DiyetGenel

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır | Diyet Listesi

Kısa zamanda güzel sonuçlar verdiren isveç diyeti, çok zor bir diyet olması ile dikkat çekiyor. Fakat 13 gün gibi kısa bir zaman diliminde en az 6 kilo vermek istiyorsanız, bu diyet tam size göre. Bir çok ünlüyü zayıflatan bu diyet sayesinde sizde eski formunuza dönebilirsiniz.

Diğer diyetlerden farklı olarak isveç diyet az karbonhidrat, yüksek miktarda protein ve yağ içerir. 13 gün içerisinde 12 kilo verenler var. İsveç diyeti yapanlar ve isveç diyeti yapan ünlüler önce, sonra fotoğraflarını yazı devamında vereceğim.

İlk olarak sizlere isveç diyeti nasıl yapılır anlatmak istiyorum. Diyet listesini görünce gözünüz korkabilir, vazgeçebilirsiniz fakat ilk 2-3 gün alışma evresi. Diyet zaten birden zor başlayıp normal devam ediyor, umarım bu sabırı gösterebilirsiniz.

İçindekiler

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır

 

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır
İsveç Diyeti Nasıl Yapılır

İlk olarak isveç diyeti nasıl yapılır konusunu anlatmadan önce neler tüketeceğinize dair sizlere bilgi vermek istiyorum. Benim vereceğim listede yemekten hoşlanmadığınız yiyecekler varsa bunların arasından benzer yiyecekler ile değiştirebilirsiniz.

 

 • Haşlanmış, kaynatılmış yada fırında pişirilmiş şekilde tüketeceğiniz protein besin ögeleri. Bunlar tavuk eti, inek eti, kuzu eti, deniz ürünleri gibi kırmızı ve beyaz etlerden oluşmaktadır.
 • Yumurta ve sebze tüketebilirsiniz. Protein bakımından çok zengindir. Bu sebzeler lahana, karnabahar, mantar, soğan, brokoli, kuşkonmaz, bürüksel lahanası, kabak, patlıcan, ıspanak tarzı sebzelerdir. Yine kaynatılmış, haşlanmış yada fırında pişirilmiş şekilde yiyebilirsiniz.
 • Su, süt, kahve ve çayı şeker ve tatlandırıcı kullanmadan tüketebilirsiniz.
 • Yulaf, çavdar gibi tahıllı gıdalar tüketebilirsiniz. Bu sebze ve etleri pişirirken kesinlikle zeytinyağı tercih edin.

13 Günlük İsveç Diyeti Listesi

 

İsveç Diyeti Listesi İlk 4 Gün
İsveç Diyeti Listesi İlk 4 Gün

İsveç diyeti listesi 13 günlük bir programdan oluşuyor. Bu listeyi vermeden önce şunu söylemek isterim, sakın gözünüz korkmasın, çok zor bir diyet değil ilk 3 güne bakarsanız çok zor başlıyor evet ama vücudunuzu adapte etmek için. Bu sebeple listeye bakıp gözünüz korkmasın.

Gördüğünüz üzere ilk 4 gün biraz zorlu geçiyor ama ne demiş büyüklerimiz; “Sabreden derviş, muradına ermiş.” Bu süreçte size en çok lazım olacak şey sabır. Bu 4 günü atlattığınızda diyete alışmış olacaksınız.

 

İsveç Diyeti Listesi dokuzuncu, onuncu, onbirinci, onkinci gün
İsveç Diyeti Listesi dokuzuncu, onuncu, onbirinci, onkinci gün

İsveç diyeti yaparken su içmek çok önemlidir. Günde 2 litreden az olmamak üzere su tüketmenizde fayda var. Gelelim isveç diyetinin 5., 6., 7, ve 8. günlerine;

Genelde protein ağırlıklı olan bu isveç diyet listesinde çok fazla karbonhidrat yok. Bu diyetle birlikte günlük yaklaşık 600 kalori bir enerji alacaksınız, vücudunuz günlük 1200 ve üstü enerji yakıyorsa kilo vereceksiniz.

 

Son 5 güne girilirken diyete adapte olacaksınız, ilk 4 gün zor olsa da daha sonrasında alışacaksınız. İlk gördüğünüzde çok geleceğinden eminim fakat motive olsun diye isveç diyeti yapanların after before fotoğraflarını vereceğim. İsveç diyeti 13 günde forma sokması ile ünlü bir diyettir. Eğer çok az zamanınız varsa, doğru diyettesiniz diyebilirim.

