DiyetGenel

Dukan Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır

Yılların eskitemediği, her dönem popülerliğini yitirmeyen diyet olan dukan diyeti hakkında yazacağımız bu yazı diyete başlamak isteyenler için adeta bir kılavuz olacak. Bu diyet ülkemizde en çok bilinen diyetlerin başında geliyor, bende bu diyeti sizlere en ince ayrıntılarıyla birlikte sunmak istiyorum.

Dukan diyetinin nasıl ortaya çıktığını merak ettiğinizden eminim. Dukan diyetinin mimarı Fransız Doktor Pierre Dukan, o dönemde nöroloji alanında uzmanlık eğitimini sürdürürken obeziteden şikayetçi bir hasta ondan kendisini zayıflatmasını istemiştir.

Fakat o dönem diyetlerin çoğunda kırmızı et bulunmuyordu, bu hasta ise eti çok sevdiği için Dr. Pierre Dukan’dan vereceği diyette et olmasını rica etmiştir. Bu ricayı kırmayan Dukan ise hastasına protein ağırlıklı bir diyet hazırlayarak ezberleri bozmuştur.

Öyle ki obezite şikayeti ile gelen hasta dukan diyeti kullanarak ilk hafta 5 kilo vermiştir.

 

Dukan Diyeti Nedir

 

Dukan Diyeti Nedir
Dukan Diyeti Nedir

İlk olarak dukan diyeti nedir sorusuna cevap arayalım. Dukan diyeti genel manada protein ile beslenmeye dayalı bir diyettir, ilk olarak et yiyerek başlar ve kademeli olarak diğer besinler eklenerek devam eder. Ancak şunu unutmayın bu diyette sadece protein ile beslenilmez, genelde bu yanlış bilinir, karbonhidrat da alınır fakat bu ihtiyacımız yulaf kepeğinden alınır.

Yulaf kepeği dukan diyetinde çok önemli bir yer tutar, çünkü yulaf kepeği uzun süre açlığınızı bastırır. Yulaf kepeğinin faydalarını ve özelliklerini yazının devamında anlatacağım.

Dukan diyeti 4 aşamadan oluşmaktadır, bu aşamalardan ilki 1 hafta sürmektedir. İlk hafta bitiminde hızla kilo verdiğinizi gözlemleyeceksiniz. Dukan diyeti nasıl yapılır kısmına geçmeden önce sizlerin motivasyonunuzu arttırmak için dukan diyeti yapanlar ve yorumları hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Ancak öncelikle yazının tamamını okuma sabrı olmayanlar için bir özet geçelim.

 

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır

 

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır a
Dukan Diyeti Nasıl Yapılır a

İlk olarak bilginiz olması açısından çok kısa bir şekilde dukan diyet nasıl yapılır hakkında bilgi vermek istiyorum. Yazının sonuna doğru görsel ve anlatarak dukan diyeti listesi vereceğim ancak, kısa bir şekilde bu diyeti tanıtmak istiyorum. Dukan diyeti kapsamlı bir diyettir, 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar;

 

 • Atak Evresi, bu aşama genelde 1 hafta sürer.
 • Seyir Evresi, diyete aşina olup devam ettiğiniz evredir.
 • Güçlendirme Evresi
 • Koruma evresi, diyetin son evresidir.

 

Dukan diyeti atak evresi bu diyetin olmazsa olmazıdır. Atak evresi çok önemlidir, diyetin başlangıcında 2-5 kilo arası kilo verirsiniz. Bazı test siteleri var atak evresini kaç gün yapmanız gerektiğini çıkarıyor bence bunlara itibar etmeyiniz, siz bu evreyi en az 5 gün yapınız çünkü en hızlı kilo verilen evre atak evresidir.

Protein odaklı bir diyet olduğunu söylemiştim, yulaf kepeğinden de karbonhidrat aldığınızı daha önce söylemiştim. Bunlara ilave bazı sebzeler de olacaktır.

Meyve konusuna gelince, yine meyvelerde de seçici davranmamız gerekiyor. Çok şekerli meyveleri diyet süresince yemiyoruz. Bunlara örnek verecek olursak kavun, üzüm, muz gibi şekerli meyveleri tüketmiyoruz bunlar yerine elma, portakal, mandalina gibi şeker oranı düşük meyveler tercih ediyoruz.

