CinsellikGebelik

Evliliğin İlk Aylarında Neden Hamile Kalınmaz

Evliliğin ilk aylarında neden hamile kalınmaz? Yeni evli bir kadın ne zaman hamile kalır? Yeni evlilerde hamile kalma süresi nedir?

Hamile kalmak için en iyi zamanı seçmek kişisel bir karardır, ancak dikkate alınması gereken bazı fiziksel ve duygusal faktörler vardır.

Bir aile kurmak istediğinizi biliyorsunuz ama doğru zamanın ne zaman olduğundan emin değilsiniz. Bazı insanlar evlendikten hemen sonra hamile kalmaya çalışır. Diğerleri bir süre bekler.

Bazıları ise medeni duruma bakmaksızın hamile kalmak için en iyi zaman olduğunu düşündüklerinde devam ederler.

Evliliğin İlk Ayında Hamile Kalınır Mı

 

Evliligin Ilk Ayinda Hamile Kalinir Mi

 

Yumurtlamanın olduğu günlerde seks yaparsanız, en verimli gün öncesi ve sonrası olmak üzere hamile kalma olasılığınız daha yüksektir.

Bir yumurta serbest bırakıldıktan sonra yaklaşık 12-24 saat yaşar. Hamile kalabilmeniz için bu süre zarfında yumurtanın bir sperm tarafından döllenmesi gerekir.

Sperm bir kadının vücudunda yaklaşık 5 gün yaşayabilir, bu nedenle yumurtlamadan önceki birkaç gün içinde seks yaptıysanız, sperm yumurtanın salınmasını bekleyebilir.

Bunun yanı sıra, hamile kalmak istenirse, hangi pozisyonda seks yapıldığının pek bir önemi yoktur. Erkek vajinaya boşalırsa, sperm serviks ve rahim aracılığıyla yumurtayı dölleyebileceği fallop tüplerine gidebilir.

Derin penetrasyona izin veren cinsel pozisyonlar, spermin servikse mümkün olduğunca yakın bir yerde birikmesine izin verdiği için gebe kalmak için en iyisidir. Misyoner pozisyonu bu nedenle sıklıkla tavsiye edilir.

Seks yaptıktan sonra, pelvisi eğmek ve spermin “hareket etmesine” yardımcı olmak için kalçalarınızın altına bir yastık yerleştirmek de isteyebilirsiniz.

 

Yeni Evli Bir Kadın Ne Zaman Hamile Kalır

 

Yeni Evli Bir Kadin Ne Zaman Hamile Kalir

 

Biyolojik saatin işliyor. Aile kurmayı ertelemeyin.” Bu, çoğu çiftin, özellikle kadınların, bir yıllık evliliklerini tamamlar tamamlamaz ailedeki yaşlılardan duymaya başladıkları ortak tavsiyedir. Bu tavsiyeyi ciddiye alan ve ailelerini erkenden büyütmeyi planlayan birkaç çift olsa da, çoğu zaman faktöründen habersiz olma eğilimindedir. Peki zaman önemli bir kriter mi?

Yaş, hem erkek hem de kadınlar için gebe kalma ve sağlıklı bir bebek sahibi olma yeteneğini etkiler. Kadınlar söz konusu olduğunda, yumurtaları onunla birlikte yaşlanır. Bu hem kalitesini hem de miktarını düşürür. İlerleyen yaşla birlikte düşük, fetüste genetik ve kromozomal anormallikler, büyüme geriliği olan bebekler ve sezaryen doğum riski artar.

30 yaşından küçük kadınların dünyaya bebek getirme oranı %50’dir.

Bu, 35 yaş üstü kadınlarda %25-30, 40 yaş üstü kadınlarda ise sadece %5-10 oranında azalmaktadır.

Erkek partnerin yaşı da eşit derecede önemlidir. Erkek doğurganlığı, sperm kalitesi düştüğünde yaklaşık 40 ila 45 yaşlarında azalmaya başlar. Bu, eşindeki genel hamilelik şansını etkiler. Ayrıca, yaş ilerledikçe gerçekleşen hamilelikte çocuklarda zihinsel sağlık sorunları riski daha yüksektir ve otizm spektral bozuklukları geliştirme olasılıkları beş kat daha fazladır.

Giderek artan sayıda çift ebeveynliği erteliyor. Hem erkekler hem de kadınlar önce kendi kariyerlerini kurmak ve ardından ailelerini genişletmeyi düşünmek isterler. Ayrıca, iyileştirilmiş doğum kontrol yöntemleri, çocuk bakımı eksikliği, esnek olmayan işyeri politikaları ve ekonomik belirsizlikler de gebe kalmanın gecikmesine yol açmaktadır. Ancak bu doktorlar tarafından tavsiye edilmez.

Görülecek tek faktör çiftin biyolojik yaşı değildir. Evliliğin süresi doğurganlıkta önemli bir rol oynar. Çift, 5 yıllık evlilikten sonra bile hamile kalmamışsa, hamilelik şansı azalır.

Hatta 2-3 yıllık evlilikten sonra bile dişinin yumurta sayısı ve kalitesi ile erkeğin spermi azalarak bebek sahibi olmayı zorlaştırır.

 

Yeni Evlilerde Hamile Kalma Süresi

 

Yeni Evlilerde Hamile Kalma Suresi

 

Hamilelik cinsel ilişkiye girdiğiniz gün başlamaz. Cinsel ilişkiden sonra sperm ve yumurtanın birleşmesi ve döllenmiş bir yumurta oluşturması altı gün kadar sürebilir.

Daha sonra, döllenmiş yumurtanın rahmin zarına tamamen yerleştirmesi de üç ila dört gün sürebilir. Hamilelik, hamileliği desteklemek için gereken hormonların salındığı implantasyon sırasında başlar.

İnsanların hamile kalmasının en yaygın yolu vajinal yoldan cinsel birlikteliktir. Ancak meni vulvaya veya vajinal açıklığın yakınına girerse, sperm hücreleri vajinaya yüzerek hamileliğe neden olabilir. Ancak bu çok daha az yaygındır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status