Tesettür GiyimGenelTesettür

Eşarbın Kaymasını Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Eşarplar, tesettürlü kadınlar için günlük haytalarında en çok kullandıkları örtü modelidir. Ancak her ne kadar rahat ve kullanışlı olsalar da en büyük sorunları ilk yaptığınız halinde kalmamaları ve kayıp düşmesidir.

Eşarpların kaymasını engellemek için seçilen eşarp kumaşı, bone ve iğne modeli en önemli faktörlerdir. Eşarbın kaymaması için ne yapılmalı? sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu sorunuzun cevabına bu yazımızda ulaşmanız mümkündür.

İçindekiler

Hangi Eşarp Kumaşları Kayma Özelliği Taşırlar?

Hangi Eşarp Kumaşları Kayma Özelliği Taşırlar
Hangi Eşarp Kumaşları Kayma Özelliği Taşırlar

Eşarbın kaymaması için ne yapılmalı sorusuna cevap vermeden önce hangi eşarp kumaşlarının kayma özelliği olduğundan bahsetmemiz gerekmektedir.

Bu yüzden tesettür giyimin en değerli parçalarından biri olan eşarp kumaşlarının seçimi, çok dikkat gerektiren husustur. Eşarp kumaşlarında seçim, tarzınıza ya da nasıl rahat edeceğinize bağlı olarak çeşitlilik taşımaktadır.

1. İpek Eşarp

Tamamen saf ipekten üretilen eşarplar en çok kayan eşarplardır. İpek kumaşlar, parlak ve yumuşak bir dokuya sahip olmasından dolayı oldukça hoş bir görünüme sahiptirler. Birbirinden güzel desenlere sahip olan bu eşarplar her ne kadar kayma problemi yaşatsa da tesettürlü hanımlar tarafından en fazla tercih edilen eşarp türüdür.

2. Twill İpek Eşarp

Bu eşarp kumaşı da tamamen ipekten üretilmiş olan özel bir kumaştır. Twill ipek eşarbının kumaşının biraz daha kalın olması onu diğer ipek eşarplardan ayıran özelliğidir. Bu özelliğinden dolayı twill ipek eşarplar normal ipek kumaştaki eşarplara göre dah az kayma özelliği gösterirler. Ancak yine de kayma özelliği taşıyan eşarplardan birisidir.

3. Saten Eşarp

Parlak ve kaygan kumaştan üretilen saten eşarp çeşidi, çok kaygan olduğundan bonesiz kullanılması mümkün imkansızdır.

Eşarbın Kaymaması İçin Bone Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Eşarbın Kaymaması İçin Bone Seçimi Nasıl Yapılmalı
Eşarbın Kaymaması İçin Bone Seçimi Nasıl Yapılmalı

Eşarbın kaymaması için ne yapılmalı dendiğinde akla ilk gelen elbette bone kullanılarak eşarp takılmasıdır. Boneler, tesettür giyimde çok önemli bir aksesuar görevi görmektedirler. Eşarp ve şallarınızın içine takacağınız  bone modelleri, hem saçlarınızın görünmesini engelleme konusunda yardımcı olmaktadır hem de eşarbın kaymasını önlemede oldukça yardımcı olmaktadır.

Peki, eşarbın kaymasını önlemek için hangi bone modellerini kullanmamız gerekiyor? sorusunu duyar gibiyiz. Hemen bu sorunuzun da cevabını veriyoruz. Bone modelleri oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir.

Hangi Bone Modeli Tercih Edilmeli?

Hangi Bone Modeli Tercih Edilmeli
Hangi Bone Modeli Tercih Edilmeli

Bone kullanımındaki temel amaç, eşarbın kaymasını önlemektir. Bu nedenle bone seçiminiz mutlaka eşarbınızla uyum sağlayacak bir model olmasına dikkat etmelisiniz. Kumaş seçimi burada oldukça önemli faktördür.

Eğer eşarbın kaymasını önlemek için bone takmayı düşünüyorsanız; bone modelinizin pamuklu olması gerekiyor. Çünkü pamuklu boneler hem kayma sorununu büyük ölçüde azaltıyorlar hem de yazın serin kışın sıcak tutma konusunda oldukça başarılılar.

Eşarbın Kaymaması İçin İğne Kullanımı Nasıl Olmalı?

Tesettür giyimde en önemli parçalardan biri de eşarpları sabitlemek ve  kaymasını engellemek için kullanılan iğnelerdir. Eşarbın kaymaması için ne yapılmalı sorusunun bir diğer cevabı olan eşarp iğnesi kullanmaktır.

Eşarbın kayması, eşarbın tekrardan takılması anlamına geliyor bu da tesettürlü kadınlar için oldukça zorlayıcı bir durumdur.

Şal İğnesi Nasıl Olmalı?

Eşarbınızın kaymasını önlemek için kullanacağınız iğnelerin, ne çok ince ne de çok kalın yapıda olmamalıdır. İğneler çok ince olursa, sabitleme konusunda zorluklar yaşanması çok yüksektir. İğnenin çok kalın olması durumunda da  eşarbınızın yırtılması, delinmesi vb. kötü durumlar yaşanabilir.

Kıskaçlı iğne, mıktanıslı iğne gibi özel modeller eşarpların kaymasını önlemeye uygun olarak hazırlanmış iğne modellerinin başında geliyorlar.

Şal ve Eşarplarda İğne Nasıl Kullanılır?

  • Öncelikle eşarbınızı takmadan önce saçınızı yapmış olmanız gerekiyor.
  • Eşarbı nasıl bağlayacağınıza karar vermeli ve buna bağlı olarak eşarbı düz bir şekilde saçınıza yerleştirmelisiniz.
  • Eşarbınızı hangi yönden kıvırıp şekillendireceğinize karar verdikten sonra kıvırma yerine eşarp iğnesini geçirmelisiniz.
  • Son olarak eşarbınıza model vermeye devam etmeli ve katlama yerlerine iğne yerleştirmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status