CinsellikGenelKızlık Zarı

Kızlık Zarı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kızlık zarı ve bakirelik hakkında bir çok efsane var, bu efsaneler tehlikeli ve kadının cinselliğini tehdit eden efsanelerdir. Cinsel organların anatomisi hakkında bilgisizlik çok olduğundan bu efsaneler yaşanmaya devam ediyor. Bu yazımızda kızlık zarı konusunda bizlere en çok sorulan soruları ve cevaplarını sizlere vermeye çalışacağız.

Vajina girişini kapatan ve ilk defa vajinaya bir şey sokulduğunda yırtılan bir zar yok. İlk defa bir cinsel ilişkiye girildiğinde kanama olacak diye bir kaide de doğru değil, yani olabilir de olmayabilir de, bu tamamen kadının anatomisine bağlı olarak kişiden kişiye değişikli gösterir.

Ancak bazı durumlarda kanama oluyor. Peki o zaman neden kanama oluyor? Gelelim bu sorunun cevabına, vajina ve vajen girişi oldukça esnektir.

 

İçindekiler

Kızlık Zarı Kanı Nasıl Olur

 

Kızlık Zarı Kanı Nasıl Olur
Kızlık Zarı Kanı Nasıl Olur

 

Kızlık zarı kanına gelecek olursak genelde zar yırtıldığında tuvalet kağıdı ile temizlendiğinde pembe renkli sürüntü biçiminde bir kanama mevcut olacaktır. Fakat daha önce anlattığımız kızlık zarı etli ve kalın olan kişilerde miktar olarak daha fazla ve renk olarak daha koyu bir renk meydana çıkacaktır.

 

 

Kızlık Zarı Bozulduğunda Neler Olur?

 

Gelelim kızlık zarı patlarsa ne oluyor, ilk olarak kan gelir. Genç kızlar mastürbasyon sırasında da kızlık zarına zarar verebiliyor. Ayrıca jinekoloğa muayene için gittiğinizde bakire iseniz mutlaka bakire olduğunuzu söylemeniz gereklidir. Aksi takdirde muayene sırasında da kızlık bozulabilir.

Kızlık zarı bozulduğunda hafif bir kan gelir, bazı kadınlar hafif acı da hissedebilir.

 

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Olur?

 

Kızlık zarı bozulduğunda kanama çok az olabilir, çok fazla da olabilir. Bu zarın yırtıldığı yere bağlı olarak ve kızlık zarının türüne bağlı olarak değişmektedir.

Kızlık zarı yapısı aşırı kalın ve etli kızlık zarı mevcutsa kanama aşırı olabilir fakat kanlanma az olan bölgeden yırtılma olursa kanama çok az miktarda olabilir.

Ayrıca bazı fazla damarlı, yüksek kenarlı, kalın kızlık zarları çok aşırı kanayabilir, hatta bu durumda cerrahi müdahale de gerekebilir, yani dikiş atılması gerekebilir. Fakat bu tür zar yapısı çok nadir görülmektedir.

Ayrıca cinsel ilişki sırasında kişi kendini çok kasarsa, penisin girişinde oluşan kızlık zarı yırtıkları normalden daha fazla kanamaya yol açabilmektedir.

 

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı?

 

Sanılanın aksine kızlık zarı bozulmadan da hamile kalınabilir. Bazı kızlık zarı türleri ilişkiyle bozulmayacak kadar esnek bir yapıya sahip olabilir. Esnek kızlık zarı doğumda bozulabilir, bunun yanı sıra sperm vajina yakınına olursa yine hamile kalma olasılığı vardır. Yani kızlık zarı olsun olmasın hamile kalmak mümkündür.

 

Kızlık Zarı Hangi Durumlarda Hasar Görür?

 

Kızlık Zarı Hangi Durumlarda Hasar Görür
Kızlık Zarı Hangi Durumlarda Hasar Görür

 

Kızlık zarı kaza durumunda, travma durumunda yada spor yaparken yırtılabilir. Bilinenin aksine illa cinsel ilişki ile yırtılacak diye bir kaide yoktur. Mastürbasyonda aşırıya kaçılması durumunda da kızlık zarı bozulabilmektedir. Yani vajene parmak sokma yada cisim sokma ile de kızlık zarı bozulabilmektedir.

