SaçSaç BakımıSaç MaskesiSaç Rengi

Pirinç Suyu Saç Rengini Açar Mı

Çin’de Red Yao kabilesinin yaşadığı Huangluo Yao Köyü adında bir kasaba var. Huangluo Yao Köyü’nde yaşayan kadınların çoğunun uzun ve güzel saçları olduğu bilindiği için köye genellikle “Rapunzel Ülkesi” denir. Bu uzun saçlı kadınların sırrı ise, saçlarını pirinç suyu ile yıkamalarıdır.

Yüzlerce yıl önce, Japonya’dan gelen kadınlar da güzel uzun saçlarıyla tanınırlardı. İşin ilginç yanı, Kızıl Yao kabilesinin kadınlarıyla ortak bir yanı vardı, saçlarını yıkamak için de pirinç suyu kullanıyorlardı.

Yüzyıllar önce meydana gelen bir şey olsa da, o zamandan beri farklı nesillere aktarılan bir gelenek. Zaman geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe, dünyanın dört bir yanından daha fazla insan, pirinç suyunun kullanımı da dahil olmak üzere farklı kültürlerin saç bakım uygulamalarını araştırabilir ve öğrenebilir.

Eski insanlar avladıkları ya da yetiştirdikleri hayvanların bütün kısımlarını kullandıkları gibi, yetiştirdikleri bitkilerin bütün kısımlarını da kullanmaya çalışmışlardır. Pirinci pişirdikten sonra, kalan su muhtemelen banyo yapmak veya ihtiyaçtan dolayı yıkanmak için kullanıldı ve büyük olasılıkla muazzam faydaları bu şekilde keşfedildi.

 

Pirinç Suyu Saça Faydaları

Pirinç Suyu Saça Faydaları
Pirinç Suyu Saça Faydaları

Son zamanlarda pirinç suyunun saç ve cilt bakımı için kullanmanın faydaları olup olmadığı soruluyor. Pirincin içerisinde aminoasit, E vitamini, B vitaminleri ve antioksidanlar yer almasından dolayı hem cilde hem de saça oldukça faydası vardır. Özellikle saç bakımında pirinç suyu hazırlayarak bakım yapılabilir.

Pirinç suyunun saça faydaları ise şu şekildedir;

  • Saçları onarır.
  • Saçı pürüzsüzleştirir.
  • Saçı güçlendirir.
  • Saç rengini açar ancak başka malzemelerle karıştırılması gerekir.
  • Saça parlaklık verir.
  • Saçın hızlı uzamasına yardımcı olur.

 

Pirinç Suyu Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Pirinç Suyu Saç Maskesi Nasıl Yapılır
Pirinç Suyu Saç Maskesi Nasıl Yapılır

Pirinç suyu ile saç maskesi hazırlamak için kaynatma veya fermente olarak iki farklı yöntem kullanabilirsiniz.

Kaynatma işlemini kullanmak isterseniz, öncelikle yarım fincan pirinci iki katı suyla kaplayıp kaynar suda pirinci pişirin. Ardından, pirinç suyunu süzüp soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra saçınıza bakım yapabilirsiniz.

Fermente işlemi için 1 su bardağı pirinci iyice durulayıp süzün. Pirinci süzdükten sonra orta büyüklükte bir kaba su alıp içerisine ekleyin. Su bulanıklaşana kadar karıştırın. Tekrardan süzüp suyunu başka kaba aktarın ve üzerini kapatın. Yaklaşık 12-24 saat boyunca oda sıcaklığında bekletin. Bu süre zarfında, pirinç suyu fermente olacak ve sonrasında kullanabilirsiniz.

 

Pirinç Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Pirinç Suyu Saça Nasıl Uygulanır
Pirinç Suyu Saça Nasıl Uygulanır

Saçınız için öncelikle pirinç suyu hazırlayın. Ardından, saçınızı şampuanla yıkayıp durulayın. Daha sonra, hazırlamış olduğunuz pirinç suyunu saçınıza ve saç derinize döküp masaj yapın. Yaklaşık 3-5 dakika bekletin ve sonrasında ılık su ile durulayın. Pirinç suyu saç maskesi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

 

Pirinç Suyu Saç Uzatır Mı?

Pirinç Suyu Saç Uzatır Mı
Pirinç Suyu Saç Uzatır Mı

 

Asyalı kadınların uzun, parlak ve güçlü saçlarının sırrı pirinç suyu ile yaptıkları bakım diyebiliriz. Pirinç suyu saç uzatma konusunda etkisini fark eden Asyalılar yüzyıllardır pirinci hem saç bakımında hem de cilt bakımında kullanıyor.

Pirinç suyunun mucizevi etkisini ilk yıkamadan itibaren görebileceğiniz gibi en az 5-6 yıkamada ise, saçınızın canlı, parlak ve daha hızlı uzadığına şahit olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status