Bitkisel ÇözümSağlık

Koku Almak İçin Bitkisel Çözüm

Koku almak için evde ne yapılır? Tat ve koku kaybına ne iyi gelir bitkisel? Burun koku almak için bitkisel çözümler nelerdir? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu koku alamama için önerdiği kür hangisidir?

Tat ve koku vücudumuzdaki algı organları arasında yer alır. İnsanların dışardaki kimyasalları analiz ettiği iki organ. İkisi bir araya geldiği zaman “lezzet” dediğimiz kavram ortaya çıkıyor.

İkisi de son derece önemli organlardır. Zira, koku ve tat bizi tehlikelerden koruyor. Örneğin, eğer bir şeyin tadı kötüyse yemeyip kaçıyoruz.

 

Tat Ve Koku Kaybına Ne İyi Gelir Bitkisel

 

Tat Ve Koku Kaybına Ne İyi Gelir Bitkisel
Tat Ve Koku Kaybına Ne İyi Gelir Bitkisel

 

6 bitkisel çözüm sayesinde tat ve koku kaybına iyi gelecek evde uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

 

  • Tarçın tozu ile balı karıştırıp dilinize sürün ve yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Birkaç gün boyunca günde 2 defa uygulayabilirsiniz.
  • 1 bardak suyun içerisine 2 çay kaşığı süzülmemiş elma sirkesi ve azıcık çiğ bal ilave edin. Yemeklerden önce günde 2 ya da 3 defa için.
  • Peçeteye birkaç damla limon esansiyel yağından damlatıp koklayın. Veya taze ve turşu limon yiyin.
  • Günde 2-3 bardak zencefil çayı için. Bir de zencefili küçük küçük doğrayıp düzenli aralıklarla çiğneyin.
  • Hint yağını birazcık mikrodalga fırında ısıtın. Daha sonra sabahları ve uyumadan önce burun deliklerinize 1 damla ılık yağdan damlatın.
  • 1 bardak suya 2 veya 3 diş sarımsağı doğrayıp koyun. Ocağın altını yakıp yaklaşık 5-10 dakika kadar tutun. Sıcağı sıcağına boşaltıp için. Günde 2 veya 3 defa bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

 

Burun Koku Almak İçin Bitkisel Çözüm

 

Koku almak için genellikle uçucu yağlar ve burun tüpü uygulaması yapılmaktadır. Ancak uçucu yağlar direkt olarak kullanılmaz. Bunları doğal sıkım yağlarla inceltip kullanmanız doğrudur. Çay ağacı yağı ve lavanta yağı direkt olarak kullanılabilir. Susam yağı, üzüm çekirdeği yağı ve ceviz yağları ile inceltmek en idealidir.

Uçucu yağların kullanımı şu şekildedir:

Kaynar suya 3-4 damla uçucu yağ damlatılır. Başınıza bir havlu koyarak yaklaşık 2-3 dakika kadar derin nefes alarak yapabilirsiniz. Bu işlemi tekrar tekrar uygulayabilirsiniz.

Burun tüpü ise, burun deliklerinize hafifçe sokarak uygulanıyor. Bu tüpler uçucu yağlara göre daha pratik ve her an çantanızda bulundurabilirsiniz.

 

Koku Alamama Bitkisel Tedavi Saraçoğlu

 

Koku Almak İçin Bitkisel Çözüm
Koku Almak İçin Bitkisel Çözüm

 

Özellikle Koronavirüs ile tat ve koku kaybı yaşanıyor. Koronavirüsün akciğerlere inmesi için iki kapı bulunuyor: Burun ve ağız. Ondan dolayı PCR testi de burundan ve boğazdan yapılıyor. Zira, virüs önce boğazda olup daha sonra akciğerlere iniyor. Elimizi yüzümüze sürmediğimiz sürece bir sıkıntı olmayacaktır.

Lavanta ve adaçayı bitkisinin esansiyel yağlarından alıp koklamanız veya burun deliklerinize sürmeniz de burundaki virüsün yok olmasına yardımcı olacaktır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu koku alamama ile ilgili üzerlik tohumunun etkili olduğunun altını çiziyor. Tat kaybının geri gelmesi için “Karabaş bitkisinin çayını” içmeniz, koku kaybının geri gelmesi için ise “Üzerlik tohumu” kullanmalısınız.

İbrahim Saraçoğlu Koku Almak İçin Kür

 

Koku Alamama Bitkisel Tedavi Saraçoğlu
Koku Alamama Bitkisel Tedavi Saraçoğlu

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu koku alamama için üzerlik tohumu ile hazırlanan etkili kür tarifi şu şekildedir:

1 yemek kaşığı tepeleme üzerlik tohumunu kaynayan suyun içerisine atın. Ve onu burnunuzdan koklayın. Koku alma reseptörlerinizi açacak ve son derece faydasını göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status