 

İsveç Diyeti Son Gün

 

isveç diyeti son gün
isveç diyeti son gün

Son güne erişebildi iseniz ne mutlu size, gerçekten 13 günlük zor bir diyet fakat mükafatını alacaksınız. Diyeti istediğiniz zaman bırakabilirsiniz fakat 6 ay içerisinde tekrar yapmamanız gerekir. Eğer mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik gibi problemler yaşıyorsanız diyeti derhal bırakınız.

 

İsveç Diyeti Kaç Kilo Verdirir

 

isveç diyeti kilo verenler
isveç diyeti kilo verenler

İsveç diyeti ile çok kısa zaman içerisinde kilo vermek mümkün. Kısa zamanda olumlu sonuç alabilirsiniz fakat verdiğiniz kiloları geri almamak çok önemli o sebeple bir süre diyetten sonra yediğiniz içtiğiniz kilolara dikkat edin. Şimdi gelelim isveç diyeti kaç kilo verdirir konusuna, normal olarak 13 günde en az 6 kilo vermelisiniz. 13 günde 12 kilo verdim diyende var, fakat bu metabolizma meselesi.

Gençlerde metabolizma daha hızlı çalıştığı için daha fazla kilo vermeleri mümkün. Tabi bu orta yaşlılar içinde geçerli kimin metabolizmasının ne kadar çalıştığını bilemiyoruz. Siz daha fazla verebilirsiniz, ne kadar vereceğinizi bulabilmeniz için günlük yaktığınız kalori miktarını hesaplayınız. İsveç diyeti ile günlük 600 kalori alırsınız.

 

İsveç Diyeti Yapan Ünlüler

 

İsveç Diyeti Yapan Ünlüler
İsveç Diyeti Yapan Ünlüler

İsveç diyeti ile zayıflayan ünlülerin listesi ise bir hayli kabarık. Son olarak arpa diyeti ile gündeme gelen İrem Derici daha önce isveç diyeti kullanmış. Hülya avşar, Hadise, Reyhan Karaca, Çağla Şikel’de isveç diyeti yapan ünlüler arasında yer alıyor.

İsveç Diyeti Yapanlar

 

isveç diyeti ile kilo veren adam
isveç diyeti ile kilo veren adam

Bu bölümde isveç diyeti yapanlara yer vermek istiyorum. Önce ve sonra fotoğrafları ile birlikte yabancılar yer alıyor. Türk kullanıcıların yorumlarına ise isveç diyeti yorumları bölümünden ulaşabilirsiniz.

 

 • Yvette Andersson, Stockholm’da yaşıyor ve isveç diyeti sayesinde 1 haftada 4 kilo kaybetmiş. Çok popüler olan isveç diyeti için ilk başlarda çok inanmadığını fakat daha sonra farkı gördüğünü söylüyor.
 • Debbie Elliot, 49 yaşında ve İngiltere’de yaşıyor. İsveç diyeti sayesinde 12 günde 6 kilo kaybetmiş. Fakat yaşı ileri olduğu için hergün 20-30 dakikalık kısa sporlar yaptığını söylüyor. Kocası da bu diyete başlamış ve 5 günde 3.5 kilo vermiş.
 • Jason, İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşıyor. İsveç diyetini 4 hafta boyunca yapmış ve 10 kilo kaybetmiş. Diyeti yaptığı süre boyunca, kısa yürüyüşler yapmış.

 

isveç diyeti yapan kilo veren kadın
isveç diyeti yapan kilo veren kadın
 • Charlotte’un “polikistik over sendromu”varmış, bu hastalığı bilenler bilir. 8 hafta boyunca isveç diyeti uygulamış ve 9 kilo verebilmiş, ama bu rakam onun için mucizevi bir rakam. Diyeti yaptığı süre boyunca günde en az 20 dakikalık pilates programı uygulamış.
 • Steve de isveç diyeti sayesinde 12 haftada 16 kilo vermiş. Kilo verdiği süreç içerisinde bir çok kot pantolonu ve t-shirtünü atmak zorunda kalmış. Ayrıca eskiden büyük porsiyonlar yiyip doymadığını, diyet bittikten sonra ise yemek yiyemediğini söylüyor.
 • İsveç diyeti sayesinde 6 ayda 25 kilo veren Rachel, diyeti ablasından duymuş. Bu diyet sayesinde kilo verip sevgili yaptığını söyleyen Rachel, evlenecekmiş. Kendisine mutluluklar dileyelim.

