Tarif

Crema Al Caffe Tarifi Nasıl Yapılır?

“Büyük Espresso” olarak da adlandırılan Crema al caffe ya da Caffe crema, özellikle 1980’li yıllarda Güney İsviçre ve Kuzey İtalya’da son derece popüler bir içecekti.

“Kremalı kahve” anlamına gelen caffe crema, Fransızca “caffe” ve İtalyanca “crema” kelimelerinden oluşmaktadır. Ayrıca espressoya göre daha yumuşak içimli ve yoğun kremalı bir kahvedir.

Kahveyi yumuşak içimli sevenler, crema al caffe tarifini denediğinde eminiz ki hoşunuza gidecektir. O halde yapımına geçmeden önce crema al caffeyi biraz daha tanıyalım.

Caffe Crema Nedir?

 

Sıcak yumuşak aromalı kahve severleri memnun edecek caffe crema, espresso ile aynı hazırlanıyor olsa da, kahve çekirdeklerinin öğütülme kalınlığından dolayı farklı bir kahve türüdür.

Crema al caffeyi herhangi bir yerde içmek istediğinizde espresso üzeri yumuşak bir süt köpüğü olduğunu göreceksiniz. Bu şekilde kahve tadını yumuşatır. Bazı mekanlarda da crema al caffe, espresso üzerine krem şanti eklenerek tadının yumuşatılması sağlanır.

Sert kahve sevenlerin bile aklını alan caffe crema, hemen hemen her kahve dükkanında ve kahve makinesinde seçenek olarak yer alıyor. Evde hazırlamak isteyenler için tüm ayrıntılarıyla crema al caffenin yapımından söz edeceğiz.

Crema Al Caffe Nasıl Hazırlanır?

 

Caffe crema yapımında espresso kahve çekirdeklerine ihtiyacınız olacak. Ancak bu çekirdeklerin boyutu espresso boyutundan biraz daha iridir.

 

Crema al caffe
Caffe crema

 

Crema al caffe yapımı işte şu şekildedir;

  • 1 ölçek iri taneli espresso kahve çekirdekleri için 180 ml sıcak suyu hazırlayalım. Dilerseniz 240 ml suyla da demleyebilirsiniz.
  • Ardından 35 ya da 40 saniye kahve çekirdeklerine basınç uygulayın.
  • Sıcak suda demlenmiş kahve, yoğun krema ile buluştuğunda içime hazır hale gelecektir.
  • Eğer evinizde kahve makineniz varsa, cihazınızı caffe crema modunda ayarlayıp kahve çekirdeği bölümüne caffe krema ekleyerek de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Ya da 1 fincan espresso demleyip üzerine birkaç kaşık kremşanti eklemek de işe yarayacaktır.

Caffe Crema Nasıl Servis Edilir?

 

Crema al caffe servis edilirken lungo fincanlar kullanılır ve ayrıca yanına dilim pastalar veya pralin çikolata eşlik eder. Eğer kahvenizi hazırlarken şeker eklemediyseniz, yanına herhangi bir tatlı uyum sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status