Bitkisel ÇözümGenelSağlık

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Kışa giriş yapmamızla ve yaşanan mevsim geçişleriyle beraber enfeksiyona yakalanma riskimiz artar. Farenjit, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları sıkça görülen hastalıklardır. Beraberinde gelişen öksürük hayatımızı da oldukça zorlaştırır.

Dışarıdayken ya da gece uyurken hayatı zorlaştıran öksürük için ilaçlar her zaman çözüm olmayabilir. İlaçlar her zaman öksürük için çözüm olmayabilir. Bunun için doktoruna danışarak alacağın öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler yardımcınız olacaktır.

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler, üst solunum yollarında oluşan enfeksiyona bağlı öksürük kuruluk ve boğazda tahrişe yol açabilir. Bunu önlemek için bol bol su içmelisiniz. Su boğazda oluşan tahrişi azaltarak nemli kalmasını sağlar ve öksürüğünüzü rahatlatır.

Bitki çaylarından yararlanın; ıhlamur, kuşburnu, zencefil, nane limon, ada çayı gibi içecekler öksürüğün hafiflemesine yardımcı olur.

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler için bir diğeri de baldır. Bal, vücudunuzun mikroplarla savaşma gücünü arttırır. Bitki çaylarının içine tatlandırmak için koyacağınız bal vücudunuzun mikroplarla savaşma gücünü arttır. Böylelikle öksürüğünüzü hafifleterek geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Öksürüğe İyi Gelen Meyveler

 

Öksürüğe İyi Gelen Meyveler
Öksürüğe İyi Gelen Meyveler

 

Öksürük başladığı zaman geçmesi zordur. Kimi zamanlar ilaçlarda fayda etmeyebilir. Bunun için öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler yardımcınız olacaktır. Aynı zamanda soluduğunuz havanın nemli olmasına dikkat etmelisiniz.

Öksürüğe iyi gelen meyveler;

  • ananas,
  • ayva,
  • incir,
  • limon,
  • portakal,
  • mandalina,
  • zencefil
  • kuşburnu

 

Bu besinleri çeşitli formlara getirerek tüketebilirsiniz. Kendinize kür hazırlayabilirsiniz. Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler için meyveleri karıştırıp kür haline getirip isterseniz balla tatlandırabilirsiniz isterseniz de içerisine karabiber ekleyerek tüketebilirsiniz. Karabiber balgamlı öksürüğe iyi gelmektedir. İsterseniz karabiberin karabiberi demleyip gargara yapabilirsiniz.

 

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler için meyveleri çay olarak demleyerekten tüketebilirsiniz. Bitki çaylarınızı tatlandırması için içine ayva ekleyebilir ya da meyveleri suda demleyerek kendi çayınızı yapabilirsiniz.

 

Çayınıza ekleyeceğiniz zencefil ya da karanfil de boğaz enfeksiyonunu önlemenize yardımcı olacaktır.

 

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler, öksürüğünüzün geçmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda vücudunuzun direncini de arttırarak mikroplara karşı direnç kazandırır.

Dengeli olarak beslenmeniz önemlidir. Dengeli beslenmek vücudunuzun direncini arttıracak ve mikroplara karşı savaşmasını sağlayacaktır. Tüm bu besinleri tüketmeden önce alerjinizin olup olmadığına dikkat etmeli ve doktorunuza danışmalısınız.

Tüm bu öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler dışında kendinize dikkat etmelisiniz. Bu süreçte düzenli uyumalı, toz ve kirin olduğu yerden uzak durmalısınız.

Gün içinde vücudunuzu dinlendirmeye önem vermelisiniz. Gün de en az 2lt su içerek vücudunuzun su ihtiyacınız karşılamalısınız. Düzenli beslenerek kendinize ve sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

C ve D vitamini alımınıza dikkat etmelisiniz. Taze meyvelerden alabileceğiniz gibi suda eriyen vitamin ilaçlarından da temin edebilirsiniz. Badem de öksürükle savaşmada önemli bir besindir. Bademi ılık suda bekleterek içtiğiniz zaman öksürüğünüzün azalmasına yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status