GenelKızlık ZarıSağlık

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır

Ataerkil toplumlarda kızlık zarı önemlidir. Bu tür toplumlarda kızlık zarı, kadınlarda bekaretin bozulmadığını simgeler niteliğe gelmiştir. Bu konuyla ilgili bilgi almak için kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır temalı sorular artış göstermiştir. Çoğu zaman toplumsal baskıların yarattığı korku ve endişeye bağlı olarak kızlık zarının zarar görüp görmediğini herhangi bir yırtılma olup olmadığını öğrenmek için kızlık zarı muayenesi yaptırılır. Kısaca kişinin bekaretini kontrol etmek için yapılan muayenelerdir.

Kızlık zarı ince damarlarla kaplı bir doku olduğu için ilk cinsel ilişki esnasında kanaması beklenir. Bazen mastürbasyon sırasında vajina içine sokulan cisim ya da ilk cinsel ilişki de kanama olmaması kişiyi şüpheye düşürebilir. Şüpheye mahal vermemek ve sonucu öğrenmek için kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır sorusunun cevabını arar.

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır sorusuna cevap verecek olursak; kadın doğum uzmanı tarafından normal jinekolojik muayeneyle vajinanın içerisine herhangi bir cisim sokulmadan gözlemleme yolu ile yapılır. Muayene olmak isteyen kişi jinekolojik masaya yatırılır. Vajinadaki küçük dudaklar (labium minus) aralanarak kızlık zarı gözle incelenerek muayene edilir. Yapılan muayene sırasında kaymayı önlemek için bazen gazlı bez kullanılabilir.

Vajinadaki küçük dudaklar iyice kenara doğru çekilerek kızlık zarı daha net görülmeye çalışılabilir. Bazı durumlarda kızlık daha derin de olabilir. Bu durumda da hastanın ıkınması istenerek kızlık zarı daha net görülmeye çalışılır. Kızlık zarı muayenesi ortalama beş dakikadır. Herhangi bir acı ağrı hissedilmez, vajina içerisine herhangi bir nesne sokulmaz ve kana olmaz.

 

 

Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılır

 

Kızlık zarı muayenesi uzman jinekologlar tarafından gerçekleştirilir. Kızlık zarları farklılık gösterebilir. Bu yüzden uzman kişi tarafından yapılan muayenelerde kızlık zarının tipi de tespit edilir. Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır, 18 yaşını geçen kişiler muayene olmak istediklerini dile getirdikleri takdirde muayene edilebilirler. 18 yaşından küçük olanlar ise yanlarında mutlaka ailelerinden biri ile gitmelidirler.

 

Bazı kızlık zarı, vajina girişini kısmen kapatan ortasında bir açıklık bulunan ince bir dokudur. Vajina girişinin 0,5-1,5 cm iç kısmında bulunan yumuşak bir dokudur. Yumuşak dokunun ortasında bir yarık bulur. Regl dönemlerinde kirli kan bu delikten dışarıya çıkar. Bazı kişilerde kızlık zarında hiç bir yırtık kısım bulunmaz.

 

Bu durum da genelde ergenlik çağında fark edilir ve doktor müdahalesi kızlık zarına bir delik açılır. Kızlık zarı kontrolü nasıl yapılır sorularında en çok karşılaşılan şeylerden biri de zarın ilk cinsel ilişkide yırtılmasının beklenmesidir. Yapılan araştırmalarda kadınların %44’ün de kanama görülmemektedir. Nadir durumlarda da %0,1 kadınlarda kızlık zarı bulunmaz.

 

Ayrıca kızlığın bozulduğu nasıl anlaşılır adlı makalemizi aşağıda ki linkte tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

Kızlığın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır

 

Evde Kızlık Zarı Kontrolü Yapılır Mı?

 

Cinsel ilişkiye girdikten sonra ya da mastürbasyon sonrası kanama olmaması ya da ufak kanamalar kişiyi endişeye düşürebilir. Bu tür durumlarda da jinekoloğa gitmeden evde kendi yöntemleriyle kızlık zarını kontrol etmeye çalışır. Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır, evde kızlık zarını kendiniz kontrol etmeniz mümkün değildir.

Ayna karşına geçerek yapılmaya çalışan kontroller kişiye doğru sonucu vermez. Kontrol etmek için kişiler vajinalarına parmak ya da yabancı bir cisim sokmaya çalışırlar. Bu durumda kızlık zarına zarar vererek yırtılma ya da zedelenme durumuna yol açabilir. Bunun için en doğru yöntem kadın doğum uzmanından yardım almaktır.

 

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır, sorularına verilebilecek en net cevap uzman jinekologlar tarafından yapılacak muayene ile net sonuca ulaşılır. Uzman bir doktor tarafından yapılan kontrolle acısız sonucu öğrenebilirsiniz. Jinekolog muayenelerinde kızlık zarı zarar görmez. Kısa sürece içerisinde sonucu öğrenebilirsiniz.

Kızlık zarı muayeneler nasıl yapılır, zarda oluşan yırtılma, zarar görme ya da doğuştan olan yırtıklar hakkında bilgi edinmiş olursunuz. Eğer zarda yırtılma varsa cinsel ilişkiden 7 gün sonrasına kadar geçen sürede yırtılmanın ne zaman olduğunu öğrenebilirsiniz. Cinsel ilişkiden 7 günden daha uzun süre geçmişse yırtılma tarihini öğrenmeniz mümkün değildir.

 

Kızlık zarlarının farklılık gösterebileceğini, ilk cinsel ilişkide yırtılma ve kanama olmayacağını unutmamamız gerekmektedir. Bazı zarlar normal doğuma kadar da yırtılmayabilir. Tüm bunlarla ilgili uzman bir jinekoloğa danışmadan kendi yöntemlerinizle kızlık zarı kontrolü yapmamalısınız. Kısa sürede acısız bir yöntemle doğru sonucu öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status