CinsellikGenelKızlık ZarıSağlık

Labioplasti Nedir ve Nasıl Yapılır

Amerikan Estetik Cerrahi Derneği’nin (ASAP) yayınlamış olduğu labioplasti uygulaması ile ilgili 2017 yılında ki makalede son 5 yılda labioplasti uygulanan kişi sayısının % 217,3 oranında arttığından bashedilmektedir. 1980’lerin başında yeni gelişen ve sadece ünlülerin yaptırdığı bu işlem artık ülkemizde de sıkça kadınlar tarafından tercih ediliyor.

Ben sizi çok yormayacağım ve kısaca anlatacağım, bildiğiniz üzere içeriklerimde görselde paylaşıyorum fakat bu içeriklerde açıklık olduğu için dünyanın dört bir yanından tıbbi makalelerden topladığım hastaların görsellerini youtube’da paylaşacağım. Çok merak edilen ve uygulamanın sonucu görmek istenen bir konu tabiki, resimler sadece labioplasti uygulanan bölgelerde paylaşılacaktır.

 

İçindekiler

Labioplasti Nedir ve Nasıl Uygulanır?

 

Labioplasti Nedir ve Nasıl Uygulanır
Labioplasti Nedir ve Nasıl Uygulanır

 

Labioplasti halk dilinde vajina estetiği olarak bilinmektedir. Kolay bir dille vajiana dış dudaklar olarak bilinen labia majorun ve dış dudakların hemen altında yer alan labia minor’un cerrahi bir operasyonla estetik bir görüntüye kavuşmasıdır.

Aslında cerrahi operasyon dediğime bakmayın, iç dudaklar yağ ve kıl hücresi içermezler, kan damarları ve sinir uçları bakımından zengindirler ve sürekli nemli yapılardır. İç dudaklar katlanarak klitorisin üzerinde birleşirler bir nevi sinir uçları tarafından çok zengin olan klitorisi korurlar. Anatomik olarak dış dudaklar iç dudakların üstünde kalır, yani iç dudaklar dışardan bakıldığında pek görünmezler.

En sık onarım işlemi iç dudaklara yapılır, labia minora yani iç dudaklar çeşitli sebeplerle normalden daha büyük olabilir ve sarkabilir. Bu durumlarda işte labioplasti yapılır.

 

Labioplasti Neden Uygulanır

 

Öncelikle vajina dudakları neden sarkar buna bakalım. Bir çok sebep vardır fakat en yaygınları çoklu normal doğumlar, menapoza bağlı hormonal değişimler, hızlı kilo alma ve hızlı kilo verme durumlarında sarkar ve dış dudaklar iç dudakları kapatamaz hale gelir.

Fakat bu hiç doğum yapmamış kadınlarda da görülebilir. Doğuştan iç dudağı normal boyutlarda olan hiç doğum yapmamış kadınlarda yaşın ilerlemesi ile birlikte deri altı yağ dokusu azalması ile birlikte sarkmalar görülebilir.

Birde bazı kadınlarda vajinanın iç dudaklarından biri yada ikisi birden asimetrik olabilir ve farklı bir görüntü oluşturabilir. Bu gibi sebeplerden ötürü labioplasti uygulaması yapılabilir.

Hatta bu operasyon estetik cerrahi olsa bile bazı durumlarda devletimiz tarafından masraflar karşılanmaktadır. Bu durumlar aşağıda ki gibidir;

  • İç dudakların hipertrofisi (aşırı derecede büyümesi)
  • Tedaviye rağmen iç dudakların büyük olması sebebiyle tekrarlayan üriner ve vajinal enfeksiyonlar
  • Ağrılı cinsel ilişki(disparoniye) ve hareketlerde kısıtlamaya sebep olduğu durumlarda

Bu tür durumlarda tıbbi zorunluluk olarak kabul edilir.

 

Labioplasti Fiyatları Ne Kadar

 

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir

 

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir
Labioplasti Kimlere Uygulanabilir

 

Tıbbi zorunluluğun yanı sıra bu anormal büyüme estetik açıdan hoş görüntü oluşturmayabilir ve kişinin kendisini kötü hissetmesine hatta özgüven kaybına sebep olabilir. Bu durum maalesef kişinin yaşamını farklı şekillerde etkileyebilmektedir.