 

Patlak Kızlık Zarı Kendiliğinden Kapanır Mı?

 

Bu mümkün değildir, bozulan kızlık zarı kendi kendine düzelmeyecektir. Yırtılan yerler 7 gün sonra kendiliğinden kapanır ve tekrar eski haline gelmez.

 

Kızlık Zarı Kaç Santimde Bozulur?

 

Kızlık zarı vajinanın girişinden 1.5 ila 3 cm arasında olabilir, bu herkeste değişkendir. Kızlık zarı şuradadır diye bir kaide yoktur vücut yapısına göre değişebilmektedir. Vajina girişinden 2 cm içerde de olabilir 5 cm içerde de olabilir.

 

Kızlığın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır

 

 

Kızlık zarının bozulduğu vajina girişinde yanma hissedilebilir, duş alırken vajina da yanma hissi hissedilebilir, kasık ağrısı ve çekilme hissi hissedilebilir. Kızlık zarı bazen zedelenebilmektedir fakat genelde kan geliyorsa ve bu kan bir kaç damla dahi olsa kızlık zarı bozulmaktadır. Fakat bunu muayene olmadan bilemezsiniz, çünkü zedelenme de kan gelebilir fakat kızlık bozulmayabilir.

 

Kızlık Zarı Bozulursa Vajina Görüntüsü Değişir Mi?

 

Vajina girişi kızlık zarı denilen mukoza kıvrımlarından oluşur. Kızlık zarı vajinaya bir şey sokulduğunda esner, doğumda ise iyice esner. Mukoza kıvrımlarının görünüşü de diğer organlar gibi farklıdır.

Kimi zaman bu kıvrımlarda çatlama olabilir. Bu durumda küçük bir kanama olur ve kanama kendiliğinden iyileşir. Bu kanam vajina girişinin görüntüsünü değiştirmez, yani vajina girişinin görüntüsü değişmez. En çok bilinen yanlışlardan birisi budur.

Yani bu sebeple kişinin cinsel ilişkiye girip girmediği anlaşılmaz. Bir çok kişi ilk kez cinsel ilişkiye girdiğinde acı hissedeceği endişesi taşımaktadır. Cinsel ilişkiden zevk almak için kişinin tahrik olmuş olması ve cinsel ilişki için istekli olması gerekmektedir.

Cinsel ilişkiye istekli olunması durumunda vajina ıslanır ve genişler. Tam tersi bir durumda yani gerginlik ve cinsel ilişki istememe durumunda ise acı ve sürtünme yaşanabilir.

Ayrıca sancı yada kanamaya sebep olan çatlaklar oluşabilir. Böyle bir durumda birinci, ikinci yada yüzünce kez cinsel ilişkiye giriyor olmanın önemi yoktur.

Ergenliğe girildiğinde vajina girişi büyükleşmekte ve esnekleşmektedir. Yaş ilerledikçe vajina büyür ve değişir, ayrıca yaşlandıkça vajinanın esnekliği de azalmaktadır.

Eğer vajinada ki mukozolor da kuruma sorunu oluşursa, veya cinsel ilişki sırasında acı hissedilirse bir ebe yada doktora başvurulabilir.

Cinsel ilişki ile ilgili bir çok efsane vardır, sadece bir sorun durumunda vücudunuza önem verin yada ebe veya doktora danışın.

 

Kızlık Zarı Çeşitleri ve Özellikleri

 

 

Gelelim kızlık zarı çeşitleri ve özelliklerine yukarıda ki resimde tüm tipleri görebilirsiniz, peki bu tiplerin özellikleri nelerdir.

 

Yuvarlak Kızlık Zarı Tipi: Kadınlarda en çok görülen kızlık zarı tipidir %65 üstünde bir oranda bu tip kızlık zarı görülür.

