CinsellikSağlık

Sperm Hareketliliğini Artıran Macun

Basitçe söylemek gerekirse, sperm hareketliliği, spermin hareket etme veya "yüzme" yeteneğini ifade eder. Sağlıklı sperm saniyede en az 25 mikrometrelik bir ilerleme ile ilerler.

Sağlıklı sperm hareketliliğini desteklemenin gerçekten de birçok doğal yolu var. Bu yazıda, sperm hareketliliğini artıran macun, yiyecekler ve yaşam tarzı değişikliklerini inceleyeceğiz.

Bununla birlikte, çoğumuz için spermlerimiz olması gerektiği kadar sağlıklı değil, bu yüzden orada oturup sperm hareketliliğinizi nasıl artıracağınızı merak ediyorsanız, henüz endişelenmeyin.

İçindekiler

Sperm Hareketliliği Nedir?

Sperm Hareketliliği Nedir
Sperm Hareketliliği Nedir

Sperm hareketliliği, spermin ileriye doğru ilerlemeyle ne kadar iyi hareket ettiğinin bir ölçüsüdür. Geleneksel hamileliğin gerçekleşmesi için, spermin yumurtaya ulaşmak için bir kadının serviksi, rahmi ve fallop tüplerinden kıpırdaması ve yüzmesi gerekir. Doğal olarak, sperm hareketliliği, sperm sağlığını ölçmek için kullanılan semen analizinde ölçülen birkaç parametreden biridir.

Bir erkeğin sperminin yüksek bir yüzdesi verimli bir şekilde ilerlemiyorsa, spermin yumurtaya ulaşma ve döllenme şansı daha düşüktür. Döllenme şansının düşük olması, hamile kalma şansının düşük olması anlamına gelir.

Normal Sperm Hareketliliği

Normal Sperm Hareketliliği
Normal Sperm Hareketliliği

Doğurganlığı normal olan bir erkekte, bir meni menisinde 10 milyonlarca sperm bulunur. Ancak bu spermlerin tamamının tamamen sağlıklı olması beklenmiyor.

Ejakulasyon örneğinin normal kabul edilebilmesi için spermin en az %40’ının bir şekilde hareket etmesi ve spermin en az %32’sinin ilerleyici düz çizgi hareketliliği göstermesi gerekir.

Sperm Hareketliliğini Artıran Yiyecekler

Sperm Hareketliliğini Artıran Yiyecekler
Sperm Hareketliliğini Artıran Yiyecekler

Gıda, insan sağlığının temelidir. Ve sperm sağlığı da farklı değil. Spermlerinize sağlıklı olmaları ve gelişmeleri için ihtiyaç duydukları besinleri verdiğinizden emin olmanın en iyi yollarından biri, yüksek yağ, düşük karbonhidrat, doğurganlık diyeti uygulamak ve sağlıklı sperm hareketliliği için belirli gıdaları yüklemektir:

  • Biftek
  • Karaciğer
  • Somon
  • Sardalya
  • Tuna
  • İstiridyeler
  • Ceviz
  • Domates
  • Sarımsak

Spesifik vitaminler, mineraller ve çok sayıda çalışmada sperm hareketliliğini iyileştirdiği gösterilen diğer besinlerle yüklü olduklarından, bu gıdalar sağlıklı sperm hareketliliğini desteklemeye yardımcı olur.

Sperm Hareketliliği Nasıl Artar?

Sperm Hareketliliği Nasıl Artar
Sperm Hareketliliği Nasıl Artar

Sağlıklı sperm hareketliliğini desteklemenin tek yolu doğru beslenmek ve takviye almak değildir. Günlük rutininiz boyunca yapabileceğiniz ve nihayetinde motilitenizi ve genel doğurganlığınızı iyileştirmek için yaşam tarzı değişiklikleri olarak dahil edebileceğiniz birçok seçenek vardır. Bir erkeğin doğurganlık sağlığı ile genel sağlığı arasında güçlü bir korelasyon olması muhtemelen şaşırtıcı değildir. Genel sağlığı iyileştirmek için bildiğimiz aynı yönergeleri izleyerek, sperm motilitenizi önemli ölçüde iyileştirebilirsiniz.

