GenelSağlık

Kortizon ile Kilo Almak Mümkün Mü | Kortizon Yan Etkileri

İçeriğimizde kortizan kullanmaya mecbur olan hastaların en sık sorduğu sorulardan birisi olan kortizon kilo aldırır mı, kortizon iştah açar mı gibi sorulara cevap verip son bölümde kortizon kullanmanın yan etkilerinden bahsedeceğiz.

Çevrenizde eskiden beri sürekli olarak yemek yese de kilo alamayan kişiler vardır. Bu kişiler belli hormon tedavilerinden sonra rahatlıkla kilo almaya başlar. İşte bu hormon tedavileri genellikle kortizon iğneleriyle sağlanır.

 

Kortizon Nedir | Ne Zaman Salgılanır

 

Kortizon Nedir Ne Zaman Salgılanır
Kortizon Nedir Ne Zaman Salgılanır

 

Kortizon, vücudumuzda böbrek üstü bezleri tarafından salgılanır. Stres hormonu olarak da bilinir. Vücut aşırı stresli ortamlarda, cerrahi müdahalelerde ve adrenalin seviyesi arttığında kortizon üretimini maksimum seviyeye çıkartır.

Ayrıca en çok sabah saatlerinde üretilir. Kortizon iğnesi uygulanan kişide yağ denge oranı değişir. Yağlar vücutta daha fazla depolanmaya başlar.

 

Kortizon İştah Açar Mı

 

Kortizon İştah Açar Mı
Kortizon İştah Açar Mı

 

Kortizonun iştah açıcı bir etkisi olduğunu kesin bir dille söyleyebiliriz. Kortizon kullanan hastalar genel olarak doyduklarını anlayamamaktan şikayet ederler.

Kortizona bağlı mide yakınmaları olan hastalarda bu mide yakınmalarını baskılamak için, midelerinin yanmaması için yemek yemeyi arttırabilirler.

Günlük 5 miligram doz üstünde kortizon alan ve 1 yıl kullanan hastaların %20 – %25’inde, günde 16 miligram doz üstünde kullanan hastaların ise %70’inde kilo artışı görülebilmektedir. Günlük 5 miligram altı doz alanlarda ise %8 – %9’unda kilo artışı gözlenebilir.

 

Kortizon ile Alınan Kilolar Nerede Birikir

 

Kortizon ile Alınan Kilolar Nerede Birikir
Kortizon ile Alınan Kilolar Nerede Birikir

 

Fakat kortizon ile kilo almak farklı bir tiptedir. Yağlar daha çok karın bölgesinde ve kalça bölgesinde toplanır. Kasların çok olduğu kol ve bacaklarda ise kilo alımı fazla olmaz. Bu yüzden vücutta dengesiz bir dağılım görülür.

 

 

Kortizon Eksikliği Durumunda Ne Olur

 

Kortizon Eksikliği Durumunda Ne Olur
Kortizon Eksikliği Durumunda Ne Olur

 

Kortizonun eksik olduğu durumlarda ise ilk önce etkilenen bölge bağışıklık sistemidir. Kortizon eksikliğinde vücut, virüs ve bakterilere daha açık hale gelir.

Yüksek dozda alınan kortizon vücutta yan etkiler de gösterebilir. Böbreklerde su ve tuz geri emilimini artırarak ödem oluşmasını tetikler. Bu yüzden kortizon iğnesi kullanan kişiler hayatlarından tuzu ve şekeri büyük ölçüde çıkarmalıdırlar. Zaten su ve tuz böbreklerden kana yeterince geçiyordur.

 

Kortizon Yan Etkileri

 

Kortizon Yan Etkileri
Kortizon Yan Etkileri

 

Kortizon kullanan hastalarda kilo almanın yanında yağ dokusunun yer değiştirmesi sebebi ile bazı değişmeler görülür. Bunlar ensede yağ yastığı, ay dede yüz dediğimiz yüz kısmında yuvarlanma durumu görülebilir. Doz arttıkça bu yan etkiler daha fazla görülecektir.

Diğer yan etkileri ise; yüz ve karında şişme, sırtta yağlanma, deride yağlanma sebebiyle sivilce, hipertansiyon, şeker hastalığı, kas zayıflığı, kemik erimesi. Tüm bu yan etkilerin çıkması mümkün değildir. Yan etkiler kişiden kişiye ve kullanılan doza göre değişkenlik gösterebilir.

Bu bahsettiğimiz yan etkiler tedavinin ilk 2 ayında ortaya çıkabilmektedir. Fakat gün aşırı doz alıyorsunuz, bu yan etkiler daha az görülecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status