Diyet

Gece En Son Kaçta Yemek Yenmeli?

Yemek perileri akşamları bize yatmadan önce mutlaka bir kase makarnaya ihtiyacımız olduğunu söyler. Ya da belki arkadaşın akşam 9’a yemek rezervasyonu yapar. Peki, gece en son kaçta yemek yenmeli?

Geç yemek yemek büyük ölçüde tatmin edici olsa da, olası sindirim sorunları, kabuslar ve hatta uzun süreli kilo alma gibi olumsuz etkiler vardır. Özellikle vücudumuz, uyuduğumuzda kalorileri enerji olarak yakmak yerine yağ olarak depolar.

Ve şimdi, pandemi sırasında, korona virüs rutinlerimizi daha da alt üst etti. Daha çok evdeyiz, her zaman düzenli yemek saatlerine bağlı kalmıyoruz ve muhtemelen çok geç saatlere kadar ayakta kalıyoruz. Bu alışkanlıklar, çok geç yemek yememize neden olabilir ve bu da sağlık açısından sonuçlar doğurabilir.

Akşam Yatmadan Kaç Saat Önce Yemek Yenmeli?

Akşam yemeği uyumadan 4-5 saat öncesinde yenmeli. Ayrıca uyumadan 2-3 öncesinde de meyve, süt, yoğurt gibi hafif bir ara öğün yapılabilir.

Gece Yemek Yememek Zayıflatır Mı?

Kilo verme konusunda yapılan yanlışlardan biri de ya şok diyetlere başvurmak ya da öğün atlayarak kilo vereceğini sanmak. Her ne kadar akşam saatlerinde metabolizma hızımız gün içerisindeki gibi hızlı olmasa da akşam vakitlerinde herhangi bir şey yememek de kilo verme hızını yavaşlatacaktır.

Akşam 9’dan Sonra Ne Yenir?

  • Akşam yemeğinin üzerine hazmı kolaylaştırmak için bol köpüklü sade Türk kahvesi içebilirsiniz.
  • Taze mevsim meyvelerini akşam yemeğinden 1-2 saat sonrasında tüketebilirsiniz.
  • 2-3 adet olmak şartıyla kuru meyveler tüketmeyi tercih edebilirsiniz.
  • Ara öğün olarak sade yoğurt veya yoğurda meyve ekleyerek tüketebilirsiniz.
  • 1 avuç karışık kuruyemiş yiyebilirsiniz.
Gece en son kaçta yemek yenmeli
akşam 9 dan sonra ne yenir
  • Tatlı krizlerinizi bastırmak adına tarçınlı süt içebilirsiniz.
  • Akşam yemeğini fazla kaçırdıysanız, rahatlamak için bitki çayına başvurabilirsiniz. Özellikle gaz ve sindirim problemleri için rezene, biberiye, zencefil çayı; uyku problemleriniz var ise, papatya çayı; hastaysanız ıhlamur, kuşburnu, nane-limon gibi bitki çayları tüketebilirsiniz.
  • Akşam yemeğinden sonra hafif bir atıştırmalık arayışındaysanız, imdadınıza grissini koşuyor.

Diyette Akşam Yemeği Saat Kaçta Yenmeli?

Kilo vermek için diyet uyguluyor ve akşam yemeğini kaçta yemeniz konusunda bir bilgi arıyorsanız, 18:00-20:00 saatleri arasında akşam yemeğini yiyebileceğini söyleyebiliriz. Zira, özellikle akşam saat 8’den sonra vücudun biyolojik saati yavaştan dinlenme moduna girip yavaşlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status