Cinsellik

Vajinismus Değilim Ama İlişkiye Giremiyorum

Vajinismus, kişinin isteğine rağmen penis, parmak veya herhangi bir nesnenin vajinal girişine izin vermekte sürekli veya tekrarlayan güçlükler yaşaması durumunda ortaya çıkar. Vajinusmus değilim ama ilişkiye giremiyorum diyorsanız, sizlere oldukça faydalı olduğunu düşündüğümüz yazı dizinimize göz atmanızı öneririz.

 

İçindekiler

Vajinismus Olmamasına Karşın İlişkiye Girememe Nedenleri

Vajinismus Olmamasına Karşın İlişkiye Girememe Nedenleri
Vajinismus Olmamasına Karşın İlişkiye Girememe Nedenleri

Vajinusmus olmayan bir kadının cinsel ilişkiye girememesi de çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Vajinusmus olmamasına karşın cinsel ilişkiye girememenin sebepleri şu şekilde açıklanabilir:

 

Vajina Cinsel İlişkiye Hazır Değil

Cinsel ilişki gerçekleşebilmesi için vajinanın hazır olması önemlidir. Vajina hazır olduğunda sıvı salgılar ve beyne cinsel ilişkiye hazır olduğunu iletir. Eğer sıvı salgılanmazsa, acı hissedilir ve beden kasılır.

Ten Uyumu Olmayabilir

Kadın ve erkek arasında ten uyumu olmazsa, cinsel ilişkiye girilmemesine neden olabilir. Çiftlerin ten uyumu önemli bir kriterdir.

Kadın Psikolojik Olarak İlişkiye Hazır Değildir

Özellikle ilk defa cinsel deneyim yaşayacak kadınlar, kendilerini psikolojik olarak hazırlamaları gerekir. Bakire bir kadına dar bir vajinaya penisin nasıl girebileceği psikolojik olarak acılı ve zor olacağını düşündürür. Bunun için partnerinizle bu durumu konuşmanız gerekir.

Cinsel Bilginin Yeterli Olmaması

Vajinusmus değilim ama ilişkiye giremiyorum ne yapmalıyım diye soruyorsanız, cinsellik hakkında yeterli bilgiye sahip olup olmadığınızı düşünün. Aynı zamanda, partneriniz de bu konuda bilgili olması önemlidir. Böylelikle işleri daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Vajinismus Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Vajinismus olup olmadığını anlamak için belirli uyaranlara nasıl tepki verdiklerini görmek için hem bedeninizi hem de zihninizi dürüstçe değerlendirmeniz gerekecek. Aşağıdaki sorunlar vajinismusun göstergesidir.

 

1.Tampon Yerleştirirken Sorun Yaşıyorum

Vajinismusu olan birçok kadın için ne kadar küçük olursa olsun tampon takmak çok zordur. Tampon duvara çarpıyormuş gibi hissettirebilir ve ne kadar denerseniz deneyin tamponu yerleştiremezsiniz. Denemeye devam ederseniz, muhtemelen acı ve muhtemelen daha fazla fiziksel direnç hissedeceksiniz.

 

2.Penetrasyon Düşüncesiyle Endişeleniyorum

Vajinal penetrasyon düşüncesinden endişe duyuyorsanız, vajinismus olma ihtimaliniz yüksektir. Bu kaygı, geçmiş travmalardan, örneğin samimiyetle ilgili konularda özgüven eksikliğinden kaynaklanabilir.

Eğer vajinismusunuz varsa, arkasındaki nedenleri anlamaya çalışmak yardımcı olacaktır. Vajinismusla psikolojik olarak başa çıkmak genellikle iyileşme sürecinin büyük bir parçasıdır.

 

3.Pelvik Taban Kaslarımda Spazm Oluyor

Vajinismusun ana semptomlarından biri, vajinal kasların istem dışı kasılmasıdır. Vajinal kaslarınızdaki kasılmalar ve spazmlar üzerinde hiçbir kontrolünüz olmadığını fark ederseniz, vajinismusunuz olabilir.

Spazmlar ve kasılmalar ağrılıdır ve bazı durumlarda kadınlarda ‘ hipertonik pelvik taban’ olarak bilinen durum gelişebilir. Bu, kasların kasıldığı anlamına gelir ve bu açıkçası çok rahatsız edicidir.

