Bitkisel ÇözümGenelSağlık

Rahim İltihabı Bitkisel Tedavisi

Çok önemli bir konu olan rahim iltihabı gerek bitkisel gerekse ilaç tedavisi ile giderilebiliyor. Fakat rahim iltahapını söktürücü bitkisel tedaviler son yıllarda çok yaygınlaştı, yazımızda bu iltihabın bitkisel tedavisine değineceğiz. İlaç olmadan da rahim iltihabı sorununu bitkisel tedavi ile çözebilmeniz mümkündür.

 

Rahim İltihabı Nedir

 

Rahim İltihabı Nedir
Rahim İltihabı Nedir

 

Rahim iltihabı genellikle aktif bir cinsel hayatı olan kadınlarda görülür. Pek çok kadında kısa süreli yaşanıp geçmiş ve fark edilmemiş bile olabilir. Çok ciddi boyutlara ulaşmadığı takdirde kendiliğinden yok olabilecek bir hastalıktır. Bu hastalığın temel sebebi rahim içine ulaşmış olan bakterilerdir.

Birçok bakteri çeşidi sıralanabilir ancak rahim iltihabına sebep olduğu bilinen en yaygın bakteri Gonore ve Klamidya çeşitleridir. Bu bakteriler genellikle cinsel ilişki esnasında bulaşır. Birleşme sırasında koruyucu önlemler alınmazsa bakteriler rahim içine kolay bir şekilde yerleşir ve çoğalır. Ardından da iltihaba neden olurlar. Rahim iltihabının en büyük nedenlerinden biri de kürtaj ve düşük yapmaktır. Normal doğumlar da iltihabı oluşturabilen durumlardandır.

Alerjik durumlar da iltihabın sebepleri arasındadır. Vajinanın bazı maddelere karşı alerjik olmasından dolayı reaksiyon gösterebilir. Örneğin ipek kumaşa alerjisi olabilir. Bazı kadınlarda sperme karşı alerjik reaksiyonlar tespit edilmiştir. Fazlaca tensel temas olması nedeniyle bakteriler vajinada biriktikten sonra rahime kadar ulaşabilir.

 

Rahim İltihabı Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur

 

Rahim İltihabı Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur
Rahim İltihabı Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur

 

Tedavi için öncelikle rahim iltihabı kaptığınızdan emin olmalısınız. Jinekolojik muayeneden geçtikten sonra ilaçlarla ya da isterseniz bitkisel yollarla iyileşmeyi deneyebilirsiniz. İlaç tedavisinin yanı sıra bitkileri de kullanabilirsiniz. Böyle bir durumda iltihap söktürücü besinler denemelisiniz.

Mesela bu sorununa en büyük destekleyen besinler sarımsak, ıspanak ve ceviz olmakla beraber bu besinler vücut bağışıklığını destekler. Bunların yanı sıra somon balığı da iyi bir antibiyotik olarak tercih edilebilir. Hastalık süreci boyunca zeytinyağlı yemekler tüketmenizde fayda olacaktır. Çünkü zeytinyağı da bol miktarda antibiyotik üretir. Bunlara ek olarak zerdeçal, zencefil gibi gıdaların da çayı içilebilir.

 

Vücuttaki İltihap Belirtileri

 

Vücuttaki İltihap Belirtileri
Vücuttaki İltihap Belirtileri

 

Rahim iltihabı kendini çok belli etmeyen sinsi bir hastalıktır. Birçok kadın rahim iltihabı yaşamış ve farkında olmadan geçirmiş olabilir. Kendini belli etmeyen bir hastalık olsa da varlığını anlamanın bazı yolları vardır. Bunlardan biri alt karın veya pelviste görülen ağrıdır. Rahim, alt karında olan bir organ olduğu için ağrı alt karında hissedilir. Sıradan bir karın ağrısı olarak hissedilebilir ancak bir süre sonra sancı merkezi haline gelebilir. Ağrı pelvis bölgesine kadar uzandıktan sonra kendini tam olarak belli eder.

Diğer bir belirti vajinal akıntılardır. Vajinal akıntılar pek çok sebeple gerçekleşebilir. Bunlardan biri de rahim iltihabıdır. Rahim kendi içinde iltihabı yok etmek için uğraştığı için akıntı olarak atmaya çalışır ve vajinal kanalları tercih eder. Bu şekilde iltihap dışarı atılabilir. Böyle bir sonuçla karşılaştığınızda doktora muayene olup bittiğinden ya da varlığından emin olmanız gerekir.

Anormal adet kanaması da bir rahim iltihabı belirtisi olabilir. Kadınların her ay periodik olarak yaşadığı regl dönemlerinde belli bir kanama gözlenir. Ancak bazı durumlarda kanamanın rengi, yapısı ve miktarı değişebilir. Anormal bir şekilde adet kanaması geçiriyorsa rahim iltihabı olma riski vardır. Vajinal akıntılarla birlikte adet dönemlerinde de rahim iltihabı dışarıya atmak için uğraşır ve bu da kanamada artış gösterir.

İlişki sırasında ağrı ya da kanama görülüyorsa bu da bir uyarı olabilir. Normal bir cinsel birleşme sırasında ağrı ya da kanama görülmez eğer görülüyorsa rahim üzerindeki baskıdan dolayı iltihaplı bölgenin kanamasıyla oluşmuş olabilir. Böyle bir olayla karşılaşırsanız mutlaka doktor kontrolünden geçmeniz gerekir.

Diğer sebepler; ateş ve kusma, ağrılı veya zor idrara çıkma, kaşıntı ve makat bölgesinde ağrı olarak görülür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status