GenelKızlık ZarıSağlık

Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılır

Kızlık zarı muayenesi 30-45 sn bir kontrol sonucu anlaşılmaktadır. Eğer şüphe duyuyorsanız, kızlığın bozulduğundan emin değilseniz, bir jinekoloğa kontrole gidebilirsiniz aslında bu muayeneyi kendi kendinize de yapmanız mümkündür bu yazımda mümkün mertebe kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır, göstermeye çalışacağım.

Bu kontrol aslında basit olduğu kadar zordur da, çünkü kızlık zarının bulunup bulunmadığını görmek aslında bir tecrübe işidir, zarın dikilip dikilmediğini anlamak, yada hasar görüp görmediğini anlamak tamamen tecrübeye bağlıdır. Ben size burada bir kaç fotoğraf ile anlatabilirim fakat emin olmayabilirsiniz. Bu fotolara benzerlik göremeseniz de bakire olabilirsiniz o sebeple en iyi en garanti yol doktor muayenesidir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır

 

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır
Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır

 

Bu fotoğrafta göreceğiniz üzere vajina dış dudaklarını sağa ve aşağıya hareket ettirerek, zar görünürlüğünü arttırıp inceleyebilirsiniz, bir çok kızlık zarı çeşidi vardır, o sebeple illa ki herkesin ki tek tip olacak diye bir kaide yoktur.

Daha önce kızlık zarı çeşitlerini ve özelliklerini vermiştik. Bu konumuzdan tüm kızlık zarı tiplerini görebilirsiniz. Görseller aşırı derece de açıklık içerebildiği için burada paylaşmak yerine aşağıda ki videoda paylaştık, bu videodan görebilirsiniz.

 

Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılır

 

Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılmalı
Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılmalı

 

İlk olarak vajinanın iki dış dudağından tutup ilk olarak sağ ve sola, daha sonra ise aşağıya çekerek kızlık zarını görmeye çalışıyoruz.

Benim bu konuda anlatacağım konu ise kızlık zarının bozulduğunu nasıl anlarsınız kısmıdır. Sizlere bir kaç örnek gösterip, görseller ile açıklamaya çalışacağım.

 

kızlık zarı nasıl görünür
kızlık zarı nasıl görünür

 

Görüldüğü üzere mavi ile çizilen bölge kızlık zarıdır. Ortasında ki delik ise kızlık zarı deliğidir. İşte bilinenin aksine kızlık zarı zaten delikli bir yapıdır ve regl döneminde kanın geçişine olanak tanımaktadır. Yani zar derken bütünleşik bir yapıdan bahsedilmemektedir. En çok bilinen yanlışların başında kızlık zarını tek parça bütünleşik bir yapı sanmaktır.

 

Delikli Kızlık Zarı Görüntüsü
Delikli Kızlık Zarı Görüntüsü

 

Şimdi yine burada kızlık zarı görüyoruz, görüldüğü üzere iki tane delik vardır. Daha önce de dediğim gibi farklı tiplerde kızlık zarı çeşitleri mevcuttur, kızlık zarı muayenesi yaparken bunlara dikkat edilmesi gereklidir. Bu sizi her zaman yanıltabilir.

Kızlık zarı içerisinde ki büyük deliğe baktığımızda göreceğiniz üzere kusursuzdur, etrafında çatlak yada yırtık söz konusu değildir. İşte bu tip durumlardan az çok kızlık anlaşılabilmektedir. Diğer vereceğim örnekle incelemeye devam edelim.

Yırtık kızlık zarı görünümü işte böyle olmaktadır. Etrafında deformeler mevcuttur, bütün halinde durmamaktadır. Bu şekilde bir yırtığı anlamak tecrübe istemektedir.

İşte kat ettiğim şey tam olarak da budur böyle bir kızlık zarı tipinin tam olarak bozulup bozulmadığını anlayamayabilirsiniz, en zor vakalardan biridir. Bu şekilde bir yapıyı doktor anlayabilir. Fakat vereceğim diğer örneği çok kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

İşte bu tam bir yırtık durumudur ve bu şekilde bir kızlık zarı ile karşılaşırsanız, direk yırtık olduğunu anlamanız mümkündür. Bir diğer konu peki kızlık zarının dikilip dikilmediğini nasıl anlayabiliriz. Böyle bir şey anlaşılır mı?

İşlem görmüş kızlık zarı, orjinalden çoğu zaman farklıdır, çok profesyonel ellerden çıkarsa anlaşılmayabilir. Fakat genelde simetrik bir görünüme sahip değildir ve verdiğim görselde ki gibi tamir görmüş bir vaka kolayca anlaşılabilir.

Bu görselde ise önceden yırtılmış ve daha sonrasında dikilmiş bir vaka görüyorsunuz. Göründüğü üzere işlem gördüğü belli olmaktadır. Bu yazımızda kızlık zarı muayenesi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Siz de bu işlemi kendi kendinize yapabilirsiniz fakat dediğim gibi yanılma payınız yüksek olabilir. Çünkü tek çeşit kızlık zarı yoktur, o sebeple emin olamazsanız doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status