Kapalı (İmperfore) Kızlık Zarı Tipi: Bu kızlık zarı tipi kapalı olduğu için basit bir cerrahi operasyonla açılması gereklidir. Genelde adet dönemine giren kızlar karın ağrısı şikayeti ile jinekoloğa başvurur ve bu tip durumlarda genelde kapalı tip kızlık zarı görülmektedir.

Ara Bölmeli ve Yarım Ara Bölmeli Tip: Yarım ara bölmeli tip kızlık zarının işlevsel açıdan bir sıkıntısı yoktur, ara bölmeli de ise bazen ilk birleşmede ağrı yaşanabilir.

Çok Delikli Kızlık Zarı Tipi: Çok nadir görülen bir kızlık zarı tipidir. Bu tip bir kızlık zarında cinsel ilişki çok zorlaşabilir.

Fimbrial Tip Kızlık Zarı: Bu tip kızlık zarı fallopi tüpüne benzediği için fimbrial tip ismini almıştır.

Esnek Tip Kızlık Zarı: Esnek kızlık zarı da çok sık görülen bir durumdur, bu durumda zar esnek olduğu için ilk birleşmede kanama olmayabilir. Fakat bu durum çok fazla bilinmemektedir.

 

Kızlık Zarı Muayenesi (Kontrolü) Nasıl Yapılır

 

 

Kızlık zarı muayenesi çok bir kaç saniye içerisinde anlaşılır, fakat bazı durumlarda yani çentik olduğu durumlarda uzun sürebilir, doktor kolposkopi denen cihaz yardımı ile çentiği inceleyebilir. Kızlık zarında çentikler doğuştan yada bir takım hasarlar sonucu oluşabilir.

Kızlık zarı kontrolünde vajina dış dudakları aşağı yukarı aralanarak kontrol edilmektedir, doktor bu işlemi yaparken rahat olmanı çok önemlidir. Üstteki görselde nasıl kontrol edildiğini görebilirsiniz.

Eğer kızlık bozulmuşsa ve yırtık varsa doktor bu muayene sırasında yırtığının 7 gün içerisinde yada 7 günden uzun süre sonra kızlığın bozulduğunu söyleyebilir.

Bu işlem ağrısız bir işlemdir ve tecrübeli uzman doktor tarafından bir kaç saniye içerisinde anlaşılabilir.

 

Esnek Kızlık Zarı Nasıl Olur

 

Esnek kızlık zarı durumuna, tam birleşme durumunda vajinadan kan gelmemesi durumunda bir ihtimal olarak esnek kızlık zarı değerlendirilebilir.

Peki esnek kızlık zarı nasıl olur, esnek kızlık zarı yuvarlak bir yapıya sahiptir, fakat zar esnek de olsa daha önce ilişkiye girip girilmediği muayene sırasında bazı çatlaklardan anlaşılabilmektedir.

Esnek kızlık zarı ilk ilişkide bozulmayabilir, çok nadir görülen vakalar göstermiştir ki, esnek kızlık zarının hamilelik sonrası doğumda dahi bozulma olasılığı vardır.

 

Esnek Kızlık Zarı Nasıl Bozulur

 

Aslında esnek zarı ilk ilişkide yırtılabilir fakat esnek olduğu için ayrışmayabilir, kan gelmemesinin temel sebebi ise vajina duvarına kanın yapışmasıdır. Yani kızlığım gitmedi diye bir durum söz konusu değildir, esnek olan sadece kızlık zarının yapısıdır.

 

Kızlık Zarı Nasıl Anlaşılır Resimli Anlatım

 

 

Şimdi gelelim kızlık zarı nasıl anlaşılır, en çok sorulan soruların başında bu geliyor. Sizlere bir çok örnek verdim, verilen örneklere bakarak kızlık zarının olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz, kıyaslama yaparak kızlık zarı bozulmuş ve bozulmamış örneklere bakarak kıyaslama yapabilirsiniz.

Ayrıca daha önce dikilen kızlık zarını da anlayabilirsiniz. Bununla ilgilide birbirinden değerli bilgiler vereceğim. Öncelikle geçici kızlık zarı operasyonu geçirmiş birisi nasıl anlaşılır, çok kısa bir şekilde anlatalım.

