Sağlık

Kayganlaştırıcı Ne İşe Yarar?

Kayganlaştırıcı jel veya kremler ön sevişme sırasında vajinada yeterli ıslaklık sağlanması ve cinsel ilişkiyi ağrısız, acısız deneyimlemeye yardımcı olurlar. Kayganlaştırıcılar hakkında daha detaylı bilgi için okumaya devam edin.

 

İçindekiler

Kayganlaştırıcı Jel Nedir?

Kayganlaştırıcı Jel Nedir
Kayganlaştırıcı Jel Nedir

Kayganlaştırıcı jel, cinsel birleşme sırasında zorluk yaşayan, vajinal kuruluk problemi olan kişilerin kullanması gereken bir üründür. Bu ürün ayrıca cinsel hazzın artırılmasına yardımcı olur.

 

Kayganlaştırıcı Jel Ne İşe Yarar?

Kayganlaştırıcı Jel Ne İşe Yarar
Kayganlaştırıcı Jel Ne İşe Yarar

Kayganlaştırıcı jel, kremler cinsel ilişki esnasında özellikle kadının vajinasının kuru olması durumunda oldukça etki sağlar. Vajina kuruluğu nedenleri olarak vajinusmus, menopoz dönemi kadınlarda görülen östrojen azalması, şeker hastalığı, kanser hastalarının gördüğü radyoterapi uygulaması ve inflamatuar bağırsak hastalığı gösterilebilir.

Vajinanın kuru olması işkenceli bir cinsel ilişkiye, cinsel hazda azalmaya ve vajina mukozasının zarar görmesine yol açabilir. Bu sebeple, kayganlaştırıcı ürünler kadın cinsel hayatının devam etmesi yönünden önemlidir.

 

Vajina Kayganlaştırıcı Ne İşe Yarar?

Vajina Kayganlaştırıcı Ne İşe Yarar
Vajina Kayganlaştırıcı Ne İşe Yarar

Cinsel ilişkide ağrıyı azaltmak için kullanılan kayganlaştırıcılar, genellikle kadının vajina kuruluğuna çözüm sağlayarak yeterli ıslaklık ile daha rahat ve keyifli seks yaşamasına yardımcı olur.

 

Aromalı Kayganlaştırıcı Jel Ne İşe Yarar?

Aromalı Kayganlaştırıcı Jel Ne İşe Yarar
Aromalı Kayganlaştırıcı Jel Ne İşe Yarar

Kayganlaştırıcı jeller cinsel ilişki sırasında kadının aldığı zevki artırmaya ve vajinasında etkili bir kayganlık sağlamaya yardımcı olur. Aromalı kayganlaştırıcı jeller ise, hoş kokulu olmaları ile seks sırasında tüm duyularınızı harekete geçirerek daha fazla zevk almanızı sağlar.

 

Kayganlaştırıcı Jel Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayganlaştırıcı Jel Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kayganlaştırıcı Jel Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Piyasalarda yer alan bazı kayganlaştırıcılar kimyasal içerik barındırıyor. Bu tip ürünleri tercih etmemeniz tavsiye edilir. Silikon ve yağ bazlı olmayan ürünlere göz atabilirsiniz.
  • Hassas cilt yapısına sahip olanlar bu tür ürünleri kullanmadan önce kullanım talimatlarını iyi bir şekilde okumalılar.
  • Kayganlaştırıcı prezervatiflerde de bulunur. Kaliteli bir marka seçiminde bulunarak güvenli ve sağlıklı cinsel deneyim yaşayabilirsiniz.
  • Kayganlaştırıcı jel satın alırken osmolaritesi <1200 mosm/kg olan markaları tercih etmelisiniz.
  • Vajina ph’ı 3.8-4.5 arasındadır. Kayganlaştırıcı jel alırken ph’ının 4.5 altında olmasına dikkat etmelisiniz. Zira, ph artarsa vajina florası bozulabilir ve böylelikle enfeksiyon oluşumuna neden olur.
  • Cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak için özellikle su bazlı kayganlaştırıcı tercih etmelisiniz.

 

En İyi Kayganlaştırıcı Jel Hangisi?

En İyi Kayganlaştırıcı Jel Hangisi
En İyi Kayganlaştırıcı Jel Hangisi

Kayganlaştırıcı krem veya jellerin eczane, market veya online alışveriş sitelerinde satışı mevcuttur. Genellikle en sık tercih edilen markalar arasında Okey, durex kayganlaştırıcı jel markaları yer almaktadır.

 

Kayganlaştırıcı Jel Zararları

Prezervatiflerin kayganlaştırıcı özelliği sayesinde vajina ıslanması gerçekleştirerek daha rahat cinsel ilişki vadeder. Ayrıca hamile kalmak istemeyen kadınlar için de korunaklı seks yapmak önerilir.

Kayganlaştırıcı jelin zararı var mı diye sorulacak olursa, fazla miktarda kullanmak vajinada hassasiyet, enfeksiyon ve alerjiye yol açabileceği gibi cinsel hazzı da azaltabilir.

 

Kayganlaştırıcı Jelin Hamileliğe Etkisi

Kayganlaştırıcı jel içerisinde zararlı maddeler yer alıyorsa, spermi öldürebilir ve hamileliğe engel olabilir. Ancak toksik madde içermeyen, ph’sı <4.5, osmolaritesi <1200 mosm/kg olan kayganlaştırıcı jelleri tercih etmeniz ise, spermi öldürmeyeceği gibi hamile kalmaya da engel olmaz. Hamile kalmayı engellemeyen kayganlaştırıcıları birçok markada bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status