Hipertonik bir pelvik taban ayrıca kabızlığa, acil tuvalete gitme ihtiyacına ve pelvik ağrıya neden olabilir. Ayrıca kalça kaslarında ve diğer pelvik kaslarda (örneğin piriformis, obturator internus, koksigeus ve hamstringler) gerginliğe yol açabilir.

 

4.Seks Zor, Acı Verici veya İmkansız

Kas kasılmaları ve spazmları nedeniyle cinsel ilişki çok zorlayıcı olabilir ve ağrıya ve hayal kırıklığına neden olabilir.

Uyarılabilir ve klitoral orgazm yaşayabilirsiniz, ancak yine de tam cinsel ilişkiye giremeyebilirsiniz. Diğer kadınlar için, penetrasyonla ilgili endişe, onların uyarılmasını engeller.

 

5.Jinekolojik Muayeneler Zor, Acı Verici veya İmkansız

Aynı şey jinekolojik muayeneler için de geçerlidir, ancak bu daha da kötü olabilir, kabul edelim ki vajinal muayeneyi dört gözle beklemek için fazla bir neden yok!

Vajinismuslu kadınlar, kas spazmları ve doğum kanalının daralması nedeniyle bunu daha da zorlaştıracaktır. Parmakla veya spekulumla girme girişimleri yanma veya batma ağrılarına neden olabilir.

 

Eşiyle Birlikte Olamayanlar Ne Yapmalı?

 

Bunu çok düşünüyorsun. Onu istiyorsun. Bunun için hazırsın. Ancak bunu istediğinizde ve eşiniz sizi geri çevirdiğinde kendinizi reddedilmiş, incinmiş veya aşağılanmış hissedersiniz. Evlilik için önemli ama eşiniz seks yapamıyorsa ne yaparsınız ?

Seks evli çiftlere verilen bir hediyedir. Karşılıklı olarak tatmin edici olmalı ve karı kocayı sadece fiziksel olarak değil, duygusal ve ruhsal olarak birleştirebilir. Düzenli olarak seks yapan çiftler daha mutludur ve seks eksikliği ilişkide sorunlara neden olabilir. Ancak bazen bir eş cinsel ilişkiye katılamaz. İşte bazı tavsiyeler:

  • Duygusal yakınlık oluşturun. En temel düzeyde, bu basitçe eşinizle daha derin bir ilişki kurmak anlamına gelir. Eşinizin umutlarını, hayallerini ve hedeflerini öğrenmek için zaman harcayarak başlayabilirsiniz. Ardından sorular sorun ve korkularını ve endişelerini anlamaya çalışırken dikkatlice dinleyin. Kocanız veya karınızla onların geçmişini ve bugünü nasıl etkilediğini anlamak için konuşun.
  • Manevi yakınlık oluşturun. Bazı çiftler maneviyat ve yakınlık kelimelerini asla bir araya getirmeyebilir, ancak mümkün olan en güçlü evliliği isteyip istemediğinizi düşünmek önemlidir. Manevi yakınlık karmaşık olmak zorunda değildir, ancak evliliğinizi çok daha güçlü hale getirebilir. Henüz yapmadıysanız, birlikte dua ederek başlayın.

Penisin Vajinaya Girmeme Sebebi Nedir

Penisin Vajinaya Girmeme Sebebi Nedir
Penisin Vajinaya Girmeme Sebebi Nedir

Vajinismuslu kadınların çoğunluğu cinsel ilişkinin çok acı verici olacağına inanır; genellikle vajinalarının penise sığamayacak kadar küçük olduğunu ve bu nedenle vajinalarının çok fazla yırtılacağını veya gerileceğini düşünürler. Sonuç olarak, penise karşı fobik bir tepki geliştirirler; acıyla ilişkilendiriyor.

