Genel

Serum Nedir | Hangi Hastalara Takılır

Serum kullananlar bilir. Özellikle zayıf kişiler kısa süreli serum kullanımında bir anda kilo gereğinden fazla kilo alır.

Peki, nedir serumun kilo konusundaki etkisi? Bu sorunun cevabı her zaman olduğu gibi kişiden kişiye değişir. Önce serum nedir kısaca bir göz atalım.

 

İçindekiler

Serum Nedir

 

Serum Nedir
Serum Nedir

 

Serumlar vücut bağışıklığı arttırma amacıyla at ve sığır gibi hayvanların kanında elde edilir. Serum kanın pıhtılaşması ile elde edilir. Hepiniz kan verdiğinizde, numune şişesini görmüşsünüzdür, pıhtılaşan kandan ayrılarak tereyağı gibi en üste çıkan hafif sarı saydam olan sıvı serumdur. Serum kanın çok değerli bir kısmıdır, kanın pıhtılaşmasını sağlayan fibrinojen içinde protein bulunduran bir maddedir. Fakat kan pıhtılaştığında fibrinojen adı verilen maddenin bir kısmı serumun içinde kalır.

 

Serum Çeşitleri Nelerdir?

 

Serum Çeşitleri Nelerdir
Serum Çeşitleri Nelerdir

 

 • Tuzlu Serum; yani tuzlu su, diğer bir anlamda sodyum klorür katılmış su, Steril Serum diye bilinir.
 • Şekerli Serum; şeker oranı %5 ila %30 arasında olan Serum’dur.
 • İzotonik Serum; Vücut sıvısının öz ağırlığına eşit olan serumlara bu ad verilir.
 • Elektrolitli Serum; Kusan ya da ishal olan yani sıvı kaybeden hastanın, elektrolit kaybından dolayı verilen serumdur. Bu elektrolitlerden bazıları; Sodyum, Klorür, Potasyum’dur.
 • Plazma Genişletici Serum; Damar yatağının hacmini geliştiren, dokulardan sıvı çekmek için yapılan serumlardır.

 

Serum Nasıl Hazırlanır

 

Serum Nasıl Hazırlanır
Serum Nasıl Hazırlanır

 

Serum bildiğiniz gibi zayıf hastalık mikroplarından
meydana gelir. Bu zayıf mikroplar vücut tarafından kolaylıkla yok edilir ve vücut bağışıklık kazanır. Kısa vadede hastalılara karşı çözüm olan serum aşının aksine hasta bireylere uygulanır. Etkisi kısa sürelidir.

Serumun ana mantığı öncelikle kandaki antikorun artırılıp hastalıklara karşı kandaki direncin artırılmasıdır. Bu sebeple hasta yapıcı mikropların kuvveti azaltılır ve at, inek gibi hayvanlara enjekte edilir yani bir nevi bu hayvanlara aşı yapılır. Aşı yapılan hayvanlar hastalık yapıcı mikropların etkisiyle hasta olurlar ve kanlarının direnci artar, yani kanlarında antikorlar oluşur.

Daha sonra bu hayvanlardan alınan bol antikorlu kanlardan serum elde edilir.

 

Hangi Durumlarda Serum Takılır

 

Serum takılmasına sebep olan en etken şey sıvı kaybıdır. Serum takılmadan önce bazı durumlarda sizden idrar tahlili istenir. Bunun sebebi idrarınızın öz ağırlığına bakılmasıdır.

İdrarınızın öz ağırlığına bakarak vücudunuzda sıvı açığınızın olup olmadığı anlaşılır. Eğer terleme, kanama ya da kusma yoluyla vücudunuz sıvı kaybettiyse idrara çıkmanız azalır, dolayısı ile idrar öz ağırlığınızda azalır, çünkü vücudunuz sıvıları dışarıya atmamak için uğraşır. Bu şekilde seruma ihtiyacınızın olup olmadığı anlaşılır.

Hastalığınıza göre, vücudunuzda eksik olan elektrolitlere bakılarak size aşırı şeker yüklü, aşırı potasyumlu ya da tuzlu serum takılır. Vücudunuzun ihtiyacına göre size takılan serum da antibiyotik ve vitaminler de olabilir.

Unutulmaması gereken konu serum takılmasına karar verilmeden önce sizin durumunuza bakılır. Eğer ağız yolu ile bir şeyler yiyebiliyorsanız öncelik olarak serum takılmaz.

 

Hangi Hastalara Serum Takılır?

 

Serum Hangi Hastalara Takılır
Serum Hangi Hastalara Takılır

 

Yukarıda belirttiğim üzere ağız yoluyla beslenebilen hastalara öncelikli olarak serum takılmaz, peki hangi hastalara serum takılır;

 • Kusan hastalara,
 • Ameliyat olmuş hastalara,
 • İshal olan hastalara,
 • Ateşli iltihap kapmış ve sıvı kaybeden hastalara serum takılır.

 

Bunların dışında yatalak olan ve ağızdan aldığı besinlerle de vücudun su ihtiyacını karşılayamayan hastalara da damar yoluyla serum verilir. Yaşlılarda ve yeni doğan bebekler de sıvı alımı çok önemlidir ve bu sebeple bu hastaların vücut kiloları başına belli bir sıvı gerektiği takdirde serum yoluyla tedarik edilir.

 

Serumla Tedavi Edilen Hastalıklar Nelerdir?

 

Birçok hastalığa karşı serum tedavisi uygulanır. Bunlar;

 

 • Tetanos (kazıklıhumma),
 • Difteri (Kuşpalazı)
 • Kuduz
 • Dizanteri (kanlı basur)
 • Kangren
 • Şarbon (karakabarcık)
 • Veba
 • Kolera gibi hastalıklardır.

 

Ayrıca mantar zehirlenmesi, yılan ve akrep sokması gibi durumlarda da özel serumlar kullanılabilir. Serum kullanımı kesinlikle bir uzman eşliğinde olmalıdır. Vücudunuzda çeşitli testler yapılıp bu testlerin sonucuna göre ne çeşit bir serum tedavisi uygulanacağı belirlenmelidir. Bilinçsiz ve yanlış tedavi sizi istemediğiniz birçok duruma sokabilir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status