 

Geçici kızlık zarı nasıl anlaşılır bunun hakkında bilgi verelim. Geçici kızlık zarı operasyonu ile zar dikimi yapılmışsa, sıcak su dolu bir küvete oturduğunuzda dikişleriniz patlayacaktır.

 

Kalıcı kızlık zarı ameliyatını anlamak zordur ve tecrübe gerektirir. Öncelikle renk uyumuna dikkat etmelisiniz, kızlık zarında renk uyumu yada bütünsel bir yapı yoksa muhtemelen bir operasyon geçirilmiştir.

 

Kızlık Zarı Dikimi ve Fiyatları

 

Kızlık zarı dikimi mümkündür, iki farklı uygulama mevcuttur. Bunlardan biri kalıcı kızlık zarı dikimidir, bu şekilde bir dikimde tıpkı kızlık zarı eski haline dönmektedir, buna flep yöntemi denir, bu yöntemde süre olmaksızın kızlığınız eski halini alır ve eğer çok profesyonel yapılmışsa doktor dahi anlayamaz.

Diğer yöntem ise geçici yöntemdir ve kalıcı (flep) yöntemine göre daha ucuzdur. Fakat bu yöntemi gerdek gecesinden en fazla 7 gün önce yaptırmak gereklidir aksi takdirde kendiliğinden bozulacaktır. Bu sebeple ilişkiye yakın yaptırmak çok önemlidir.

 

Kızlık zarı dikimi fiyatlarına gelecek olursak genelde bu işlemler özel hastanelerde yapılmaktadır, yada özel doktor polikliniklerinde yapılmaktadır. Fakat burada önemli olan doktoru özenle seçmektir. İnternette bu işi yaptığını iddia eden bir sürü kişi bulunmaktadır.

İlk olarak özel hastanelerden ve özel muayenesi olan doktorlardan randevu almakta fayda var. Fiyatlara gelecek olursak kalıcı kızlık zarı dikimi 3000 lira civarındadır. Ayrıca ameliyata girdiğiniz gün yürüyebilirsiniz, hiçbir şekilde sizi etkilemez.

Diğer yöntem ise geçici yöntemdir, bu yöntem ise daha ucuzdur fakat yine tekrar etmekte fayda var ilişkiden 3-7 gün önce yapılması gereklidir. Geçici kızlık zarı dikimi fiyatı ise 800-1500 lira arasında değişmektedir. Fiyat çok değişkendir, şehirden şehire göre farklılık gösterebilir.

 

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

 

Kalıcı kızlık zarı dikiminde kızlık zarı eski haline yakın bir görünüme getirilmektedir, yırtık ve çatlaklar onarılmaktadır. Bu yöntemle yapılan dikimde süre söz konusu değildir, ameliyattan sonra 2-3 yıl içerisinde dahi ilk ilişkiye girseniz sıkıntı olmayacaktır. Bu yönteme flep yöntemi denmektedir.

Mikrocerreahi yani geçici kızlık zarı dikimi yöntemi ilişkiden hemen bir kaç gün önce yapıldığı için daha güvenilir olabilir fakat güvenilir bir uzman tarafında yapılması gereklidir.

Fakat flep yöntemi olan hastalara ameliyat sonrası evlenmeye yakın bir hafta içerisinde muayeneye gelmeleri söylenmektedir. Bu sayede gerdek gecesine bir kaç gün kala bekaret kontrolü yapılarak riskler azaltılmaktadır.

Kalıcı kızlık zarı yaklaşık 20 dakikalık bir ameliyat neticesinde yapılmaktadır, hastaya anestezi verilmektedir ve uyutulmaktadır. Daha sonra 1 ay sonra ağır kaldırmaması, bacak ayrık yatılmaması gerekiyor, bir ay spora ara vermeniz gerekiyor. 1 ay sonra kontrole gidiyorsunuz, daha sonra evliliğe yakın yine kontrole gidebilirsiniz. Her şey gizlilikle yapılıyor.