Birde kuru yemiş kısmı var ara öğünlerde badem, fındık, leblebi, kuru kayısı, kuru üzüm gibi kuru yemiş ve meyveleri tüketebiliriz. Tüm bunlar dengeli beslenme de önemli olduğu için bu besinleri tüketmek çok önemlidir.

Önceden bahsettiğim gibi dukan diyeti yapanlar ve yorumlarına değineceğim ilk olarak daha sonra bu evreleri teker teker anlatacağım.

 

Dukan Diyeti Yapanlar ve Yorumları

 

Dukan Diyeti Yapanlar ve Yorumları
Dukan Diyeti Yapanlar ve Yorumları

Bu kısımda dukan diyeti yapmış ve deneyimlerini aktaran kullanıcıların yorumlarını vereceğim. Daha sonra ise dukan diyeti nasıl yapılır hakkında bilgi vereceğim. Dukan diyeti yapanlar ve yorumları gördükten sonra az çok fikir sahibi olabilirsiniz, bu yorumlara göre de diyet hakkında kararınızı verebilirsiniz.

 • Bu diyete başlayana kadar bir çok diyet yaptım, kilo verdiğim oldu ancak çok hızlı geri aldım. Dukan diyeti kitabı vardı 10 gün önce kitabı okudum ve çok motive oldum. Ardından eşimle alışverişe çıktık sadece dukan diyetine uygun besinler aldık. Şu anda uyguluyorum ben tatlıya çok düşkünüm fakat şu an keyifli gidiyor çok sıkıntı yaşamadım. Şimdilik ilk hafta içerisindeyim 1.3 kilo vermişim sanırım ödem gidiyor.

 

 • Ben seyir evresine geçtim 83 kilo ile başladım, seyir evresinin ilk haftasındayım şu an 3 kilo vermiş görünüyorum, bu bile iyi beni motive ediyor.

 

 • Nedense ilk evreden sonra kilo veremedim duraklama evresine girdim şu anda seyir evresinin 3. haftası içerisindeyim 3 kilo verebildim. Moralim bozuk fakat devam edeceğim kararlıyım.

 

 • Şu an da atak evresi ve seyir evresi dahil diyetin 3. haftasında bulunuyorum 5 kilo verebildim. Kilo verme problemim var diyebilirim, süreç çok yavaş gidiyor. Genelde spor da yapıyorum ancak su içmem de problem var, bu ara biraz hastalandığım için fazla kaçırmış olabilirim fakat 5 kilodan daha fazla düşemedim.

 

 • 23 eylülde başladım diyete, ilk gün tartıldığımda 80 kilo gösteriyordu, seyir evresinin kaçıncı haftasında olduğumu bilmiyorum. 15 kasımda tartıya çıktım 66 kilo geldim, şu an bırakmayı düşünmüyorum. Diyet konusunda zorlandığım zamanlar, kilo veremediğim zamanlar atak evresine geri dönüyorum. Motivasyonum kaybolunca kilo vermediğimi görürse diyeti bırakıp, 5 gün atak evresini tekrar yapıyorum.

 

 • Dukan diyetine başlayalı 2 hafta oldu, başlamadan önce 69.8 kiloydum şimdi 65.7 kiloyum. Hedefim 52 kilo olmak dukan diyeti yanında dezpack kullanmayı düşünüyorum, ikisi birlikte nasıl etki verir bilmiyorum.

 

 • Başlayalı 4 gün oldu 1.5 kilo verebildim, bilmiyorum benim vücudumdan dolayı mı ama yine de umutluyum.

 

 • 19 yaşındayım ben memnun kaldım, 69 kilo ile başladım diyete şimdi 66 kiloyum, 1 hafta da 3 kilo verdim. Şimdi seyir evresindeyim umarım bu hızla devam eder kilo vermem.

 

 • Dukan diyeti yıllar önce yaptım ve faydasını gördüm. Çok güzel kilo veriyordum bazı sebeplerden ötürü bıraktım yıllar sonra şimdi tekrar başladım 3. güne başladım. Atak evresi ile başladığım dukan diyeti ile 3,6 kilo verdim fakat bu sabah tartıldığımda 600 gram tekrar aldığımı gördüm neden oldu bilmiyorum.

