Cinsellik

Cinsel Perhiz Nedir? Neden Yapılır? Nasıl Yapılır? Kaç Gün Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Birçok genç ve yetişkin, bugünlerde pek çok farklı nedenden dolayı seksten kaçınmayı seçiyor. Daha önce seks yapmış olsanız bile, cinsel perhiz hayatınızın belirli noktalarında hem duygusal hem de fiziksel sağlığınız için anlamlı olabilir.

Cinsel perhiz, farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder. Uzak durmayı seçen birçok heteroseksüel, özellikle bekaretini korumak için vajinal ilişkiye girmemek anlamına geldiğini düşünüyor. Diğerleri, bu perhizin vajinal, oral veya anal ilişki olmaması anlamına geldiğini söylüyor. Bazıları için ise, öpüşmek de dahil olmak üzere tüm cinsel davranışlardan kaçınmak anlamına gelir.

İçindekiler

Cinsel Perhiz Nedir ve Nasıl Yapılır?

Cinsel Perhiz Nedir ve Nasıl Yapılır
Cinsel Perhiz Nedir ve Nasıl Yapılır

Cinsel perhiz yapan insanlar seks yapmamayı tercih ederler. Cinsel perhizin resmi tanımı, vajinal, anal ve oral seks yapmamayı içerir. Bununla birlikte, bazı insanlar bu cinsel aktivite türlerinden yalnızca bir veya ikisini atlayarak perhiz uygularlar.

Cinsel Perhiz Kaç Gün Olmalı?

Cinsel Perhiz Kaç Gün Olmalı
Cinsel Perhiz Kaç Gün Olmalı

Bir kişinin seks yapma sıklığı yaşa, cinsel dürtüdeki dalgalanmalara ve ilişki durumuna bağlı olarak zaman zaman doğal olarak değişir. Pek çok insan seks yapmadan dolu dolu ve tatmin edici bir hayatın tadını çıkarır.

Herkes istediği zaman perhiz yapabilir. Geçmişte seks yapmış olsanız bile perhiz yapıyor olabilirsiniz. Perhiz süresi istediğiniz kadar sürebilir ve siz ve eşiniz için doğru zaman gelince sona erebilir.

 

Cinsel Perhiz Faydaları

Cinsel Perhiz Faydaları
Cinsel Perhiz Faydaları

Cinsel perhiz, hamilelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi cinsellikle gelen risklerden, onları önlemeye ve/veya bunlarla başa çıkmaya hazır olana kadar kaçınmanın bir yolu olabilir. Yoksunluk ayrıca hayatınızda sizin için önemli olan arkadaşlar, okul, spor, aktiviteler, eğlenmek ve geleceğinizi planlamak gibi diğer şeylere odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Bunlara ek olarak, cinsel perhizin başka faydaları da vardır:

 • Partnerler arasındaki güveni ve yakınlığı artırmaya yardımcı olur.
 • Sizin veya eşinizin vücudunu daha iyi anlamasını sağlar.
 • Size veya eşinize nasıl dokunulmaktan hoşlandığınızı ve neyin iyi hissettirdiğini öğrenmenize yardımcı olur.

 

Cinsel Perhiz Ne Zaman Yapılır?

Cinsel Perhiz Ne Zaman Yapılır
Cinsel Perhiz Ne Zaman Yapılır
 • Henüz seks yapmaya hazır hissetmiyorsanız,
 • Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız,
 • Evlilik veya doğru kişiyi bekliyor olmak,
 • Ayrılık acısı çekiyorsanız,
 • İşe veya okula odaklanmak,
 • Kişisel veya dini inançlar,
 • Hastalık sonrası tıbbi olarak gereklilik varsa,

gibi durumlarda, hayatınızda birisi varsa bu durumu ona bildirmeniz önemlidir. Cinsellik dışında birbirinizle beraber vakit geçirmenin farklı yollarını bulabilirsiniz.

 

Cinsel Perhiz Ne İşe Yarar?

Cinsel Perhiz Ne İşe Yarar
Cinsel Perhiz Ne İşe Yarar

İnsanlar uzun süre seks yapmamayı cinsel perhiz olarak adlandırır. Birisi aylarca veya yıllarca seks yapmadığında, sağlıkları üzerinde herhangi bir olumsuz fiziksel yan etki görmeleri pek olası değildir.

Bununla birlikte, araştırmalar, düzenli seks yapmanın, bağışıklık sistemi işlevini iyileştirme, kan basıncını düşürme, daha düşük stres seviyeleri ve daha az kardiyovasküler olay riski dahil olmak üzere belirli sağlık yararları ile sonuçlanabileceğini göstermektedir.

Erkeklerde prostat sağlığı, için seks faydalıdır. Kadınlar için ise, yine bir partnerle veya solo olarak sık cinsel aktivite, mesaneyi destekleyen pelvik taban kaslarını güçlendirebilir, mesane fonksiyonunu iyileştirebilir ve inkontinans ve sızıntıyı azaltabilir.

Bireye ve durumuna bağlı olarak cinsel ilişkiden kaçınmanın diğer faydaları şunlardır:

 • cinsel yolla bulaşan enfeksiyon(CYBE) riskinden kaçınmak
 • seks hakkında olumsuz duygularla çalışmak için zaman ayırmak
 • kişinin dini inançlarıyla tutarlı bir şekilde yaşamasına katkıda bulunmak

Cinsel Perhizin İlişkilere Etkisi

Cinsel Perhizin İlişkilere Etkisi
Cinsel Perhizin İlişkilere Etkisi

Birçok insan, sık cinsel ilişkiye girmeden tatmin edici romantik ilişkilere sahiptir. Diğerleri için düzenli seks, ilişkilerinin sağlığını iyileştirebilir.

2015 yılında yapılan bir araştırma , cinsel sıklığın yalnızca insanlar ilişki içindeyken refahın bir göstergesi olduğunu bildirdi. Haftada bir kez seks yapmak ile daha yüksek ilişki doyumu arasında bir ilişki buldular. Bu memnuniyet, seks sıklığı haftada birden fazla arttığında değişmedi.

Bazı insanlar için seks, iletişimi ve yakınlık duygularını iyileştirebilir. Yeterince seks yapmadıklarını düşünen insanlar, ilişkilerinde bir sorun olduğundan endişelenebilir veya partnerlerinin artık kendilerine ilgi duymadığından korkabilirler.

Bu durumlarda, insanlar iletişimi ve yakınlığı geliştirmek için başka yöntemler deneyebilirler. Sarılma, öpüşme, romantik jestler ve birbirine açılma, cinsel aktivite içerip içermediğine bakılmaksızın bir ilişkinin sağlığını iyileştirebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status