Alkolü Sınırlayın

Alkol tüketimi, testislerin küçülmesi, spermin şekli, boyutu ve hareketinde değişiklikler ve düşük testosteron seviyeleri dahil olmak üzere bir erkeğin doğurganlığında birçok değişikliğe neden olabilir.

Spermin gelişmesi 80 gün kadar sürer, bu nedenle sperminizin hareketliliğini ve bebek sahibi olma şansınızı artırmak istiyorsanız, gebe kalmaya çalışmadan üç ay önce alkol tüketimini azaltmayı düşünün.

Sigarayı Bırakın

Sigara içmek, genel sağlığınız ve motilite de dahil olmak üzere spermin neredeyse tüm parametreleri için açıkça kötüdür. Araştırmalar, sigara içmenin azalmış sperm hareketliliği ile yüksek oranda ilişkili olduğunu göstermiştir. Bir çalışmada, sigara içen erkeklerde sigara içmeyen erkeklerle karşılaştırıldığında ortalama %16.6 daha az hareketli sperm vardı. Araştırmacılar, sigara içme sırasında vücudunuza giren toksinlerin sperm hareketliliğinin azalmasından sorumlu olduğuna inanıyor.

Hafif Egzersiz, Çok Yoğun Değil

Egzersiz, genel olarak ve doğurganlığı sağlıklı bir şekilde desteklemek için harikadır, ancak çok fazla veya çok yoğun egzersizin aslında zararlı olabileceğini biliyor muydunuz? Araştırmalar, egzersizin yoğunluğu ve hacmi arttıkça sperm motilitesinin progresif olarak etkilendiğini göstermektedir.

Öte yandan, yoga veya esneme gibi hafif egzersizler erkek doğurganlığı için son derece faydalıdır. Sperm gelişimini ve sperm motilitesini iyileştiren erkek üreme sistemine dolaşımı ve kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Yeteri Kadar Uyuyun

Uyku, genel sağlığımızı desteklemek için çok önemlidir, bu nedenle doğurganlığı da etkilemesi şaşırtıcı değildir. Yetersiz veya kalitesiz uyku almanın her ikisi de düşük sperm hareketliliği ile ilişkilendirilmiştir. Gecede 7-8 saat kaliteli ve dinlendirici bir uyku çektiğinizden emin olun.

Sperm Sayısını ve Hareketliliğini Artıran Macun

Sperm sayısını artırmak için evde uygulayabileceğiniz macun tarifinden bahsedeceğiz. Uygun bir kabın içine 45 gram havlıcan, 60 gram zencefil, 50 gram Antep fıstığı, 50 gram dar-ı fülfülü iyice dövün ve 150 gram süzme bal ile karıştırın. Hazırladığınız macunu sabahları aç karnına ve akşam yatarken 1 tatlı kaşığı tüketin.

Sperm Hareketliliği Artıran Macun Evde Nasıl Hazırlanır?

Sperm Hareketliliği Artıran Macun Evde Nasıl Hazırlanır
Sperm Hareketliliği Artıran Macun Evde Nasıl Hazırlanır

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu hareketli sperm sayısını ve kalitesini artıracak kür tarifinde bulundu. Bunun için kaynayan yarım litre suya 6-7 adet keçiboynuzunu kırarak atınız. Kısık ateşte 3 dakika kaynatıp, 20 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra, kaşıkla keçiboynuzu parçalarını çıkarın.

Soğuduktan sonra yarısını sabah aç karnına, diğer yarısını da akşam içiniz. Bu uygulamaya 1 hafta boyunca her gün devam edin.

sperm kalitesini arttıran macun malzemeleri
sperm kalitesini arttıran macun malzemeleri

Keçiboynuzu Kürü Sperm Hareketliliği Arttırır Mı?

Bu kür sperm sayısını artırmakla kalmayıp, hareketli spermleri daha hareketli yapıyor. Ayrıca erektil disfonksiyon problemine iyi gelir ve yumurta zarının parçalanmasına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status