 

 • Çok kararlılıkla başladım diyete 5 gün atak evresini yaptım, 5 gün seyir evresini yaptım. Şimdi güçlendirme evresini yeni tamamladım ona da 5 gün ayırdım, son bölüm olan koruma evresindeyim. Dukan diyetine başladıktan 2 hafta sonra 3 kilo verdim. Fakat diyete bağlı kalmadığım zamanlarda oldu 68 kilodan 65 kiloya düştüm, 50 kilo olana kadar devam edeceğim.

 

 • Geçen yaz başladım sadece 20 gün dayanabildim fakat 67 kiloydum, bitiminde 62-63 kiloya inmiştim. En sonunda diyete dayanamayıp bozmuştum, zorlandığım zamanlar oldu bu zamanlarda form bisküvisi yedim. Genel olarak yeşil çay ve su içtim, diyeti bıraktıktan sonra fast food tarzı ile beslendim fakat ilginçtir hiç kilo almadım.

 

 • 3. günü tamamladım çok şükür, başlarken 80 kiloydum şimdi 77.20 kiloyum, bu benim gibi birisi için çok iyi. En büyük sorunum yulaf kepeği yiyemiyorum, midem bulanıyor. Sütle yemeye çalışıyorum, yoğurtla da deniyorum fakat yulaf kepeği yerken çok zorlanıyorum.

 

 • Tam 6 aydır dukan diyeti yapıyorum 1.82 boyum var. Başladığımda 100 kiloydum şimdi ise 78 kiloyum, hedefim 38 beden olmak yani 8 kilo daha vermem gerekiyor. Benim sırrım ise akşamları çok bir şey yememem. Akşamları çok az yiyorum, hafif şeyler yemeye çalışıyorum ya da hiç yemiyorum. Hayatımdan makarna, pilav ve beyaz ekmek gibi yiyecekleri çıkardım. Kepek ekmeği de tost yaparak sabahları yiyorum, herkese kolay gelsin.

 

 • Ben dukan diyeti ile 18 kilo verdim ve 2 aylık bir zamanımı aldı. Fakat rehavete kapıldım bıraktım ve sonrasında fazlası ile geri aldım. Bazen gerekli enerjiyi toplayıp atak evresini 4-5 gün yapıyorum, güzel de kilo veriyorum. Fakat kitapta bu diyetin defalarca yapılamayacağı yazıyordu umarım bir şey olmaz.

 

 • Dukan diyeti bana göre Türk yemek kültürüne çok aykırı bir diyet, ben bıraktım. Çünkü çok param gidiyor, bir nevi zengin diyeti, peynir zeytin var evde yiyemiyorum, tarhana çorbası içemiyorum bu sebeple bıraktım.

 

 • Bende ritm bozukluğu problemi var bu yüzden dukan diyeti hakkında bir çok şey okudum çok araştırdım. En sonunda benim için uzun vadede sağlığa zararlı bir diyet olacağına karar verdim. Bu sebeple yulaf kepeğini tok kalmak için ve tuvalete daha rahat çıkabilmek için kullanmak istiyorum. Yediklerime çok dikkat eden birisiyim haftada 4-5 gün spor yapan birisiyim 10 günde bu şekilde 2 kilo verdim bu şekilde fakat yulaf kepeğini bir denemek istiyorum.

 

 • Ben çok diyetisyen gezdim, metobalic balance adı verilen bir diyete başladım. Bir doktor kontrolündeydi bu diyet ve oldukça yüksek bir meblağ verdim, sonuç olarak 6 ay devam ettim onca aç kalmama rağmen 6 kilo verebildim. Ondan önceki senelerde ise 3 farklı diyetisyene bir sürü para yedirdim. Şimdi ise dukan diyeti yapmaya karar verdim, ramazandan 3 hafta önce başladım. 3 hafta süresince 4 kilo verdim, Dr. Dukan ramazan ayında 3. evre olan güçlendirme diyeti uygulayabilirsiniz diyor. Ben seyir evresindeyken ramazan dolayısı ile güçlendirme evresine geçtim fakat kilo vermem durdu.

 

 • Bu sabah tartıya çıktım ve gözlerime inanamadım 11 günde 4 kilo vermişim. Hedefim 10 kilo vermekti, 6 kilo kaldı, motivasyonum arttı, bu şekilde devam edeceğim.

Görüldüğü gibi yorumların genelinde dukan diyeti geri dönümleri olumlu gözüküyor. Sadece verilen kilolar değişken gözüküyor fakat genel olarak şu kanıya varabiliriz, ilk aşama olan atak aşamasında genelde kilo veriliyor.

 

 

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status