 

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

 

Geçici kızlık zarı ise çok farklı bir uygulamadır, eski bir yöntemdir, flep yöntemi yani kalıcı kızlık zarı yöntemi yenilerde çıkan bir yöntemdir. Geçici kızlık zarı lokal anestezi ile yapılmaktadır, yani sadece işlem  yapılacak bölge uyuşturulmaktadır.

Bu işlem kalıcı kızlık zarı dikimine göre daha kısa sürmektedir. Genel olarak 5-10 dakikalık bir işlemdir ve ameliyat sonrası sıkıntısız bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz, hastanede yada poliklinikte beklemenize gerek yoktur.

Geçici kızlık zarı dikiminde önemli olan kızlığı tamir etmek değildir, sadece ilişkide kan gelmesini sağlamaktır. Bu kısmı çok önemlidir o sebeple ilişkiye girmeden en fazla 6-7 gün içerisinde yaptırılması gereklidir. Yani ana amaç işlemden sonraki ilk cinsel ilişkide kan gelmesini sağlamaktır. Yalnız bu demek değildir ki evliliğe 7 günden fazla olan operasyonlar başarısız olacak, sadece başarı şansı azalacaktır.

 

Kızlık Zarı Dikimi Yaptıranların Yorumları

 

Şimdi gelelim internetten derlediğim kızlık zarı dikimi yaptıranların yorumlarına bir göz atalım. Birebir bu uygulamayı yaptıranların söylediklerine kulak verelim.

 

  • 1 yıl boyunca araştırmalarım neticesinde kalıcı kızlık zarı dikimi yaptırdım. Operasyon 20 dakika sürdü, bayan jinekolog tercih ettim, sekreteri de bayandı, operasyona girmeden önce benle hoş beş konulardan bahsedip stresimi azalttı. Bu konu çok düşündüm ve yaptırmaya karar verdim. Kızlık zarı dikimi 20 dakika sürdü ve ağrı hissetmedim, anestezi olduğum için hiçbir şey hissetmedim, ameliyattan sonra ağladım doktorum sağ olsun beni dinledi psikolojik destek verdi. Başka bir odaya alındım ve orada 1 saat uyudum, 1 ay boyunca ağır eşya taşımam, spor yapmam, bacağım ayrık uyumam yasaklandı. İlk başta ağrım vardı, ilk bir ay zaman zaman ağrım oldu, 1 ay sonra kontrol oldu. Ben bu işlemi 2011 yılında yaptırdım ve 2000 lira ödedim. İlk başlarda psikolojim bozuktu fakat şimdilerde daha iyiyim diyebilirim. Bu konun üstünü örttüm, umarım yardımım dokunmuştur.
  • Klasik olacak fakat bir gün alkol aldım 5 yıllık bir ilişkim vardı, güvendiğim adam bana böyle bir şey yaptı. Daha sonra beni aldattığını söyledi ve ayrıldık. Doktora gittiğimde zarar gördüğünü söyledi ve kızlık zarı dikimi yaptırmak zorunda kaldım, çok ağladım fakat doktorum ağlamak yok dimdik ayakta kalacaksın, yeniden seveceksin dedi. Psikolojim bozuldu, Allah kimsenin başına vermesin.
  • Ben kendi doktorumda 2000 TL’ye oldum, şu an kaç lira bilmiyorum. Ben flep operasyonu yaptırdım, yani kalıcı kızlık zarı dikimi yaptırdım, ben çok memnun kaldım, doktorumu öneriyorum.
  • Benim yakın arkadaşım 2014 yılında kendi doktoruma 2000 liraya yaptırmıştı, kendisi memnundu, hatta ondan sonra 2 arkadaş daha yaptırdı tavsiye üzerine ve memnun kaldılar.
  • Ben Ankara da Derya hanıma gittim 2500 lira verdim, geçen yıl yaptırdım işlemi, 15 gün sonra kontrole çağırdılar tekrar muayene parası ödedim, ben sıkıntı yaşamadım.
  • Arkadaşlar sizlere tavsiyem bu işi gizli kapaklı halledin, kızlık dikimini jinekoloğunuzdan başkası ile paylaşmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status