Bebek BakımıBitkisel ÇözümSağlık

Gece Uyumayan Çocuğa Bitkisel Çözüm

Bu yazımızda, gece uyumayan çocuğa uyuması için neler yapılabileceği ve çocukların uyumasına yardımcı olacak bitkilerden bahsedeceğiz.

Çocukların gelişimi için uyku son derece önemlidir. Özellikle psikolojik, sosyal, ruhsal ve bilişsel açıdan çocuğunuzu direkt etkiler. Bunun için, birtakım bitkisel çözümler ve çocuğunuzu uykuya hazırlayacak birtakım yöntemler bulunuyor.

 

Çocuğun Uyuması İçin Ne Yapmalı

 

Çocuğun Uyuması İçin Ne Yapmalı
Çocuğun Uyuması İçin Ne Yapmalı

 

Çocukların uyumasını sağlayacak birkaç tüyoyu sizlerle paylaşacağız. Aşağıdaki durumlara dikkat ettiğiniz takdirde, işiniz daha kolay olacaktır.

 

 • Bebek yatağa yatırılırken, en sevdiği oyuncağı ile birlikte uyumasına müsaade etmelisiniz.
 • Uyuduktan sonra bebeğin yerini değiştirmeyiniz.
 • Emme veya sallanma gibi araçları kullanmadan kendi başına uyumayı öğrenmesini sağlamalısınız. Hatta yatağa uyanık bırakıp kendi kendine uyumasını öğretin.
 • Sırf uyusun diye çocuğu ödüllendirmeyin ve uyku saatlerini ailesi olarak siz belirleyin.
 • Uyumaya yakın, çocuğunuzla uykuya hazırlık aktiviteler yapabilirsiniz.
 • Yatağının korunaklı olduğundan emin olunuz.
 • Uyku saatleri konusunda çocuğunuza kararlı olduğunuzu belli edin.
 • Çocuğunuzu aç yatırmayın, ayrıca çikolata, kahve ve çay gibi uyarıcı besinleri uyku öncesi yedirmeyin.
 • Çocuğun uyuyacağı odanın karanlık olmamasına ve aşırı sıcak veya soğuk olmamasına dikkat edin. Bunun yanında, yatacağı odada sigara içilmemesine, odanın havalanmış olmasına da özen gösterin.
 • Çocuğunuzun yatağında sıcak su torbası veya elektrikli battaniye kullanmamaya dikkat ediniz. Eğer yatağı ısıtmak için mecbur kullanmanız gerekiyorsa da, çocuk uyumaya yakın yataktan çıkarın.
 • Isıtıcı ya da ateşin yanında veya direkt güneş ışığı altında uyutmamaya çalışınız.
 • Çocuğunuzun battaniyesi, yatağı ve giyeceklerinin yünden yapılmış olması da son derece önemlidir.

Gece Uyumayan Çocuğa Uyku Getirecek Bitkiler

 

Gece Uyumayan Çocuğa Uyku Getirecek Bitkiler
Gece Uyumayan Çocuğa Uyku Getirecek Bitkiler

 

Bitkisel çözüm olarak bazı bitkiler uyku getirebilir. Ancak bu bitkileri kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışınız.

Oğul otu, uyumayan çocuğa şifa olacak bir bitkidir. Oğul otunun kullanımı iki şekilde bulunuyor. İlk olarak, bir buçuk gram kurutulmuş oğul otunu sıcak su ile karıştırıp çayı yapılabilir. İkinci olarak, oğul otunun esansiyel yağı kaynar suya damlatıp buharını koklatabilir veya esansiyel yağı pamuğa damlatıp koklatabilirsiniz.

3 damla lavanta esansiyel yağını 2 veya 3 bardak kaynar suya ekleyip karıştırın. Çocuğunuz çıkan buharı nefesle alınması uyumasına yardımcı olacaktır. Bu esnada olası bir yanma riskini önlemek için çocuğunuzun yanında bulunmaya dikkat ediniz. Ya da hava nemlendiricisine bir miktar lavanta yağı damlatın ve çocuğun uyuyacağı odada bulundurabilirsiniz.

 

 

Papatya Çayı Uyutucu Özelliği

 

Uyku sorununa şifa olan bir diğer bitki papatya ise, eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Eğer 5 yaşından küçük çocuğunuza içirmek isterseniz, yarım bardaktan fazla içirmemeye dikkat ediniz.

Kurutulmuş papatya üstüne bir su bardağı kaynar su ekleyerek 15 dakika bekletin, su ılıdıktan sonra çocuğunuza içirebilirsiniz. Poşet papatya çaylarını aktarlardan bulabilirsiniz.  Önemle belirtmek isterim ki 5 yaş altında ki çocuklara günde yarım bardaktan az papatya çayı içirilmesi önerilmektedir. Bu çayın sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileri bulunmaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status