Genel

HPV Enfeksiyonları ve Tedavisi | Genital Siğil Görselleri

Hpv önleme, hpv virüsünden korunma, hpv tedavisi için hangi ilaçlar kullanılır gibi konulara detaya gireceğim. İlk olarak bu virüsle birlikte gelen en büyük belirti genital siğillerden ve genital siğillerin tedevisinden bahsetmek isterim.

İçindekiler

HPV Enfeksiyonu: Genital Siğiller

Genital siğiller, düşük riskli kanser grubunda olan Hpv virüslerinin vücuttaki belirtileridir. Erkeklerde ve kadınlarda görülebilir, sadece genital bölgede değil vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilir.

 

Genital Siğillerin Hpv Tedavisi

 

Genital Siğillerin Hpv Tedavisi
Genital Siğillerin Hpv Tedavisi

 

Her hpv versiyonunda olmasa da, bazen bağışıklık sisteminiz bu siğillerin oluşumunu önler , tedavi eder. Hpv tedavisi genital siğillere bazı reçetesiz ilaçlar ve reçeteli ilaçlar ile çözüm buluyor. Hpv tedavisi sürecinde reçetesiz salisilik asit içeren ilaçlar ile birlikte reçeteli satılan eczaneden alabileceğiniz ilaçlarda vardır. Bunlar;

 

  • Podofilin ( Siğil tedavisinde çok meşhurdur, reçete ile satılmaktadır. )
  • Imiquimod ( Aldara, Zyclara) : Bu krem bağışıklık sistemini siğillere karşı güçlendirir. Fakat bazen temizlenen siğiller geri gelebilir.
  • Podofiloks:  4 hafta kullanılan bir merhemdir. Tedavi süresi sonunda siğiller %90’a varan oranda kısmı vücuttan temizlenmektedir. Fakat bazen bu kaybolan siğiller tekrar gelebilir.
  • Trikloroasetikasit asit: Siğillerin yüzeyine konan kimyasal bir maddedir.
  • Verrutol

 

Fakat her durumda doktorunuz size ilaç tedavisi uygulamayacaktır. Bazı durumlarda doktorunuz cerrahi müdahale ile genital siğillere tedavi uygulayacaktır. Bu hpv tedavisi aşağıdaki isimleri içermektedir;

 

  • Kriyoterapi: Genital siğilleri ve genel siğilleri tedavi etmek için sıvı azotla uygulanan bir yöntemdir.
  • Elektrokoter: Siğilleri yakmak için elektrik akımına başvurulan yöntemdir.
  • Lazer tedavisi: Siğilleri yok etmek için lazere başvurulan tedavidir.
  • İnterferon enjeksiyonu: Çok maliyetli bir yöntem olduğu için çok tercih edilmez, nadiren kullanılır.
  • Cerrahi müdahaleler: Cerrahi olarak siğiller neşterle çıkarılır.

 

Hpv tedavisi doktorun tercihine göre değişecektir. İlaçla ve cerrahi müdahalelerden hangisinin size uygun olduğuna doktor karar verecektir. Küçük siğiller büyüklere göre daha çabuk vücuttan temizlenir.

Nemli ciltler deki siğiller kuru ciltlere göre daha kolay temizlenir. Siğiller ve hücresel değişiklikler tedavi edilse de unutmayın ki hpv virüsü vücutta kalabilir ve başkalarına aktarılabilir. Hpv virüsünün tam anlamı ile bir tedavisi maalesef yoktur.

 

 

Kadınlarda Hpv Testi

 

Kadınlarda Hpv Testi
Kadınlarda Hpv Testi

 

Kadınlar da daha önce ki makalemde basettiğim gibi pap testi ile Hpv virüsü teşhis edilebilmektedir. 25-64 yaş arası tüm kadınlarda servikal tarama yapılabilmektedir.

 

Erkeklerde Hpv Testi

 

Bir önceki makalemde de bahsettiğim üzere malesef erkeklerde Hpv virüsü teşhisi koymaya yönelik şu an için bir test bulunmamaktadır. Bu yüzden yüksek risk grubunda bulunan Hpv türlerini teşhis etmek çok zor olmaktadır.

