Cilt BakımıGenelSağlık

Güneş Alerjisinden Korunma Yolları Nelerdir

Güneş Alerjisi Nedir?

Özellikle açık tenli bireylerde bahar aylarının gelmesiyle başlayan, neredeyse bir yılın yedi sekiz ayında kişinin yaşam kalitesini etkileyen bir rahatsızlıktır. Güneş gördükten sonra şapka ya da giysi ile korunmayan ciltte kendini gösterir. Güneş ışığın yakıcı etkisine uğrayan ciltte kabarma ve kaşıntı sonrası oluşan kızarıklık ve tahrişe  güneş alerjisi denir.

 

Güneş Alerjisi Neden Olur?

Güneş Alerjisi Neden Olur
Güneş Alerjisi Neden Olur

Güneş ışınlarında vücut için gerekli D vitamini vardır. Öğlen saatlerinde güneş gören cildimiz tarafından vücuda geçer. Ancak güneşe karşı hassas ya da açık tenli bireylerde güneşte kalmak için on dakikalık süreyi aşmamak gerekir.  Bu süreden sonra cilt terler ve üzerinde pek belirgin olmayan tuz kalıntıları birikir.

Bu tuz deriyi yakar ve kurutur. Sonrasındaki güneşlenme ise artık cilde zarar verecek duruma gelmiştir. Artık kızarıklık ve kaşıntı başlamıştır.

Bu süreç güneş kremi kullanmadan denize girildiğinde de hızla oluşur. Sırt, omuz ve dirsekler tuzlu deniz suyuyla temas eder. Aynı anda yakıcı güneşe maruz kalır. Bu süre yaklaşık on, on beş dakikayı geçerse kaşıntılarınız hemen başlar.

 

Güneş Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Güneş Alerjisinin Belirtileri Nelerdir
Güneş Alerjisinin Belirtileri Nelerdir

Güneş ışınlarının yakıcı etkisine maruz kalan ciltte kızarıklık, kabarma ve kaşıntılar başlar. Kişinin kendisinde halsizlik ya da bayılma hissi, baş ağrısı ve mide bulantısı belirtileri görülür.

 

Güneş Alerjisinden Korunma Yolları

Güneş Alerjisinden Korunma Yolları
Güneş Alerjisinden Korunma Yolları

Özellikle yaz aylarında açık renkli ve terletmeyen giysileri tercih etmekle başlayın. Dışarı çıkarken vücut tipinize uygun bir güneş kremi ile giysiler tarafından korunmayan tüm cildinizi kremleyin.

Güneş ışınlarının en tehlikeli olduğu saatler öğle vakti on bir saati ile üç saati arasındadır. Bu saatlerde güneş altında uzun süre kalmayın. Eğer denize veya havuza girmek istiyorsanız on birden önceki ya da üçten sonraki saatleri tercih edin.

 

Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir?

Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir
Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir

Eğer korunmaya çalışsanız bile yine de güneş ışınlarına maruz kalmışsanız ve cildinizde kızarıklık ve kaşıntı başlamışsa muhakkak cildiye doktoruna görünmelisiniz.

Alerji kendi kendine geçen bir rahatsızlık değildir. Doktorunuz tarafından size verilen antihistaminik türü ilacınızı kullanın ve alerji kreminizi sürün. Bundan sonra güneş ışınlarına maruz kalmamak için gerekirse uzun kollu ve hafif giyecekler giymeyi tercih edin.

Doktorunuzun önerilerini dikkate alın. Güneş ışınlarının ülkemizde sonbaharda bile etkili olduğunu unutmayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status