 

İsveç Diyeti Yorumları

 

İsveç Diyeti Yorumları
İsveç Diyeti Yorumları

İsveç diyeti yorumları olarak derlediğim bu bölümü nette araştırmalarım sonucu oluşturdum. Umarım burada gördüğünüz yorumlar size ışık tutar ve sizi motive eder.

 

 • Ben bu diyeti yaptım, özellikle kışın yapılmasını uygun buluyorum. Ben 10 günde 6 kilo verebildim.
 • Öncelikle belirtmem gerek ben 19 yaşında bu diyeti yaptım, yani metabolizmamın sağlam çalıştığı yaşta. Diyetin hiç dışına çıkmadım ve sürekli su içtim, 13 günde 12 kilo vermeyi başarmıştım.
 • Ben bu diyete başladım daha sonra hastalandım ve bıraktım. İnanın her insanın metabolizması aynı değil, o yüzden diyetisyene gitmekte fayda var.
 • İsveç diyetini 8-9 yıl önce uygulayıp 13 günde 6 kilo verdim. Fakat kahve sevmediğim için, kahve yerine çay tercih ettim, öğlen yenilen yumurtayı sabah tercih ettim. Sizde bu şekilde küçük değişiklikler yapabilirsiniz. Diyete ek olarak limonlu maden suyu içtim, esmer ekmek tercih ettim.

 

isveç diyeti 2 ayda 9 kilo vermek
isveç diyeti 2 ayda 9 kilo vermek
 • Bu diyete başlayalı 5 gün oldu ve 4 kilo verdim, hedefim 10 kilo vermek.
 • Günlük 600 kalorilik gıda almak ne kadar sağlıklı olabilir, ben bir yerde okumuştum bana çok sağlıklı gelmedi. 2 yılda aldığınız onca kiloyu 2 haftada vermek ne kadar sağlıklı olabilir ki…
 • 3 yıl önce isvec diyeti yaptım 13 günde 6 kilo verdim, daha sonrasında başka diyet yaptım ve toplamda 20 kilo verdim. Geçen 5 ayda 5 kilo aldım, daha önce de 15 kilo almıştım, eski halime geri döndüm. Tekrar isvec diyeti yapacağım.
 • İsveç diyeti ile 10 kilo verdim, aynı zamanda zayıflama bandı da kullandım. Sporla birleştirince çok olumlu sonuçlar verebiliyor.
 • Gerçekten işe yarayan bir diyet. 13 gün yaptım, 7-8 kilo verdim. Motivasyonum arttı devam edeceğim, hayatımı disipline ediyorum.

İsveç Diyeti Zararları

 

isveç diyeti ile 6 kilo veren kadın
isveç diyeti ile 6 kilo veren kadın

İsveç diyetinin en büyük zararı 600 kalorilik enerji içermesi, yani vücut bundan daha fazlasına ihtiyaç duyuyor. Zaten bu rakamı karşılayamayınca yağlarınızı yakmaya başlıyor.

Birde en büyük handikapı içerisinde meyve bulundurmaması, isveç diyeti tabiri caizse şekere alerjisi var. Bu yüzden şekerli yiyecekleri de yasaklıyor.

 

isveç diyeti ile kilo kaybeden adam
isveç diyeti ile kilo kaybeden adam

İsveç diyetini ister 6 gün yapın bırakın, isterseniz de 13 gün boyunca uygulayın. Fakat herhangi bir baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, kusma, baş ağrısı gibi şikayetleriniz varsa derhal diyeti kesin ve 6 ay bir daha denemeyin.

 

isveç diyeti ile 1 haftada 4 kilo veren kadın
isveç diyeti ile 1 haftada 4 kilo veren kadın

İsveç diyeti ile ilgili tüm detayları bulabileceğiniz yazımızın yanı sıra özet şeklinde olan altta verdiğimiz videoyu da izleyebilirsiniz.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status