CinsellikSağlık

Kahverengi Akıntı Varken Cinsel İlişkiye Girilir Mi

Kahverengi akıntı varken cinsel ilişkiye girilir mi sorusu oldukça merak ediliyor. Fakat öncelikle akıntının sebep olduğu durumun tespit edilmesi gerekir. Vücudunuzun nasıl çalıştığını ve akıntınızın ne anlama geldiğini bilmek, neyin normal olduğunu ve ne zaman yardım isteyeceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Adet kanamaları, kırmızı renkte kan olarak 7 gün boyunca devam eder. Ancak bazı durumlarda adet öncesi ve adet sonrası kahverengi akıntılar görülebilir. Kahverengi akıntı, çoğu zaman adet döngüsünün sona erdiğini veya başlayacağının sinyalini verirken, bazı durumlarda ise, ciddi bir sağlık problemi olduğunun göstergesi olabilir.

 

Kahverengi Vajinal Akıntı Nedir

Kahverengi Vajinal Akıntı Nedir
Kahverengi Vajinal Akıntı Nedir

 

İç çamaşırınızda veya silerken kahverengi akıntı bulmak rahatsız edici olabilir. İlk kez olduğunda korkmuş hissedebilir veya bunun bir şeylerin yanlış olduğuna dair bir işaret olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Normalde vajinal akıntı açık veya beyazdır. Kahverengi akıntı sadece eski kandır. Taze kan parlak kırmızı bir renge sahiptir. Kan, kan damarlarının dışında ne kadar çok zaman geçirirse koyulaşır. Kan hava ile temas ettiğinde oksidasyon adı verilen bir süreçten geçer. Kanınızdaki hemoglobin ve demir hava ile etkileşime girdiğinde kanınız kahverengimsi bir renk alır.

 

Kahverengi Akıntı Neden Olur

Kahverengi Akıntı Neden Olur
Kahverengi Akıntı Neden Olur

 

Kahverengi vajinal akıntı yaşamanızın birçok nedeni olabilir. Bunlar, tamamen normal nedenlerden endişe edilecek nedenlerine kadar uzanır. Bu nedenle, kahverengi akıntıya eşlik eden herhangi bir semptomun da farkında olmanız gerekir. Akıntınızın kahverengi olmasının en yaygın nedenlerinden bazıları şunları içerebilir:

 • Dönemler
 • İmplantasyon kanaması
 • Ektopik gebelik
 • Düşük
 • Yumurtlama
 • Polikistik over sendromu
 • Hormonal doğum kontrolü
 • Adenomiyoz
 • Endometriyal veya servikal polipler
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
 • Perimenopoz

 

Kahverengi Akıntı İlişkiye Engel Mi?

Kahverengi Akıntı İlişkiye Engel Mi
Kahverengi Akıntı İlişkiye Engel Mi

 

Kahverengi akıntı ile beraber vajinada yanma ve kaşıntı şikayeti mevcutsa, cinsel ilişkiye girmekten kaçınılmalıdır. Bu tür şikayetler, enfeksiyon belirtisi olabileceği için doktora görünmek gerekir.

 

Adet Sonrası Kahverengi Akıntı İlişkiye Engel Mi?

Adet Sonrası Kahverengi Akıntı İlişkiye Engel Mi
Adet Sonrası Kahverengi Akıntı İlişkiye Engel Mi

 

Adet döngüsü genel olarak her ay 7 gün olarak belirir. Ancak adet sonrası lekelenme görülebilir. Bu durumda, adetin devam ettiği düşünebileceği gibi hamile kalınmayacağı kanısına varabilir. Fakat lekelenme durumunda yumurtlama oluşabilir ve lekelenme varken cinsel ilişkiye girmek de hamile kalınabileceği anlamına gelir. Kısacası, adet kanamasının devam ettiği günlerde cinsel ilişkiye girmek, hamileliğin olmayacağı anlamına gelmez.

Adet bittikten sonra kahverengi leke gelirse ilişkiye girilir mi sorusu Diyanet’e göre, adet döngüsü (7 gün) boyunca cinsel ilişkiye girmek yasaktır.

 

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Varken İlişkiye Girilir Mi?

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Varken İlişkiye Girilir Mi
Hamilelikte Kahverengi Akıntı Varken İlişkiye Girilir Mi

 

Gebelik döneminde cinsel ilişkiye girmek yasak değildir. Ancak doktorunuzun söylediği zamanlarda ve önerilen seks pozisyonlarında cinsel ilişkiye girilebilir. Böylelikle, hem hamilelik hem de cinsel yaşam daha güvenli hale getirilebilir.

Adet döngüsü hamilelik ile birlikte sona erer ve doğum gerçekleşene kadar anne adayı regl olmaz. Fakat kahverengi akıntı gibi lekelenme ile karşılaşılabilir. Genellikle kahverengi akıntının hamilelik sırasında görülme nedeni, düşük tehdidi ya da düşüktür. Düşük tehdidi gibi durumlarda, anne adayının cinsel ilişkiye girmesi doktorlar tarafından yasaklanır.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status