SaçSaç Bakımı

Saç Elektriklenmesi Nasıl Önlenir?

Saç elektriklenmesi ile uğraşmak, hele de kuru kış aylarında, genellikle hiç bitmeyen bir mücadele gibi görünür. Ancak bundan kurtulmanın yolları olduğunu bilmeniz gerekir. İşte elektriklenen saçlarla başa çıkma yolları…

İçindekiler

Saç Elektriklenmesi Neden Olur?

Saç Elektriklenmesi Neden Olur
Saç Elektriklenmesi Neden Olur
 • Saç tipinize uygun bir şampuanla yıkamazsanız, saçınızın elektriklenmesi mümkündür.
 • Sert ve hızlı bir şekilde saçınıza masaj yaparak yıkamanız, saçların elektriklenmesine yol açacaktır.
 • Havanın aşırı sıcak ya da soğuk olması saçınızın elektriklenmesine neden olabilir.
 • Doğru saç tarağı seçimi, elektriklenmenin önüne geçeceği için, saçlarınız için uygun olanı tercih edin.

Saç Elektriklenmesi Nasıl Geçer?

Kışın saçlarımızı ne kadar sık nemlendirirsek nemlendirelim, elektriklenmeden kurtulmak imkansız gibi görünüyor. Saç elektriklenmesini nasıl yatıştıracağımızı daha iyi anlamak için, buna neyin sebep olduğu hakkında biraz daha bilgi sahibi olmanız gerekir.

1. Nemlendirici Şampuanla Başlayın

Saç elektriklenmesi ile savaşmanın ilk adımı, normal şampuanınızı kuru saçlar için olan bir şampuanla değiştirmektir.

2. Yıkama Rutininizi Değiştirin

Saçınızı her gün şampuanlıyorsanız, yıkama günlerini azaltmayı düşünün. Saçınızı çok sık şampuanlamak, kurumasına ve elektriklenmeye daha yatkın olmasına neden olabilir. Saçın elektriklenmesini durdurmak için, saçınızı haftada en fazla iki ila üç kez yıkayın.

Ayrıca saçlarınızı ılık suyla ve asla sıcak suyla yıkamadığınızdan emin olun. Sıcak su saçınızı kurutabilir ve saçı elektriğe daha yatkın hale getirebilir.

3. Saç Kremi ile Nemlendirin

Saç kremleri saçınızı nemlendirir ve saçtaki elektriği önlemeye yardımcı olur. Tabii ki, tüm saç kremleri aynı değildir. Kırılgan, kuru veya zarar görmüş saçlarınız varsa, saçınızı hafif nemlendirmesine yardımcı olacak bir saç kremine ihtiyacınız var.

Saç kremi uygularken, sadece boylarınıza uyguladığınızdan emin olun. Bu, neme en çok ihtiyaç duyduğunuz yere ulaşmasını sağlayacaktır.

4. Elektriklenen Saça Uygun Tarak Seçin

Metal taraklar ve fırçalar saçların elektriklenmesine yol açabilir. Bunun yerine, doğal malzemelerden yapılmış fırça ve tarakları kullanın.

Daha da iyisi, fırçalama adımını tamamen atlayın. Saçınızda çok fazla elektriklenme varsa, saçınızı fırçalamaktan kaynaklanan ekstra sürtünme işleri daha da kötüleştirir. Bunun yerine, geniş dişli bir tarak kullanın. Saçınızı kesinlikle taramanız gerekiyorsa, fırçanıza elektriklenen saçlar için bir sprey sıkın.

5. Elektriklenen Saçlar İçin Sprey Kullanın

Özellikle kuru havalarda (kışın olduğu gibi), elektriklenen saçlar için sprey kullanabilirsiniz. Bu, kırık uçları, elektriklenmeyi ve saç dolaşmasını önlemek için saçı nemlendirir ve yeniler.

6. Doğal Lifleri Tercih Edin

Saçta en fazla statik elektriğe neden olan kumaşların sentetik liflerden yapıldığını hiç fark ettiniz mi? Saten yastık kılıfınızın görünümünü beğenebilirsiniz, ancak saten gibi sentetik kumaşlar saçta daha fazla elektriklenmeye neden olabilir.

Bunun yerine pamuk, ipek veya bambu gibi doğal liflerden yapılmış yastık kılıflarını ve havluları tercih edin . Bu doğal kumaşlar, sentetik kumaşlar kadar elektrik yükü tutmaz, bu da saçınızda daha az elektriklenme olması anlamına gelir.

7. Isı Kullanmadan Saçlarınıza Şekil Verin

Saçınızı ısıyla şekillendirmek de saçlarınızı kurutabilir ve elektriklenmeyi artırabilir. Mümkün olduğunda, ısı içermeyen saç stillerini tercih edin. Ancak saçınızı ısıyla şekillendirmeyi düşünüyorsanız, saçınıza öncesinde yüksek kaliteli bir ısı koruyucu ürün kullanın.

8. Kurutucu Malzemelerden Uzak Durun

İster inanın ister inanmayın, bazı saç ürünleri saçınızı kurutarak elektriklenmeye daha yatkın hale getiren bileşenler içerir. Sülfatlar en büyük suçlulardan biridir ve özellikle kıvırcık saç tipleri için kuruturlar. Kuru veya kıvırcık saçlarınız varsa bu maddeye dikkat edin.

Saç Elektriklenmesi Nasıl Geçer Evde?

Evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler sayesinde, elektriklenen saçları yatıştırabilirsiniz. Bunun için size iki farklı önerimiz bulunmakta. İlki, haftada 1 kere düzenli olarak saçlarınıza zeytinyağı uygulayabilirsiniz. İkinci yöntem ise, birer tatlı kaşığı badem yağı, zeytinyağı ve jojoba yağını karıştırın ve saç diplerinden uçlarına kadar masaj yaparak uygulayın. Her ikisi de saçtaki elektriklenme problemine iyi gelen etkili yöntemlerdir.

Saç Elektriklenmesi İçin Sprey

Saç Elektriklenmesi İçin Sprey
Saç Elektriklenmesi İçin Sprey

Elektriklenen saçlardan kurtulamıyor musunuz? O halde aşağıdaki ürünlere göz atmanızı tavsiye ederiz.

 • AVEDA brilliant™ spray-on shine
 • ASHLEY JOY, Çift fazlı bakım spreyi
 • BONACURE, Onarıcı ve Nemlendirici Brazilnut Yağı Maskesi
 • Daimon aşırı yıpranmış saçlar için keratin yağı
 • Davines OI/OIL Tüm Saç Tipleri İçin Bakım İksiri
 • Farmasi, Onarıcı Saç Serumu – Professional Keratin Therapy
 • KERASTASE, Elixir Ultime, L’Huile Originale
 • Loreal Absolut Repair, Lipidium Yıpranmış Saçlar İçin Besleyici Serum
 • L’OREAL PARIS ELSEVE, Mucizevi bakım yağı
 • PANTENE, Keratin özlü onarıcı, E vitaminli saç bakım yağı
 • Toni & Guy Elektriklenmeye Karşı Serum
 • YVES ROCHER, Durulanmayan Onarıcı Saç Bakım Kremi
 • URBAN CARE, Hasar onarımı ve parlaklık veren saç bakım serumu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status