GenelKızlık Zarı

Kızlığın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır

Vajinanın 2-3 cm içerisinde bulunan ve tıp literatüründe “hymen” olarak adlandırılan kızlık zarı Türk toplumunun genelinde bakireliğin kanıtı olarak lanse edilir. Kızlık zarının bakirelik bağı tartışıladursun kızlık zarının yırtıldığı anlaşılır mı, anlaşılırsa kızlığın bozulduğu nasıl anlaşılır kısa kısa değinmemiz gerekiyor.

 

İlk cinsel ilişki esnasında kanama gerçekleşmeyebilir

 

Kızlık zarı yırtılan ya da toplum tarafından nitelendirilen tabirle bozulan kadınlarda, kadın vajinal yolla cinsel ilişkiye girdiğinde kanama yaşamaz. Bazen kızlık zarının daha esnek olması durumuyla kanamanın gerçekleşmemesi durumları da elbette ortaya çıkabilir. Ancak her ne şekilde olursa olsun kızlık zarı yırtıldığını anlamanın kesin yolu bekâret testinden geçiyor. Bekâret testinde uzman jinekolog tarafından gerekli kontroller gerçekleştirilerek kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı kesin olarak anlaşılmaktadır.

 

 

Kızlık zarının yırtıldığını anlamanın bir diğer yolu sadakatle doğruyu itiraf etmekten geçiyor. Genellikle evlenmeyi düşünen erkeklerin yönelttikleri bir sorudur. Bekârete önem verdiğini belirten erkek karşısındaki kadının kızlık zarını ancak itiraf etmesiyle anlayabilir.

Çünkü kızlık zarının yırtılması sonrasında göğüslerde büyüme, dudaklarda hacimsel dolgunlaşma gibi sosyal medya afacanlıkları tamamen farazi bilgilerden öteye gitmiyor.

Kuşkusuz bilimsel olarak anlamanın tek yolu ise uzman bir jinekolog hekim tarafından yapılacak bekâret testi sayesinde mümkün olacak. Vajinanın anatomik yapısı kamerayla görüntülenerek kızlık zarında herhangi bir cinsel temas olup olmadığı vajina çeperinin duvarlarından anlaşılabilir. Cinsel ilişki sonrası kızlık zarını patlayan kadınlarda vajina çeperi kapalı durumdadır.

Fakat cinsel ilişkiyle kızlık zarı yırtılmış kadınlarda ise bu çeper her iki tarafa açık şekilde görülür. Bu gibi durum dikkate alındığı zaman kızlık zarı yırtılmasını anlamak için bilimsel test yaptırmak gerekiyor. Kızlık zarı ülkemizde halen bekâretin simgesi olarak kabul gören inanç olmayı sürdürüyor.

 

Kızlık Zarı Kaç Santimde Bozulur?

 

Kızlık zarı (hymen) vajinanın 3 cm girişinde bulunuyor. Cinsel ilişki olmadığı müddetçe bozulmasına kesinlikle imkân yok. Kızlık zarının bozulması için mutlaka içerisine cisim sokularak yırtılması gerekir. Ya da penis ile cinsel ilişki sonucunda doğal yoldan kızlık zarının yırtılma süreci gerçekleştirilmelidir.

Kızlık zarı yırtılan kişiler elbette anatomik olarak bir değişikliğe uğramayacağından dolayı dışarıdan gözlemlenemez. Doğrudan kişiye yöneltilerek yanıt alınabileceği gibi kızlık zarı kaç santimde bozulur bekâret testiyle %100 açıklığa kavuşturabilir.

Mastürbasyon (öz doyum) yöntemiyle kızlık zarı yırtılır mı sorusu da sıkça merak edilenler arasında geliyor. Bu konuya da yer vermemiz gereklidir. Parmaklar yardımıyla vajinaya masaj yaparak cinsel tatmine ulaşmak kızlık zarını kesinlikle patlatmaz. Bunun yanında spor yaparken veya bisiklete biniş esnasında bozuldu gibi bahaneler de tıpta geçerli neden kabul edilmemektedir. Cinsel ilişki yaşanmadan kızlık zarı kolaylıkla yırtılacak dokuya sahip değildir.

 

 

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Olur?

 

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Olur
Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Olur

 

Evlilik öncesi hem kadınlar hem de erkekler kızlık zarı kanaması ne kadar olur diye sürekli merak ediyor. Kızlık zarı kanaması sanılanın aksine dakikalarca sürmez. Pek çok kişi sanki burun kanaması gibi kesilmeyen sürede uzunca kızlık zarı kanaması yaşanacağı korkusunu yaşıyor. Oysa kızlık zarı kanaması en fazla 1-2 dakika gerçekleşen bir durumdur. Kısa sürede pıhtılaşarak kan akıntısı duracaktır.

Fakat bazı anatomik yapıya sahip vajinalarda aralıklı olarak birkaç güne yayılan 1-2 dakikalık kanamalar da vardır. Bu vajinanın esnekliğine ve genital yapısına göre değişkenlik gösteriyor. Fakat birçok kişide mutlaka kızlık zarı kanaması birkaç damla şeklinde bir iki dakika gerçekleşir.

Anadolu’da eskiden gerdek gecesi (zifaf gecesi) ertesi günü kaynanalar tarafından kızlık zarının yırtılmasıyla yatağa damlayan kızlık zarı damlası yıkanır ve adak getirilirdi. Bu uygulama günümüzde genellikle terk edilse de buradan da kızlık zarı kanamasının aslında uzunca bir süre olmadığını rahatlıkla anlamak gerekiyor.

 

Kızlık Zarı Kanı Nasıl Olur?

 

Kızlık Zarı Kanı Nasıl Olur
Kızlık Zarı Kanı Nasıl Olur

 

Kızlık zarının yırtılmasıyla birkaç damla kanama ekseriyetle (çoğunlukla) birkaç dakikada kendiliğinden kesilir. Kadının kızlık zarı kanı nasıl olur sorusuna gelirsek pembe rengine yakın damarın şeklini alan renkte olduğunu rahatlıkla söylememiz gerekiyor.

Kanın açık kırmızı yani pembemsi görünümü çoğu zaman damarın rengiyle aynı olduğundan kanamanın ilk çıkış anında kolay kolay anlaşılmadığı da olur. Kızlık zarı kanaması bazı bayanlarda birkaç güne yayılır ve günün belirsiz vakitlerinde vajina bölgesinden bir iki dakikalık kanama dışarıya sızar. Bu olağan bir durumdur ve vajinanın esnekliğiyle alakalı olarak bilinmelidir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status