Şal ve Eşarp BağlamaTesettür

Yüz Şekline Göre Eşarp Bağlama

Birbirinden farklı onlarca baş örtüsü çeşidi olmasına rağmen her kadın hepsini kullanamayabiliyor. Her insanın yüz yapısı ve şekli farklı olduğu için modeller de ona göre değişebiliyor. Eşarp ya da şalları doğru şekilde bağlamak yüz hatlarınızın daha güzel görünmesini sağlar. Yalnızca tesettüre göre değil yaptığımız makyajda bile yüz şeklimize göre farklılıklar yapıyoruz. Bu yazımızda yüz şekillerine göre yapılan farklı eşarp bağlama stillerinden bahsedeceğiz.

 

İçindekiler

Yuvarlak Yüze Doğru Eşarp Bağlama

 

Yuvarlak Yüze Nasıl Eşarp Bağlanır
Yuvarlak Yüze Nasıl Eşarp Bağlanır

 

Yuvarlak yüzlü kadınların başlarını bağlarken dikkat etmesi gereken husus bonelerinin görünmemesidir. Eğer boneniz görünürse yüzünüzde kilolu olmasanız bile tombul bir görünüm oluşturabilir. Yapmanız gereken bone kullanıyorsanız gizlemelisiniz ve yanaklarınızı da kapatabildiğiniz kadar kapatmalısınız. Bunu yaparken eşarbı yüzünüze sımsıkı yapıştırmadan yapmayı deneyin.

 

Yuvarlak Yüze eşarp bağlama
Yuvarlak Yüze eşarp bağlama

 

Yüzünüzün yanlarını kapatıp alnını açarak uzun yüzlü bir görünüm elde edebilirsiniz. Aksi takdirde basık bir görünüm oluşacaktır. Yuvarlak çehrelere sahipseniz amacınız yüzünüzü olduğundan daha uzun ve zayıf göstermek olmalıdır. Normal eşarplara nazaran daha dökümlü tasarımlar tercih edebilirsiniz.

 

Kare Yüz Şekline Uygun Eşarp Bağlama

 

Kare Yüze Nasıl Eşarp Bağlanır
Kare Yüze Nasıl Eşarp Bağlanır

 

Kare yüze sahip insanların çene hatları ve yüzündeki kemikler belirgin ve keskin olur. Eğer kare bir yüze sahipseniz yapmanız gereken bu keskin hatları yumuşatmak ve mümkünse kapatmak. Bunu başörtünüzle yapmak da mümkün tabi ki. Eşarbınızı bağlarken sıkı olmamasına özen gösterin. Kafanıza ve yüzünüze tamamen yapışan eşarplar daha keskin görünmesini sağlar ve hoş bir görüntü sunmaz. Aksine salaş bir şekilde bağlayabilirsiniz. Çeneden bağlıyorsanız sıkmadan gevşek bırakarak bağlamalısınız. Böylece yüz hatlarınız daha oval görünür.

 

Kare yüze eşarp bağlama
Kare yüze eşarp bağlama

 

Oval Yüze Doğru Eşarp Bağlama

 

Oval Yüze Nasıl Eşarp Bağlanır
Oval Yüze Nasıl Eşarp Bağlanır

 

Oval bir yüz hattına sahipseniz şanslı kişiler arasındasınız demektir. Çünkü oval yüzlü kadınlar en çok bağlama stiline sahip olanlardır. Ekstra bir çaba göstermeden istediğiniz hemen hemen her modelde bağlayabilirsiniz.

 

ovalyuzesarpbaglama2

 

Oval yüzler en simetrik yüz tipi olması nedeniyle en ideal olanı kabul edilir. Yine de en idealini bulmak istiyorsanız size şu öneride bulunabiliriz. Yüzünüzün simetrisini bozacak modellerden uzak durun ve eğer boyundan bağlamalı modelleri tercih ediyorsanız sımsıkı bağlamamaya özen gösterin. İsterseniz eşarbınızın yanlarını iç tarafa kıvırabilirsiniz.

 

Oval Yüze Eşarp bağlama tekniği
Oval Yüze Eşarp bağlama tekniği

 

Uzun Yüz Şekline Uygun Eşarp Bağlama

 

Uzun Yüze Eşarp Bağlama Modeli
Uzun Yüze Eşarp Bağlama Modeli

 

Yuvarlak yüzün aksine uzun yüz hattına sahipseniz bone kullanmalısınız. Alnınızı mümkün olduğunca az göstermeye dikkat edin. Bone alnınızı kapatmaya yardımcı olur ve yüzünüzü oval gösterir. Bunun yanında bağlayacağınız eşarbı bol tutmaya da özen göstermelisiniz.

 

 

Üçgen Yüz Şekline Uygun Eşarp Bağlama

 

Üçgen Yüze Eşarp Bağlama
Üçgen Yüze Eşarp Bağlama

 

Eğer yüzünüz üçgen şekildeyse onu ovalleştirmeyi denemelisiniz. Bunu da eşarbı bağlama stiliniz başarabilir. Mesela şal ya da eşarbı bağlarken tepesine üçgen şekil verip çene altınızda birleştirirseniz bu yüzünüzü oval gösterecektir. Üçgen yüze sahipseniz bu modeli temel alarak çeşitli bağlama şekilleri de türetebilirsiniz elbette. Öncelikli amacınız keskin üçgen çizgilerden kaçınmak olmalıdır.

 

Kadın Yüz Şekilleri

 

Kadın Yüze Şekilleri
Kadın Yüze Şekilleri

 

Yukarıda ki görselden kadınların yüz tiplerini inceleyip buna göre kendi yüz şeklinizi bulabilirsiniz. Daha sonrasında yüz şeklinize göre nasıl bağlayacabileceğinizi seçebilirsiniz.

Farklı yüz kalıplarına göre eşarp modelleri vermeye çalıştık, tabi ki bu formatların dışına çıkıp size en yakışan modeli bağlayabilirsiniz, burda ki modeller sadece öneridir. Çok farklı modeller mevcut olsa da bunlar farklı tip modellere göre en yaygın bağlanma şekilleridir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status