İç dudaklarda sarkma sonucu mayo, bikini ve dar kıyafet giymeye engel olabilir. Genital bölgede bir şişkinlik görülebilir, yada camel toe oluşabilir. Özellikle fiziksel görünümün öne çıktığı sahne sanatları ve spor dalları mesleklerinde kadınları olumsuz etkileyebilir.

 

Labioplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer

 

Labioplasti sadece uzman hekimler tarafından yapılmaktadır, hastane ortamında yapılmaktadır ve 30-60 dakika arasında sürmektedir. İşlem sırasında anastezi uygulandığı için hiçbir şekilde ağrı hissedilmez.

Hastaların yaklaşık %70’i lokal anestezi ile labioplasti ameliyatını tercih etmektedir. Ameliyat tamamlandıktan sonra bölgeye merhem sürülür, pansuman sürülür ve maxi ped yerleştirilir.

Ameliyat sonrasında hemen eve dönmeniz istenmez zira kendinizi biraz yorgun hissedeceksiniz, tamamen uyandığınızda ve uyanık hissettiğinizde yaklaşık yarım saat sonra aynı gün içerisinde eve dönebilirsiniz.

Ameliyat sonrasında dolaşabilir ve günlük rutin normal aktivitelerinizi yapabilirsiniz. Bir çok kadın ameliyattan sonra 2-3 gün sonra işe dönebilmektedir. Ameliyattan yaklaşık 6 hafta sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

 

Labioplasti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

Labioplasti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Labioplasti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

Bu kısımda hastalarımızdan sıkça gelen soruları derledik. Bu operasyonla ilgili en çok aşağıda ki sorular sorulmaktadır.

  • Labioplasti yaptırdıktan sonra doğuma engel bir durum oluşur mu?

Labioplasti hiçbir şekilde doğum kanalını etkilemez, normal ve sezeryan doğum yapmanıza hiçbir engel bulunmaz.

  • Labioplasti sonrası dikiş izi kalır mı yada labioplasti yapıldığı belli olur mu?

Konusunda uzman deneyimli hekimler tarafından gerçekleştirilen uygulama sonrasında herhangi bir dikiş izi kalmaz ve operasyon geçirdiğiniz asla anlaşılmaz.

  • Labioplasti sonrası iç dudaklarda tekrardan sarkma oluşur mu?

Ameliyat sonrasında işlem gören yerde yeniden doku üremesi ve sarkma görülmez. Bu farklı bir yerde sarkma olmayacağı anlamına gelmez.

  • Labioplasti cinsel açıdan bir sorun yaratır mı? Bakire kadınlara uygulanabilir mi?

Bu işlemde kızlık zarına kesinlikle zarar verilmez. Kızlık zarı iç kısımda olduğu için, bakirelere de uygulanabilmektedir.

  • Labioplasti için yaş sınırı var mıdır?

İç dudaklar sebebiyle yaşam kalitesi bozulan her bireye bu operasyon yapılır. İşlem 18 yaşını doldurmuş her bireye yapılabilmektedir. Tabiki eğer fizyolojik açıdan bir sorun yaratıyorsa, tıbbi bir engel varsa bu operasyon aile onayı ile 18 yaş altı hastalara da yapılabilmektedir.

Hasta mahremiyeti korunmaktadır, hasta haklarına saygı gösterilmektedir.

Labioplasti En Çok Hangi İllerde Yapılmaktadır

 

Labiplasti En Çok Aranan İller
Labiplasti En Çok Aranan İller

 

Yukarıda son 1 yılda 2019’un ikinci yarısı ve 2020’nin ilk yarısı en çok labioplasti ameliyatı araştıran iller verilmiştir. Aydın, İzmir, İstanbul, Hatay, Kayseri, Konya, Eskişehir, Balıkesir ve Kahramanmaraş’ta görüldüğü gibi çok fazla ilgi vardır. Doğuda olmamasının sebebinin hala bu tarz ameliyatların tabu olarak görülmesi olarak algılıyoruz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status