Rahat İlişkiye Girmenin Yolları

Rahat İlişkiye Girmenin Yolları
Rahat İlişkiye Girmenin Yolları

Seks sırasında ağrı yaşıyorsanız her zaman bir sağlık uzmanına görünmeniz gerekirken, cinsel ilişki sırasında rahatsızlığı en aza indirmek için evde deneyebileceğiniz bazı kendi kendine yardım önlemleri de vardır:

  1. Yağlayıcı kullanın. Vajinal kuruluk ve ağrı yaşıyorsanız, suda çözünür bir kayganlaştırıcı tahriş ve hassasiyeti azaltmaya yardımcı olabilir. Lateksin kırılmasına neden olabileceğinden, vazelin, bebek yağı veya prezervatifli mineral yağlardan uzak durun.
  2. Acele etmeyin. Seks için acele etmeye çalışmayın. Bunun yerine, sizin ve eşinizin rahat ve mutlu olduğunuz, stresli, yorgun veya endişeli olmadığı bir zaman seçin.
  3. Partnerinizle iletişim kurun. Partnerinizin seksin acı verici olabileceğini bildiğinden emin olun. Bu şekilde, gerekirse duraklatmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca, hangi aktiviteleri zevkli bulduğunuz ve hangilerini rahatsız hissettiğiniz konusunda net olun.
  4. Deneme-yanılma yöntemini deneyin. Yatak odasında yaratıcı olun. İlişki ağrılıysa, rahatsızlığa neden olmayan diğer cinsel aktiviteleri deneyin. Masaj gibi cinsel olmayan ama şehvetli aktivitelerle bile oynayabilirsiniz.
  5. Rahatlayın. Keyifli bir deneyim için ortamı hazırlayın. Ilık bir banyo yapın, biraz mum yakın, erotik bir roman okuyun. Kendinizi iyi hissettiren ve şehvetli bir ruh haline girmenize yardımcı olan şeyler yapın.

İlişkiye Girmeden Önce Ne Yapılmalı?

Teoride seks yapmak kolaydır. Hoşlandığın birini bulursun, o kişinin de senden hoşlandığından emin ol ve buna rızayla sahip ol.

Ama gerçekte, seks çoğu insanın düşündüğünden daha fazla komplikasyonla birlikte gelir. Ve bu komplikasyonların bazıları, sadece seks sırasında değil,  bir kişinin seks öncesi yaptıklarıyla çok ilgili.

 

Açık Bir Rıza Olduğundan Emin Olun

Gerçekten açık bir rızaya sahip olmak çok önemlidir. Her insan için neyin iyi hissettirdiği, ne yapmaya istekli oldukları, ne yapmaya istekli olmadıkları konusunda rızaya ihtiyacınız var.

Eşinizle neyi sevdiklerini, neyi sevmediklerini ve ne tür bir seks havasında olduklarını iletişim kurun. Ayrıca sınırları aşan bir şey olup olmadığını da sorabilirsiniz.

 

Kendi Başınıza Orgazm Olmayı Öğrenin

Kendi Başınıza Orgazm Olmayı Öğrenin
Kendi Başınıza Orgazm Olmayı Öğrenin

Seks yaparken orgazm olmak istiyorsanız, sizi orgazm yapan şeyin ne olduğunu bulmak iyi bir fikirdir. İlk önce kendi başınıza nasıl orgazm edeceğinizi öğrenmek, muhtemelen bir partnerle birlikte olmanın en iyi yoludur.

Bu sadece orgazm olmanız için ne olması gerektiğini anlamanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda eşinizle konuşmanızı da kolaylaştıracaktır.

 

Egzersiz Yapın

Egzersiz Yapın
Egzersiz Yapın

10 veya 20 dakikalık orta düzeyde bir egzersizin bile insanların uyarılma ve arzularını gerçekten artırabildiğini gösteren bazı araştırmalar var , bu nedenle mahallede kısa bir yürüyüşe çıkmak bile seks hayatınız üzerinde şaşırtıcı derecede iyi bir etkiye sahip olabilir. Artan kan akışı, orgazm olan kadınlara da yardımcı olabilir.

 

Kendinize Biraz Zaman Ayırın

Kendinize birkaç dakika ayırın. Nefesinize odaklanın, belki biraz meditasyon yapın, belki hayal kurmaya başlayın, biraz yoga yapın ya da esneme yapın, bunun gibi şeyler.

Ya da mastürbasyon yaparak, hayal kurarak, erotik filmler okuyarak veya biraz porno izleyerek kendi başınıza açmak için de kullanabilirsiniz.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status