GebelikGenelSağlık

Anne Sütü Nasıl Çoğaltılır

Anne sütünü çoğaltmak için bazı yiyecekler çok yararlıdır, bazılarının da zararı vardır. Anne sütü nasıl çoğaltılır sorusu çok sık soruluyor ve kimse süt pompası ile anne sütü çoğaltma taktiğini yazmamış. Bu yazımda daha çok süt pompası ile anne sütü çoğaltmak üzerine değineceğim. Fakat anne sütünü çoğaltan yiyeceklere de değinmek istiyorum. Listemin en başında sizinde bildiğiniz üzere malt içecekler yer alıyor.

 

İçindekiler

Alkolsüz Malt İçecekler Anne Sütünü Çoğaltır Mı

 

Alkolsüz Malt İçecekler Anne Sütünü Çoğaltır Mı
Alkolsüz Malt İçecekler Anne Sütünü Çoğaltır Mı

 

Bildiğini üzere alkolsüz malt içecekler ebebek gibi mağazalarda yada büyük marketlerde satılıyor. Ebebek kendi markası olan promalt ürününü satıyor, karamaltz ve maltana da ülkemizde bu kategoride öne çıkan ürünler arasında yer alıyor. Peki bu alkolsüz malt içecekler nasıl oluyor da sütü arttırıyor. Arpadan yapılan malt vücutta prolaktin hormonunun salgılanmasına yardımcı olmaktadır ve laktasyonu yani halk dilinde süt verimini arttırmaktadır. İçerisinde ki besin değeri yüksek niasin, pantotenik asit, vitamin B6, vitamin B2, folik asit, biotin ve B12 vitamini sayesinde sütünüzün zenginleşmesini de sağlamaktadır.

 

Emziren Anneler için Süt Çoğaltıcı Çaylar

 

Eskiler anne sütünü artırmak için rezene çayı içmeyi öneriyorlar. Genelde emziren annelere sütü çoğaltmak için rezene çayı önerilir. Son zamanlarda bebek maması markaları süt çoğaltıcı çaylar üretmeye başlamıştır. Ülkemizde ise humana still tee anne sütü arttırıcı olarak satışa sunulmaktadır.

 

Humana Still Tee Emziren Anne Çayı

 

Emziren Anneler için Süt Çoğaltıcı Çaylar
Emziren Anneler için Süt Çoğaltıcı Çaylar

 

Günde 3-4 su bardağı tüketilmesi gereken bu ürünün içerisinde çeşitli bitkiler bulunmaktadır. İçerisinde bambya çiçeği ekstresi, C vitamini, ahududu yaprağı ekstresi, limonotu ekstresi, rezene ekstresi, çemen otu ekstresi, rezene yağı gibi bitkiler bulunan humana still tee, emziren anneler için önerilmektedir.

200 gramlık kutusu bu yazıyı yazdığım tarih itibari ile 30 liradan satışa sunulan bu ürün de bir kutudan 22 porsiyon çıkmaktadır.

 

Anne Sütü Nasıl Çoğaltılır Taktikler Nelerdir

 

Anne Sütü Nasıl Çoğaltılır
Anne Sütü Nasıl Çoğaltılır

 

Anne sütü çoğaltmada yiyecek ve içeceklerin yanında süt pompası ile yapılan taktiklerde mevcuttur. Özellikle süt pompası ile süt çoğaltma konusunda Türkçe içerik göremediğim için bu yazıda bu kısma önemli bir ayırdım. Bu taktiği ben denedim ve bende işe yaradı, umarım sizde de işe yarar. Bu taktik bazı süt pompalarının kullanma kılavuzunda da bulunmaktadır.

 

Süt Pompası ile Süt Çoğaltma Taktiği

 

Süt Pompası ile Süt Çoğaltma Taktiği
Süt Pompası ile Süt Çoğaltma Taktiği

 

Gelelim ülkemizde pek bilinmeyen bir yöntem olan süt pompası ile süt çoğaltma taktiğine, bu yöntem kesinlikle işe yarıyor, sizlere bu sebeple önermek istiyorum. En azından bende işe yaradı, ayrıca süt pompası kullanmayı bilmeyenler içinde güzel bir yöntem olarak öne çıkıyor. Eğer süt pompası kullanıyorum fakat sütüm gelmiyor diyorsanız, kesinlikle bu yöntemi uygulayınız. Bu yöntemin adı ise 7-7 , 5-5 , 3-3 , 1-1 yöntemi, bu rakamlar dakikaları temsil ediyor.

 

7-7 5-5 3-3 1-1 Yöntemi

 

Süt pompası ile genelde elektrikli pompa ile yapılan bir yöntemdir. Elektrikli pompa ile daha kolay sonuç alabilirsiniz. Her iki memeyi de ilk olarak 7’şer dakika yapıyorsunuz, daha sonra her iki memeden 5’er dakika, daha sonra 3 en son olarak da 1’er dakika her iki memeden süt pompası ile süt çekiyorsunuz. Burada sabırlı olmanız şarttır, memelerden süt gelmese bile kararlılığınızı sürdürün zaten bu yöntemin amacı süt sağmak değil süt çoğaltmaktır.

 

Karbonhidrat ve Demir İçerikli Yiyecekler Süt Çoğaltır Mı

 

Karbonhidrat ve Demir İçerikli Yiyecekler Süt Çoğaltır Mı
Karbonhidrat ve Demir İçerikli Yiyecekler Süt Çoğaltır Mı

 

İlk olarak verdiğim ürünler yani alkolsüz malt ve çaylar aslında karbonhidrat içermektedir. Bazı kaynaklar bu tür ürünlerin plasebo etkisi yarattığını aslında karbonhidrat ve demir içerikli ürünlerle beslenmenin sütü çoğalttığını. Çünkü vücutta anne sütü kandan üretildiği ve anne sütü çoğaltmak için kan yapıcı besinlerle beslenmeyi savunmaktadırlar.

İlginizi Çekebilir :   Hamile Diyeti ile Sağlıklı Beslenme

Bu sebeple karbonhidrat ve demir içerikli yiyecekler ile beslenmek kan üretilmesi dolayısı ile anne sütü üretilmesi açısından önemlidir. Sütünüz az ise bu tarz bir beslenmeye önem gösterebilirsiniz.

 

Anne Sütü Ne Zaman Kesilir

 

Bir diğer konu da anne sütünün ne zaman kesileceği konusudur. Toplumda üzüntü stres gibi etmenlerin anne sütünü birden bire keseceğine dair düşünceler yer alsa da anne sütünün tamamen kesilmesi 40 gün sürmektedir. Bu süreç göz önüne alınacak olursa bebek bu süreçte anne sütü ile beslenmeyi keser ve meme normale döner. Fakat istisnai durumlarda söz konusu olabilir.

 

Anne Sütü Nasıl Çoğaltılır Editör Yorumu

 

Anne sütü nasıl çoğaltılır konusuna değinmeye çalıştık, en önemli etken tabi ki sağlıklı ve düzenli beslenme olsa da, süt pompasından da rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

Anne sütü çoğaltma konusunda size gereken ilk şey sabırdır. Sabırlı olmanız, hemen bıkmamanız önemlidir. Bu yöntemlerin her birini deneyebilirsiniz. Özellikle süt pompası ve karbonhidrat ve demir ağırlıklı beslenme en önemlilerindendir. Sütünüz bol olsun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status