 

Genital Siğil Görselleri

 

HPV Enfeksiyonu Genital Siğiller
HPV Enfeksiyonu Genital Siğiller

 

Genital Siğil Tip Görseller,
Genital Siğil Tip Görseller,

 

Bu bölümde fikir sahibi olmanız açısından bir kaç tane genital bölgede çıkan siğil tipi vereceğiz. Bu tarza benzeyen tipler görüyorsanız, genital siğillerden şüphelenip doktorunuza başvurabilirsiniz.

 

Genital Siğil Görselleri
Genital Siğil Görselleri

 

Cinsel Organda Oluşan Siğil Tipleri
Cinsel Organda Oluşan Siğil Tipleri

 

Bu siğiller tek tip olmamakla beraber renk ve şekil bakımından farklılık gösterebilir. Bu sebeple bir kaç çeşidini içeriğimizde sizlere sunuyoruz.

 

Siyah Genital Siğil Görselleri
Siyah Genital Siğil Görselleri

 

Cinsel Organda Oluşan Siğil Görselleri
Cinsel Organda Oluşan Siğil Görselleri

 

HPV Tedavisi ve Kanser

 

HPV Tedavisi ve Kanser
HPV Tedavisi ve Kanser

 

Hpv virüsü kişiye bulaştıktan sonra kanserin gelişmesi yıllar, hatta on yıllar alabilir. Genital siğillere neden olan HPV türleri ile kansere neden olan Hpv türleri aynı değildir, bunu daha önceki hpv tedavisi makalelerimiz de açıklamıştık.

Hpv virüsü taşıyan kişilerde virüsün hangi kanser neden olacağı bilinmez.

HPV genelde servikste, vulva da, peniste, anüste kansere neden olsa da, dil altında ve bademciklerde de kansere sebep olabilir.

Hpv kanseri birden bire ortaya çıkabilir, vücutta kendini belli etmez bu yüzden kadınların serviks kanseri için her yıl düzenli olarak kanser taramasından geçmeleri tavsiye edilir. Serviks kanseri erken teşhiste tedavi edilebilmektedir.

 

HPV Virüsünden Korunma Yolları

 

HPV Virüsü’nden Korunma Yolları
HPV Virüsü’nden Korunma Yolları

 

HPV’nin sebep olduğu diğer kanserler için malesef kanser taraması yapılmamaktadır. Bu yüzden hpv aşısı vurulmakta fayda vardır. Hpv tedavisi olmayan bir hastalık olduğu için korunma çok önemlidir. Aşağıda verdiğim linkten HPV Tedavisi ile alakalı içeriğimize ulaşabilirsiniz.

 

Hpv Tedavisi Mümkün Müdür

 

HPV Aşısı

 

Hpv tedavisi için en mühim konu hpv aşısıdır. 12-13 yaşlarında ki kız çocuklarına HPV’den korunmak için aşı yapılabilmektedir. Aşı genel olarak genital siğillere neden olan Hpv türlerine karşı koruyucu olmaktadır. Bir de bu aşının en büyük özelliği rahim ağzı kanserine karşı koruyucu olmasıdır.

 

Prezervatif Kullanma

 

HPV Virüsü’nden Korunma Prezervatif ve Aşı
HPV Virüsü’nden Korunma Prezervatif ve Aşı

 

HPV tedavisi olmayan bir hastalıktır, bu yüzden hpv ile mücadele de prezervatif kullanmak önemlidir. Eğer çok eşli bir yaşam tercih ettiyseniz, ilişki sırasında prezervatif kullanmanız sizi hpv virüsüne karşı koruyabilir. Hpv tedavisi olmayan ve erkeklerde test yoluyla dahi bulunamayan bir hastalıktır, bu yüzden erkeklerin daha çok dikkat etmesi gereklidir.

Hpv anüste, cinsel organı ve çevresinde bulunabilir. Bu bölgelerde cilt teması yoluyla geçmektedir.

Eğer Hpv virüsü kapmışsanız ve genital siğilleri tedavi edilmişse, bundan sonraki 3-6 aylık zaman diliminde korunmanız gereklidir. Bu şekilde başkalarının da Hpv virüsü kapmasını önlersiniz.

Hpv tedavisi ve hpv nedir konuları için aşağıdaki görsele tıklayarak o konulara gidebilirsiniz! Hpv tedavisi konusunda daha ayrıntılı bilgi verilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status