Saç Modelleri

Oksidasyon Kremi ile Saç Rengi Nasıl Açılır

Kadınlar saçlarında değişiklik yapmayı çok severler. Bazen rengini değiştirmek bazen de boyunu ve modelini değiştirmek isterler. Herkesin kendine yakışanı bulmak için birçok yolu denediği zamanlar da olmuştur. Mevsimlere göre bile saçlarımız değişebiliyor. Ten rengine, yüz şekline göre vs pek çok sebeple değişim yapabiliyorlar.

Bazı kadınlar koyu renk saçlar kullanırken bazıları da açık renkler sever. Koyu saç rengine sahip kadınların işi biraz daha zordur çünkü saç rengini açmak koyultmaya nazaran daha zor bir işlemdir. Yalnızca zor değil saçı da yıpratan bir işlemdir.

Bu nedenle açma işlemi uygulanan saçın düzenli olarak daha çok bakım yapması gerekir. Saç rengini açmanın en temel yöntemi oksidasyon suyu ya da oksidasyon kremi kullanmaktır. Oksidanla saç açma sadece kuaförde yapılan bir işlem değildir. Peki bu ürünleri kullanırken nelere dikkat edilmeli? Nasıl uygulanmalı?

 

Oksidanla Saç Açma Nasıl Yapılır?

Oksidasyon Kremi
Oksidasyon Kremi

 

İlk olarak oksidandan bahsetmek gerekir. Oksidan kremler saçı boyarken kullanılan biz kimyasaldır. Peroksit adı verilen kimyasal da aynı etkiyi verir ancak saça ve deriye daha çok zarar verdiği için tercih edilmez. Oksidan, boyanın kıvamını ayarlamaya da yardımcı olan bir üründür. 10 volümlük, 20 volümlük, 30 volümlük ve 40 volümlük olarak 4 çeşide ayrılır. Sayının artması etkisinin de artması anlamına geliyor.

Eğer oksidanla saç rengi açmak istiyorsanız oksidanı saça doğrudan uygulamak yerine boyayla karıştırarak uygulamak daha az zarar verici olur. Ayrıca bu daha sağlıklı bir renk elde etmenize yardımcı olur. Oksidasyonla saç açma için yapılması gerekenler ise aşama aşama şöyledir:

 

  1. Öncelikle şunu söyleyelim saçlarınızı temizlemek yerine kirli saçınıza uygulama yapın.
  2. Saçınızı açmak istediğiniz tona karar verin ve buna en uygun volümlü oksidanı tercih edin.
  3. Oksidanı bir kaba dökün ve ellerinize mutlaka eldiven giyin. Aksi takdirde ellerinizde çamaşır suyu etkisi yaratacaktır. Ayrıca alerjik etkiler de gösterebilir.
  4. Boya ile kullanacaksanız oksidanı döktüğünüz kaba boyayı da döküp birbirine geçene kadar karıştırın.

 

Saçlarınızın ucu, diplerine göre daha kolay açılacağı için öncelikle uçlardan başlamak gerekir.

Başınızın üstü her zaman ensenizden daha sıcaktır bu nedenle her türlü boya ya da açıcı tepenizde daha çabuk etki gösterir. Bu durumda da aynısı geçerli olduğundan boyamaya ense kökünüzden devam edin.

Saçlarınızı tutamlar halinde ayırarak işlemi gerçekleştirirseniz daha sağlıklı sonuçlar alırsınız.

Tüm saça uyguladıysanız parmaklarınızla başınıza ufak hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

Burası çok önemli; Oksidanı sakın 30 dakikadan fazla saçınızda tutmayın. Aksi takdirde kopmalar ya da ciddi yanmalar yaşayabilirsiniz.

Ara ara kontrol edip saçınızın istediğiniz tona ulaşıp ulaşmadığına bakın. İstediğiniz tona kadar açıldıysa oksidan saçınızdan arınana kadar bol su ile yıkayın. Suyun sıcak olmamasına özen göstermelisiniz.

Yıkamadan sonra kurutma makinası kullanmayın. Zaten yıpranmış olan saça daha çok zarar verebilir. Oksidanla saç açma aslında bu kadar.

Not: Oksidanı internet üzerinden ya da kuaförlerden temin edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status