Sağlık

Makatta Çatlak Bitkisel Tedavi

Makat çatlağı tıbbi ismi ile anal fissür, tuvalete gitmeyi işkence haline getiren, can yakıcı bir rahatsızlıktır. Bu durumdan şikayetçi birçok kişi, doktora gitmeye çekinip evde bitkisel yöntemlerle iyileşmeyi deniyor. Elbette ki makatta çatlak için bazı bitkisel tedavi yöntemleri bulunuyor.

Makatta oluşan çatlak kanama, kaşıntı ve ağrı gibi şikayetleri de beraberinde getiriyor. Kabızlık ve fazla ıkınmak gibi durumlardan kaçınarak makat çatlağından korunmamız mümkün. Özellikle kış aylarında daha da çok karşılaştığımız kabızlıkla lifli, posalı yiyeceklerin tüketilmesi ve en az 2-2,5 litre günlük su içimiyle korunabiliriz.

Ayrıca makatınızdan kan geliyorsa makattan kan gelmesi nasıl geçer içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Makatta kaşıntı şikayetiniz varsa makat kaşıntısı nasıl geçer içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 

Makat Çatlağına Evde Ne İyi Gelir

 

Makatta çatlak
Makat çatlağına evde tedavi

 

Anal çatlakları için evde uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemleri sayesinde ağrınızı, acınızı hafifletebilirsiniz. Bunun için ilk akla gelen sıcak oturma banyosu ve aloe vera jeli ile tedavidir.

Sıcak oturma banyosu için küveti ılık suyla doldurup içerisine birkaç damla lavanta yağı ekleyin ve karıştırın. Ardından küvetin içerisinde yaklaşık 15-20 dakika kadar bekleyin. Bu uygulamayı günde 2-3 kez yapabilirsiniz.

Bir diğer yöntem olan aloe vera jelini sorunlu bölgeye sürerek bir süre rahatlayabilirsiniz. İster kendi yetiştirdiğiniz aloe vera bitkisinin yaprağındaki jeli çıkarın isterseniz piyasalarda satılan aloe vera jelini kullanın.

Makatta Çatlak İçin Kuru Isırgan Otu

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu makat çatlağı için önerdiği kür kurutulmuş ısırgan otu ile hazırlanıyor. Bunun için;

 

Makatta çatlak
Makatta çatlak bitkisel tedavi Saraçoğlu

 

Bir avuç kurutulmuş ısırgan otunu çok az suda 5 dakika kaynatalım. Ardından lapasını yapalım ve bir tülbentin içerisine koyalım. Daha sonra makat bölgesine denk gelecek biçimde yaklaşık 20 dakika bekletelim. Bu işlemi 1 gün uygulayıp, 1 gün beklemeniz gerekiyor.

Makatta Çatlak Zeytinyağı

 

Makata zeytinyağı sürmek için bir kasede eşit miktarda bal, zeytinyağı ve balmumunu alıp karıştıralım. Ardından mikrodalga fırında balmumu eriyene dek ısıtalım. Hazırladığımız karışım soğuduktan sonra sorunlu bölgeye uygulayınız. İhtiyacınız olduğunda tekrarlayabilirsiniz.

Makat Çatlağına Sirke İyi Gelir Mi

 

Kanaması olmayan ve kapanmaya yakın olan makat çatlağına elma sirkesi uygulayabilirsiniz. Bunun için, pamuğu elma sirkesine batırın ve sorunlu bölgeye sürün. Veya 1 yemek kaşığı elma sirkesi içerek de fayda sağlayabilirsiniz.

Kantaron Yağı Fissüre İyi Gelir Mi

 

Eski zamanlardan beri yara, yanık ve doku yenilenmesi tedavisinde sarı kantaron yağı kullanılır. Ayrıca hemoroidi iyileştirici etkisi olduğu da biliniyor. Bu yağı anal bölgeye uygulamak için;

Sarı kantaron yağını pamuğa dökelim ve anal bölgeye fitil şeklinde uygulayalım. Her gün oradaki pamuğu değiştirelim ve 1 ay boyunca bu işleme devam edelim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status