeklerin o an zihninde yaşadığı şey bir performans kaygısıdır. Bu korkunun çeşitli faktörleri de olabilir, bunlardan biriside tiksinti bozukluğudur.

 

 

Tiksinti Bozukluğu Nedir

 

Tiksinti Bozukluğu Nedir
Tiksinti Bozukluğu Nedir

 

Erkeklerde cinsel ilişkiye dair, vajene dair, cinsel ilişkinin kendisi erkeğin psikolojik dünyasında bir takım sorunlar yaratabilir.

Bu durum hastalar tarafından fizyolojik bir durum olarak algılanabilse de, sertleşme ve mastürbasyon ile boşalabilme bu durumu fizyolojik durumdan öte mental bir bozukluğa yönlendirmektedir.

Bu durumda üroloğa gittiğinizde, ürolog sizi muhtemelen klinik psikoloğa yönlendirecektir.

 

İlişki Esnasında Sertlik Kaybı Tedavisi

 

İlişki Esnasında Sertlik Kaybı Tedavisi
İlişki Esnasında Sertlik Kaybı Tedavisi

 

Bu durumun tedavisi mümkündür, öncelikle erkeğin kendisinde olan bu durumu anlaması gereklidir. Genel de hastaların çoğu bu duruma anlam verememektedir ve bunu fizyolojik görmektedir.

Örnek olarak ben sağlıklıyım, iyiyim, ön sevişme sürecinde rahatım fakat tam cinsel ilişkiye girecek iken yada cinsel ilişkinin başlarında iken ne oluyor bana diye bir kendini sorgulaması gereklidir, yaşadığı duruma bir anlam vermesi gereklidir.

Endişelerini, var olan korkularını, performansına duyduğu endişelerini, yapamama korkuları ile yüzleşmesi ve bu durumun farkında olması gereklidir.

Bu soruların cevabı terapi sürecine girildiğinde her erkekte hali ile değişkenlik göstermektedir.

 

Hipnoz ile Sertlik Kaybı Tedavisi

 

Hipnoz ile Sertlik Kaybı Tedavisi
Hipnoz ile Sertlik Kaybı Tedavisi

 

İlişki öncesi yada ilişkiye başladıktan bir süre sonra sertleşmeden yitirilen problem hipnoz yolu ile de çözüme kavuşturulabilmektedir.

Bazı durumlarda erkeğin kaygıları hipnoz yolu ile azaltılabilmektedir. Hipnoz gereken durumlarda ana tedavi yada yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır.

Bazen çocuklukta yaşanan travmaya bağlıda istenmeyen durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu tarz çocuklukta yaşanan travmaya bağlı fonksiyon bozukluğunu hipnoz ile bulmakta mümkündür.

Hipnoz ile yaş geriletmesi tedavisi yaparak geçmişte yaşadığımız bir travma ortaya çıkarılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status