GenelSağlık

Vitamin Hapları Kilo Aldırır Mı

Vitaminler bir diğer adlarıyla mikro besinler, hücre için vazgeçilmez organik maddelerdir. Vitaminler, enerji tüketiminin başlaması için gereken eşik enerjisini sağlarlar adeta ateşleyici görevdedirler. Bir besinin yakılması için gereken eşik enerjisini düşürerek, katalizör görevi de görürler.

Multi vitaminler kilo aldırmaz. Çünkü hiçbir vitamin enerji kaynağı olarak kullanılmaz. Sadece yardımcı besinlerdir. Diğer besinlerin yakılmasında görev alırlar.

Fakat şöyle bir etkileri olduğu gerçektir. Fazla alınan vitaminler vücutta aşırı enerji yıkımını sağlar. Bu sayede insanın iştahını artırabilirler. İştah arttıkça da yeme isteği artacağından kilo aldırmada takviye besin olarak görülebilir. Kısacası, doğrudan kilo aldırmasalar da dolaylı yoldan katkı sağlarlar.

 

Vitamin Haplari Kilo Alma
Vitamin Hapları Kilo Alma

 

Vitamin hapları dengesiz beslenen, yetersiz beslenen ve sağlık sorunları olan kişilere verilir. Bu kişilerde vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller normal seviyenin altına inebilir ve bu kişilere takviye amaçlı vitamin hapları verilir.

Zaten sağlık sorunu olan ve yetersiz beslenen kişiler iştahsızlık probleminden şikayetçilerdir, dengesiz beslendikleri için kilo kaybederler. Kan tetkikleri sonucu ortaya çıkan değerlerin yerine gelmesi ile bu kişilerin yeme alışkanlıkları değişecektir ve iştahları artacaktır, bu sayede de bir miktar kilo alımı gerçekleşecektir.

 

Vitamin Hapları Kilo Yapar Mı

 

Vitamin Hapları Kilo Almak Mümkün mü
Vitamin Hapları Kilo Almak Mümkün mü

 

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi, vitaminlerin fazlası da vücuda zarar verir. Yağda eriyen vitaminlerin fazlası (A, D, E, K) vücutta depo edilir. Bu vitaminlerden yüksek dozda alındığında ise vücutta zehirlenmeye yol açar.

Örneğin fazla alınan A vitamini saçları dökerken, D vitamini büyümeyi etkiler, kemiklerin sertleşmesine ve daha kolay kırılmasına neden olur. Suda eriyen vitaminler de (B, C) yüksek dozda alındığında vücutta bazı yan etkilere yol açabilir. Mesela, C vitamini aşırı alındığında böbrek taşlarının oluşumunu tetikler.

 

Sonuç olarak, vitamin hapları tek başına kilo aldırmak için kullanılmamalıdır. Sadece takviye olarak kullanılmalıdır. Vitaminler daha çok hap yerine, besinlerin içinde doğal olarak tüketilmeli, hap olarak tüketilmek istenirse de mutlaka doktor muayenesinden sonra alınmalıdır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status