Sağlık

Ton Balığı Sağlıklı Mı?

Ton balığı, dünyadaki en popüler deniz ürünleri çeşitlerinden biridir. Ton balığı inanılmaz derecede besleyicidir ve protein, sağlıklı yağlar ve vitaminlerle doludur. Ancak her gün tüketilmemelidir.

İçindekiler

Konserve Ton Balığı Sağlıklı Mı?

Konserve ton balığı içerisinde cıva olması sebebiyle aşırı miktarda tüketilmediği dışında sağlıklıdır. Bunun yanı sıra, 100 gram hazır ton balığında 20-24 gram protein yer alır. Ayrıca A, B, D vitaminleri, potasyum ve kalsiyum açısından zengindir.

Ton Balığı Zararlı Mı Canan Karatay?

Prof. Dr. Canan Karatay konserve türü yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini söylüyor.

Ton Balığı Hangi Balıktır?

Uskumrugiller familyasının orkinos türüne ait bit balık olan ton balığı, dünya çapında önemli bir balıktır.

Ton Balığı Zehirler Mi?

Normal şartlarda balığın yanında süt ve süt ürünleri tüketilmemesi öneriliyor. Ancak uzmanlara göre, şayet balık ve konserve balık (ton balık) taze ve yoğurt da taze ise bunların beraber tüketilmesinde herhangi bir sakınca olmadığını belirtiyorlar.

Konserve Ton Balığı Pişmiş mi?

Ton balığı konservesi zaten pişmiştir. Onu yemeden önce balığın dokusunu ve lezzetini bozmadan hafifçe ısıtmanız gerekir.

Ton Balığı Faydaları ve Zararları

Ton balığı faydaları;

 • İçeriğinde Omega 3 yağ asidi yer alan ton balığı, kalp ve damar sağlığını korur. Ayrıca HDL’nin kanda artışını sağlar. Bunun yanı sıra, saçların daha hızlı uzamasına, sağlıklı ve yumuşacık olmasına yardımcı olur.
 • Kanın pıhtılaşmasını engeller ve kan akışını hızlandırarak felç riskini aza indirger.
 • Potasyum ve protein açısından zengin içeriğe sahip olmasıyla kan basıncını düzenler ve tansiyonun normal seviyelere gelmesini sağlar.
 • EPA ve DHA içeriği ile göz kuruluğu oluşumunu önler ve yaşlanma ile beraber ortaya çıkan göz hastalıklarını engeller.
 • Kansere karşı vücudu korur. Özellikle göğüs, böbrek ve kolon kanser riskini azaltır.
 • Alzheimer riskini azaltır.
 • Yüksek selenyum içermesiyle iştah ve duygu değişikliklerini kontrol altında tutar. Ayrıca anksiyete ve depresyona karşı vücudu korur. Aynı zamanda, karaciğerden zararlı toksiklerin atımına yardımcı olur.
 • İçerdiği D vitamini sayesinde daha parlak ve canlı bir cilt oluşumunu destekler, ayrıca cildin nem dengesini düzenler.
Ton balığı
ton balığı faydaları ve zararları

Ton balığı zararları;

 • Yüksek miktarda civaya sahip olan ton balığı aşırı tüketilmemelidir. Özellikle haftada 4orta boy (800 gram üzeri) ya da 300 gram taze orkinos balığından fazlasını tüketmemeniz tavsiye edilir.
 • Hamileler ve emziren annelerin ton balığı tüketmesi pek önerilmez.
 • Ton balığı ile üt ve süt ürünleri tüketmek eğer her ikisi de tazeyse zehirlemez. Ancak bayat olmasıyla alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Ton balığı konservesi açıldıktan hemen sonra bitirilmeye özen gösterilmelir. Ayrıca satın almadan önce son kullanma tarihine bakılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status