KombinModa

Harajuku Sokak Modası | Harajuku Kombinleri

Harajuku modası ismini bir sempten almaktadır. 80’li yıllarda Omotesando sokağı tıpkı Paris chance elysee gibi her türlü kafenin ve giyim mağazalarının olduğu bir sokaktı. Daha sonrasında belediye kararıyla pazar günleri araba trafiğine kapandı işte tam bu anda talihi değişti bu sokağın. Pazar günleri birbirinden farklı gençler sokaklara akın ettiler, çünkü pazar günler sokak sanatçıları tıpkı bizim İstiklal’de ki gibi gösteri yapıyorlardır.

Yılların da etkisiyle bu şekilde harajuku sempti sanatın, yaratıcılığın ve gençlerin uğrak yeri haline geldi. Aslında tam anlamıyla harajuku modasını ifade eden cümle değişik farklı tarzda kıyafetleri kombineyerek farklı bir ruh yansıtmaktır. Burda kitlelerin belirlediği bir moda yok, yani mağazalar, büyük markalar bu gençlerin giyeceği kıyafetleri etkilemiyor. Tam aksine gençler bu mağazalarda nelerin satılacağına karar veriyorlar.

 

Harajuku Kombini Nasıl Oluşturulur

 

harajuku küçük kız gyaru
harajuku küçük kız gyaru

 

Sizlere verdiğimiz görsellerimizden de gördüğünüz üzere harajuku farklı tarzlarda bir kaç kıyafeti kombinleyerek oluşuyor. Genellikle kat kat giyilen giysiler mağazan alınan ilk hali ile kullanılmıyor, aksesuarlarla geliştiriliyor. Genelde punk, okul kıyafetleri ve gotik akımlarından ilham alınarak bu kombinler oluşturuluyor.

 

Pembe Kawai Harajuku moda
Pembe Kawai Harajuku moda

 

Ayrıca abartılı makyajlar, rengarenk kıyafetlerde bu akımın bir parçası. Son zamanlarda bu modanın tanınırlığıda bir hayli artmış durumda, kısaca ifade etmek gerekirse harajuku modası renkli ve kat kat giyilmiş kıyafetler bütünüdür.

 

 Harajuku Modası Nasıl Ortaya Çıktı

 

kırmızı siyah harajuku
kırmızı siyah harajuku

 

Tam olarak 1940 yılından sonra ABD Japonya’yı işgal edince ortaya çıkan bu akının ise hikayesi şu şekilde;

Amerikalılar Japonya’yı işgal edince Shibuya semtinde askeri bir üsse yerleşiyor. Daha sonra ülkede yaşayan Amerikalılar için Omotesandō Sokağı içerisine mağazalar açılıyor ve bir çok Japon bu bölgeye taşınıyor. Günümüzde ki harajuku modası klasik japon kıyafetleri ile amerika modasının harmanlanmasından sonra ortaya çıkıyor.

 

Kırmızı Harajuku Elbise
Kırmızı Harajuku Elbise

 

Daha sonra bu bölgeye özgün tasarımcılar taşınıyor ve diledikleri kıyafetleri giymek hayat biçimi olarak görülüyor. Bu akımın dünyaya tanıtımı ise 1964 yılında Tokyo Olimpiyatlarından sonra turistlerin bu bölgeyi görmelerinden sonra yapılıyor.

 

Harajuku Modası Tarzları

 

Kırmızı Elbise harajuku modası
Kırmızı Elbise harajuku modası

 

Harajuku modası içerisinde bir kaç farklı tarz var bunları aşağıda listeledik;

 

  • Lolita
  • Gotik lolita
  • Porselen Viktorya oyuncak bebek
  • Gyaru (küçük kız çocuğu)
  • Ganguro (kara surat)
  • Yamanba
  • Visual Kei
  • Kawaii (sevimli)

 

Görsellerde de göreceğiniz gibi gülümsemek bu modanın adeta bir parçası, harajuku kültürü en büyük yükselişini 1990’ların sonunda yaşıyor. Gwen stefani harajuku kültüründen ilham almıştır, kliplerinde bunu bariz görebilirsiniz.

 

Harajuku çift
Harajuku çift

 

Aşağıda galeride bir çok farklı harajuku giyim tarzı verilmiştir, galerimizden herhangi bir fotoya tıklayarak orjinal boyutuyla görseli görüntüleyebilirsiniz. Sizlere bu tarz dünyada popüler olan moda akımlarını vermeye devam edeceğiz.

 

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status