Diyet

Su Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu içeriğimizde, su diyetinin ne olduğu ve kaç gün yapılması gerektiğinden bahsettik. Ayrıca Kardiyoloji Doktoru Hamit Çelik su diyeti hakkındaki görüşleri ve uygulama şekline değindik.

Doktor Hamit Çelik Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Su diyeti, kronik hastalıkların ilaçsız tedavi şeklidir. Yani obez hastaların zayıflaması için sağlıklı kilo verme yöntemidir. Ancak bu diyetin bir bilimsel verisi, kılavuzu yoktur. Tamamen Kardiyoloji doktoru Hamit Çelik‘in kendi hastaları üzerine uyguladığı ve üstelik 7000 hastayı tedavi ettiği bir tedavi protokolüdür.

Su diyeti demek, su ile beslenmek değildir. Bu diyette su azaltılarak hastaya verilir. Kronik hastalığı var, zayıflamak istiyorsa, su verilir ve yanına da bir tane besin verilir. Bu şekilde en az 30 gün-60 gün-90 gün ya da 120 gün içerisinde diyet uygulanır.

Su diyetinin ilk 10 gününde kişilerde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrısı görülebilir. Ancak vücut alıştıktan sonra bu şikayetler geçiyor.

Su diyeti
Hamit Çelik su diyeti

Su diyetinde hedeflenen durum; vücuttaki ağır metaller atılmış oluyor, vücuttaki toksinler temizleniyor ve vücuttan artık maddeler temizleniyor. Haliyle kronik hastalıklar da kısmen ya da tamamen iyileşiyor.

Su diyeti migren, baş ağrıları, horlama, alerjik astım, cilt hastalıkları (egzama, dermatit), reflü, gastrit, geğirme, kabızlık, şişkinlik, fibromiyalji ve eklem ağrılarına iyi geliyor. Ayrıca obezite için bu diyeti uygulayan kişi sayısı oldukça fazla. Zira, bariz bir şekilde kilo vermeye yardımcıdır. Örneğin, 30 günlük su diyeti yapan bir kişi 20 kiloya yakın kilo vermesi mümkün. Üstelik su diyeti sayesinde hasta yememeyi öğreniyor, açlığa adapte oluyor ve haliyle verdiği kiloyu geri almıyor.

Bunun yanı sıra, diyeti uygulayan hastalarda cildinin bebek cildi gibi olduğu, lekelerin ve sivilcelerin kaybolduğu gözlendi. Ancak bu mucizevi diyetin doktor kontrolünde uygulanması tavsiye edilir.

3 Günlük Su Diyeti Listesi

3 günlük su orucu yapılmaya karar verildiğinde, bu üç gün içerisinde sadece su içilmeye izin vardır. Günde ortalama 2,5 litre su içilmesi tavsiye ediliyor. Ayrıca bu süre içerisinde diğer sıvılara (meyve suları, sebze suları vb.) da yer yoktur. 3 günlük denemede açlıkla başa çıkmayı öğreneceksiniz. 4. günden itibaren yavaş yavaş bazı besinleri su ile beraber yemenize izin verilir.

3 Günlük Su Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

3 gün yapılan su diyetinde 1-3 kilo vermek mümkün. Ancak bu sayı kişinin kilosuna ve hastalıklarına göre değişiklik gösterebilir.

Su Diyeti Kaç Gün Yapılır?

Bir uzman gözetimi altında su diyeti yapılmalıdır. Diyetin kaç gün yapılması gerektiğine de yine uzmanlar karar verecektir. Ancak su orucunun 3 ila 7 günden fazla uygulanmaması gerektiği önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status