Cinsellik

Menopoza Giren Kadın Cinsel İlişkiye Girebilir Mi?

Menopoz sonrası hem kadın hem erkek için cinsel yaşam bitmez. Özellikle menopoza giren kadın, partneri ile seksi her zamanki gibi yaşayabilir. Sadece seks yapma süreleri ve sayıları kısalır. Bunun nedeni olarak elbette yaş ile birlikte meydana gelen vücuttaki değişimler ve diğer durumlar gösterilebilir.

 

Menopoza Giren Bir Kadın Cinsel İstek Duyar Mı

 

Menopoza Giren Bir Kadın Cinsel İstek Duyar Mı
Menopoza Giren Bir Kadın Cinsel İstek Duyar Mı

 

Menopoza girdiyseniz, libidonuzun veya cinsel dürtünüzün değiştiğini fark edebilirsiniz. Bazı kadınlar libidoda bir artış yaşarken, diğerleri bir düşüş yaşayabilir. Çok yaygın olmasına rağmen, tüm kadınlar bu libido düşüşünden geçmez.

 

 

Menopozda Cinsel İsteksizlik Neden Olur

 

Menopozda Cinsel İsteksizlik Neden Olur
Menopozda Cinsel İsteksizlik Neden Olur

 

Menopoz sonrası östrojen ve testosteron kaybı, kadının vücudunda ve cinsel dürtülerinde değişikliklere yol açabilir. Menopoza giren kadınlar, kolayca uyarılmadıklarını fark edebilirler ve dokunma ve okşamaya daha az duyarlı olabilirler. Bu, sekse daha az ilgi duymasına neden olabilir.

Ayrıca, düşük östrojen seviyeleri vajinaya kan akışında bir düşüşe neden olabilir. Bu, vajinal ıslaklığı etkileyerek vajinanın rahat seks için fazla kuru olmasına yol açabilir.

Bir kadının menopoz sırasında ve sonrasında sekse olan ilgi düzeyini etkileyebilen diğer faktörler ise, mesane kontrol sorunları, uyku bozuklukları, depresyon veya anksiyete, stres, ilaçlar ve sağlık kaygılarıdır.

 

Menopozda Cinsel İsteği Nasıl Artırılır

 

Menopozda Cinsel İsteği Nasıl Artırılır
Menopozda Cinsel İsteği Nasıl Artırılır

 

 • Erotik videolar veya kitaplarla denemeler yapmayı, mastürbasyon yapmayı ve cinsel rutinleri değiştirmeyi düşünün.
 • Gevşemeyi artırmak ve kaygıyı azaltmak için dikkat dağıtma tekniklerini kullanın . Bunlar erotik veya erotik olmayan fanteziler, seks egzersizleri ve müzik, video veya televizyon içerebilir.
 • Şehvetli masaj veya oral seks gibi ön sevişme ile eğlenin. Bu aktiviteler sizi daha rahat hissettirebilir ve siz ve eşiniz arasındaki iletişimi geliştirebilir.
 • Pelvik taban kaslarınızı çalıştıracak egzersizler yapın.
 • Penetrasyon derinliğini kontrol etmenize izin veren cinsel pozisyonları kullanarak sahip olabileceğiniz ağrıları en aza indirin. Ayrıca rahatlamanıza yardımcı olması için seksten önce ılık bir banyo yapabilir ve sürtünmeden kaynaklanan ağrıyı hafifletmek için vajinal kayganlaştırıcılar kullanabilirsiniz.
 • Partnerinize neyin rahat olduğunu ve neyin olmadığını söyleyin.

 

Menopoza Giren Kadın Korunmalı Mı

 

Menopoza giren bir kadın, hamile kalmaktan dolayı korunmayı düşünüyorsa, son adetinin üzerinden en az 1 yıl geçtiyse, bundan sonra korunmasına gerek yoktur.

Bunun haricinde, menopoz cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kadınları korumaz. Ancak birtakım önlemler alınarak güvenli seks yapılabilir.

 

Menopoza giren kadın
menopoza giren kadın korunmalı mı

 

 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemenin tek kesin yolu seks yapmamaktır.
 • Her seks yaptığınızda lateks prezervatif kullanın.
 • Cinsel partner sayınızı sınırlayın. Ne kadar çok partneriniz varsa, cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanma olasılığınız o kadar artar.
 • Tek eşlilik uygulayın. Bu, sadece bir kişiyle seks yapmak anlamına gelir. Bu kişi, riskinizi azaltmak için sadece sizinle seks yapmalıdır.
 • Seks partnerlerinizi dikkatli seçin. Hastalığı olduğundan şüphelendiğiniz biriyle seks yapmayın.
 • Potansiyel bir seks partnerinden cinsel yolla bulaşan hastalıklar için kontrol edilmesini isteyin. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri görünmeyebilir veya eşiniz için herhangi bir belirtiye neden olabilir.
 • Birden fazla seks partneriniz varsa, her zaman prezervatif kullanın.
 • Seks yapmadan önce alkol veya uyuşturucu kullanmayın. Sarhoşsanız veya kafanız iyiyse güvenli seks yapma olasılığınız daha düşük olabilir.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status