Dekorasyon

Dikdörtgen Salon Dekorasyon Örnekleri | Püf Noktalar

Dikdörtgen salon dekorasyon ederken odanın mimarisine bakılır ve ona göre koltuk grubu, yemek takımları, tv ünitesi gibi eşyaların doğru yerleştirmek önemlidir.

Daha geniş ve havadar salonlar için sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz birkaç dekorasyon ipuçları vereceğiz. Aşağıda verdiğimiz fikirleri kolayca kendi evinizde değerlendirebilirsiniz.

 

Dikdörtgen Salon Dizaynı Nasıl Olmalı

 

Dikdörtgen Oda Tasarımı
Dikdörtgen Oda Tasarımı

 

Uzun geniş veya dar dikdörtgen salonlarda bir geçiş yolu oluşturmalısınız. Bu şekilde insanlar geçerken zikzak çekmek zorunda kalmazlar.

Renkli salon dekorasyonları odanın şeklini ortadan kaldırmaya ve aynı zamanda şık bir görünüm katmaya yardımcı olur.

 

Dikdörtgen Salon Örneği
Dikdörtgen Salon Örneği

 

Dikdörtgen Salonda Yemek Masası Nereye Konmalı

 

Dar Dikdörtgen Salon Dekorasyon Fikri
Dar Dikdörtgen Salon Dekorasyon Fikri

 

Dikdörtgen salonlarda yemek masasını yerleştirmek için salonu ikiye bölmeniz gerekiyor. Yani salonun odak noktasına oturma grubu ve tv ünitesi yerleştirip diğer tarafa yemek masası koyabilirsiniz.

 

Dikdörtgen Oda Modeli
Dikdörtgen Oda Modeli

 

Dikdörtgen Salonda TV Nerede Olmalı

 

Beyaz Mobilya Oda Dekorasyonu
Beyaz Mobilya Oda Dekorasyonu

 

Salona televizyon yerleştirirken koltuk takımınızın ortasına gelecek şekilde konumlandırın. Ayrıca büyük salonlar için küçük televizyon, küçük salonlar için büyük televizyon seçiminde bulunun. Ayrıca koltuk takımınızla televizyon mesafesini iyi ayarlamanız da önemlidir. Gözünüzü bozacak kadar yakına koymayın, göremeyecek kadar da uzağa yerleştirmemeye dikkat ediniz.

 

Dikdörtgen Oda Dekorasyonu Nasıl Olmalı
Dikdörtgen Oda Dekorasyonu Nasıl Olmalı

 

Televizyonu yerleştirdiğiniz alanın pencereden uzak olmasına dikkat ediniz. Zira, gün ışıkları televizyona yansıyacak ve keyifli izlemenizi engelleyecektir. Eğer başka şansınız yoksa da, bir güneş koruyucu perde kullanabilirsiniz.

Televizyonu duvara monte ettiğinizde kabloları gözükecektir. Bunu önlemek için dolaplı bir televizyon ünitesi seçebilirsiniz. Ancak evinizde fazla yer kaplayacağını düşünüyorsanız şimdilerde çokça tercih edilen sehpalı tv üniteleri iyi fikirdir.

 

Mutfak Salon Birleşik Dekorasyon Örneği
Mutfak Salon Birleşik Dekorasyon Örneği

 

Dar Dikdörtgen Salon Dekorasyonu

 

Dar Dikdörtgen Salon Dekorasyonu
Dar Dikdörtgen Salon Dekorasyonu

 

Eğer dar dikdörtgen bir salona sahipseniz, dekore ederken konforlu bir yaşam alanı oluşturmaya çalışın. Örneğin, geniş oturma grubu yerine L tipi koltuk takımı son derece uygun olacaktır. Ayrıca eşyaları duvara yaslamak yerine ortalayın. Zira, bu şekilde daha estetik ve modern bir hava katacaktır.

 

Dar Dikdörtgen Salon Çözümleri
Dar Dikdörtgen Salon Çözümleri

 

Dar salona alacağınız eşyaların köşesiz, yuvarlak ve oval olmasına dikkat ediniz. Bu şekilde daha ferah ve sıcak bir görünüm elde edersiniz. Bunun yanında, çok fazla eşya bulundurmamaya da dikkat ediniz.

 

Dar Dikdörtgen Salon Dekorasyonları
Dar Dikdörtgen Salon Dekorasyonları

 

Duvar boyasının hangi renk seçileceği de dar salonlar için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Odayı daha aydınlık göstermek adına bej, krem, beyaz vb. açık renkler kullanın. Unutmayın ki çok canlı ve koyu renkler odayı daha da dar gösterecektir.

 

Aynalı Dikdörgen Oda Tasarımı

 

Dikdörtgen Oda Dekorasyonu
Dikdörtgen Oda Dekorasyonu

 

Bu oda tiplerinde televizyon yerine, varak aynalar kullanılarak odaya sade bir görünüm verilmeye çalışılıyor. Başarılı örnekleri de var, sessizlik severlerdenseniz, misafiriniz geldiğinde ilgi odağını misafirinize yöneltmek isterseniz bu tarz bir tasarım size çok uygun olacaktır.

 

Dikdörtgen Oda Mobilya Modeli
Dikdörtgen Oda Mobilya Modeli

 

Bu tarz odalarda genelde ayna altında şömine yada yapay şömine tarzı sistemler kullanılıyor. Gayet sade ve minimalist stilde dikdörtgen odalar dekore etmek kolay oluyor.

 

Dikdörtgen Salon Dekorasyon Örnekleri
Dikdörtgen Salon Dekorasyon Örnekleri

 

Dikdörtgen Oda Tasarımında L Koltuğun Önemi

 

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu
Dikdörtgen Salon Dekorasyonu

 

Genel olarak size verdiğim örneklerde L koltuk pek rastlanmasa da, bazı odaların mimarisi itibari ile L koltuklar ile daha güzel ve göze hoş gelen çözümler sağlanabiliyor. Örneğin üstte verdiğim görselde ki odada L koltuk olmasa odanın bir tarafı çok boş kalacaktı, fakat bu L koltuk ayrı bir hava katmış durumdadır.

Son olarak aşağıda verdiğim dikdörtgen salon örneklerine bakarak, sizlerde sevdiğiniz fikirleri evinize uygulayabilirsiniz.

 

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status