Çay TarifiGenel

Faydalı ve Açlık Hissini Bastıran Bitki Çayları

Daha önce sizlere metabolizmayı hızlandıran çay isimleri vermiştik. Bu yazımızda ise metabolizmayı hızlandırmasından çok sağlığa yararlı ve bir çok güzel etkisi olan çaylardan bahsetmek istiyorum.

Aralarında cinsel isteği arttıran, menstrüasyon döngüsü düzenleyici çaylar dahi var.

 

İçindekiler

Vücuda Faydalı Çaylar | 5 Bitki Çayı

 

Vücuda Faydalı Çay İsimleri
Vücuda Faydalı Çay İsimleri

 

Yazı içerisinde 5 adet çaya yer verdim. İçlerinde idrar söktürücüler, selülit azaltanlar, mide rahatsızlığına iyi gelenler, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve dişlere iyi gelenler mevcut.

Bu çayların ortak özellikleri ise açlık hissini bastırmaları, detaylı olarak konu başlıklarından çaylarımızı inceleyebilirsiniz. Yazımızda mate çayı, beyaz çay, hibiskus çayı, porangaba çayı ve yıldız anason çayı mevcuttur.

 

Cinsel İstek Arttırıcı Mate Çayı (Paraguay Çayı)

 

Cinsel İstek Arttırıcı Mate Çayı (Paraguay Çayı)
Cinsel İstek Arttırıcı Mate Çayı (Paraguay Çayı)

 

Mate çayı diğer ismi ile Paraguay çayı termojenik etkileri ile bilinmektedir.

Bu çay vücuttaki ki insülin hassasiyetini arttırarak yağ yakımına yardımcı olmaktadır.

Tadı çok kötü değildir, açlık hissini azaltması ile bilinir. Mate çayının içinde bulunan mateini kafein etkisi gösterir fakat matein çok farklı bir etkiye sahiptir.

Matein kafein etkisinden farklı olarak enerji ihtiyacını sinirlilik hali oluşturmadan sağlar ve bu sayede canlanan vücut sayesinde zihinsel ve bedensel etkiler artmakta ve kafeinin etkisinin aksine daha uzun sürmektedir.

Ayrıca Mate bitkisinde diğer bitkilerden farklı olarak theophylline içerir ve yalnızca kakao da bulunan ve kasların çalışmasını hareketlendiren theobromine içerir.

Theophylline ve Theobromine cinsel isteği arttırır ve enerji verir.

Bu etkilerin yanı sıra doğal bir idrar söktürücüdür.

Metabolizmayı hızlandıran çay tarifleri arasında erkekler de cinsel isteği arttırıcı, kadınlarda ise menstrüasyon(Âdet) döngüsünü düzenleyici etkiye sahip tek çay mate çayıdır.

 

Bağışıklık Sistemine İyi Gelen Çay: Beyaz Çay

 

Bağışıklık Sistemine İyi Gelen Çay Beyaz Çay
Bağışıklık Sistemine İyi Gelen Çay Beyaz Çay

 

Beyaz çay ise çay yapraklardan ve tomurcuklardan yapılmaktadır. Bu çay içerdiği flüorürden dolayı dişlerinize iyi gelecektir.

Beyaz çay bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek patojenlerin önlenmesini sağlar, bu anlamda yeşil çaydan daha güçlü bir etkiye sahiptir.

Beyaz çayın kilo verme konusunda en büyük etkisi yeni yağ hücrelerinin üretilmesini durdurarak kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Bunun yanı sıra beyaz çay insülin salgısını arttırdığı düşünülmektedir.

Beyaz çay metabolizmayı hızlandıran çay arasında güzel bir örnektir. Bu çay ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Özellikle akciğer kanserini önlemede yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Antioksidan özelliğinin yanı sıra cildin korunmasına yardımcı olur. Sadece metabolizmayı hızlandıran çay olarak bilinmez ayrıca diğer özellikleri de vücuda çok faydalıdır.

 

Hibiskus (Şehzade Çayı) Çayı Tarifi

 

Hibiskus (Şehzade Çayı) Çayı Tarifi
Hibiskus (Şehzade Çayı) Çayı Tarifi

 

Aktarlarda şehzade çayı olarak da bilinen hibiskus çayı mideyi rahatlatıcı, karaciğer ve böbrekleri arındırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca içerisinde bulunan fazolamin maddesinin vücutta ki yağ indeksini azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Hibiskus bitkisi çok güçlü bir demir ve magnezyum kaynağıdır. Kafeinsiz olduğundan geç saatlerde de içilebilir, çarpıntı yapmaz.

Bu bitkinin kandaki glikoz seviyesini düzenleyici bir etkisi bulunmaktadır.

 

Selülit Azaltan Çay: Porangaba Çayı

 

Selülit Azaltan Çay Porangaba Çayı
Selülit Azaltan Çay Porangaba Çayı

 

Bu çayın bitkisi kahve çekirdeklerini andırır, kırmızı bir meyvesi vardır. Metabolizmayı hızlandıran çay tarifleri arasında Türkiye de pek bilinmeyen bir çaydır. Porangaba bitkisi Güney Amerika’da yetişir.

Porangaba bitkisi Brezilya da çok ünlüdür. Bu bitki yüksek miktarda potasyum, kafein, allantoin ve allantoik asit içerir. Porangaba çayı içinde metabolizmayı hızlandıran çay diyebiliriz.

Bu çayın birçok faydası vardır. Porangaba çayı yağ dokularının azalmasına yardımcı olur, solunum fonksiyonlarını düzenler hatta bu özelliği ile yorucu egzersiz yapanlara önerilmektedir.

Ayrıca selülit azalttığı bilinmektedir, iştahı azaltmanın yanı sıra metabolizma uyarıcı ve enerji vericidir.

Porangaba çayı için önerilen tüketim miktarı her öğünden yarım saat önce 1 bardak içilmesidir.

 

Mideye İyi Gelen Çay: Yıldız Anason Çayı

 

Mideye İyi Gelen Çay Yıldız Anason Çayı
Mideye İyi Gelen Çay Yıldız Anason Çayı

 

Yıldız anason çayı Çin’e özgü bir ağacın meyvesinden yapılmaktadır.

Yıldız anason çayı mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir, sindirim rahatsızlıklarının tedavisinde işe yarayabilir. Metabolizmayı tetikleyici ve enerji arttırıcı bir etkisi vardır.

Yıldız anason çayı bu özelliklerinin yanı boğaz ağrılarında, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi amacıyla kullanılabilir.

Yıldız anason çayı romatizma ağrılarına da iyi gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status